קוד בבטא של גרסה 9 מרמז על Force Touch

ע״י

בבטא האחרונה של גרסה 9, התגלה קוד המצביע על כך שאפל חוקרת הטמעה של מחוות מבוססות עוצמת לחיצה, בהתאם לשמועות על הגעתה של Force Touch למכשירי האייפון הבאים.

 

 

iPhone Force Touch

אפל אומנם לא שיחררה גרסת בטא חדשה ל- 9 בשבועות האחרונים, זאת אחרי שמחזור הבטאות של אפל עבר שינויים די ניכרים בחודשים האחרונים, כך שאם בהתחלה אפל שיחררה בדיוק מופתי את גרסאות הבטא של 9, של watchOS 2 ושל אל-קפיטן, שהרי כעת הכל כבר די מבולגן. אל-קפיטן כבר הגיעה לגרסת הבטא השביעית שלה, אפל שיחררה לאחרונה את הבטא השישית של Xcode החדשה, אולם הבטא השישית של 9 ושל watchOS 2 לא שוחררו. אבל הדבר לא מונע ממפתחים חדי עין לחפור בנבכי הקוד של הבטא החמישית של גרסה 9 ששוחררה לפני כ- 3 שבועות, ואכן המפתח Hamza Sood, לו היסטוריה ארוכה של גילוי הפתעות בתוך הקוד של גרסאות הבטא השונות של אפל, ייצר פסודו קוד שאפשר לו לפתוח מחוות מולטי טאץ' המתבססות על עוצמת הלחיצה לבחירה של טקסט ב- iOS. רמזים אלו מצביעים על האפשרויות הטמונות בהטמעתה של טכנולוגיית ה- Force Touch המדוברת, שצפויה לפי השמועות להגיע למכשירי ה- iOS ובפרט למכשירי האייפון והאייפד בשבועות ובחודשים הקרובים.

השמועות על הגעתה של טכנולוגיית ה- Force Touch החלה לאחר אירוע האביב האחרון של אפל, בו החברה הציגה את המקבוק החדש ואת ה- Force Touch טרקפד. כאשר אחרי שהטכנולוגיה שהוצגה לראשונה בשעון של אפל בחודש ספטמבר האחרון הגיעה למחשבי המק, נראה כי אין זה מן הנמנע שהיא גם תגיע למכשירי ה- iOS השונים. אולם לא היה ברור איך הטכנולוגיה תיושם על מכשירי האייפון והאייפד, ומספר מבקרים העלו את חששם כי הוספת הטכנולוגיה תפגע בחווית השימוש במכשירים, כאשר מפתחים רבים ינצלו את הפיצ'ר כבוידעם עבור אפשרויות באפליקציות שלהם.

לאחרונה מארק גורמן מהאתר 9to5mac דיווח כי לפי מקורותיו הפיצ'ר החדש יאפשר למשתמשים מנוסים יותר (Power Users) לבצע פעולות במהירות וביעילות רבה יותר, מבלי לפגוע בחווית השימוש הנוכחית של iOS עבור כלל המשתמשים, שלא יצטרכו ללמוד ממשקי קלט חדשים ומסובכים אחרי שהם התרגלו לקלות השימוש והפשטות של iOS.

המקור של גורמן ציין מספר דוגמאות לשימוש ב- Force Touch על מכשירי האייפון:

  • נכון לעכשיו ניווט לנקודת עניין מסוימת מצריכה מהמשתמש לחפש את נקודת העניין במפה, ללחוץ על לחצן הניווט בממשק האפליקציה ואז ללחוץ על לחצן נוסף להתחיל את הניווט. השימוש ב- Force Touch יעזור למשתמש לדלג על 2 השלבים האחרונים כאשר אחרי מציאת נקודת העניין על המפה, לחיצה חזקה על המסך תתחיל באופן מיידי את הניווט.
  • אפליקצית המוזיקה החדשה שאפל הציגה כחלק מגרסה 8.4 וכוללת את אפל מיוזיק, מכילה הרבה מאוד פיצ’רים ופעולות אותם אפל דחסה לתפריטים שונים באפליקציה, שלפי הטענות מסרבלים אותה. השימוש ב- Force Touch יעזור למשתמשים לבצע חלק מהפעולות הללו, כך שלמשל בלחיצה חזקה על שיר מסוים, השיר יתווסף באופן מיידי להשמעה במצב לא מקוון (Offline) או יסומן בלייק (אייקון הלב) במקום שיהיה צריך ללחוץ על לחצן התפריט הנוסף ולבחור באפשרות הרצויה.
  • אפל גם חוקרת אפשרויות להשתמש בפיצ’ר ישירות במסך הספרינגבורד ובלחיצה על האייקונים של האפליקציות השונות. כך למשל לחיצה על אייקון של אפליקצית הטלפון יאפשר למשתמש להגיע באופן מיידי לתא הקולי, במקום להכנס לאפליקציה עצמה ולבחור בטאב התא הקולי. יכולת זו תיושם (במידה ותמצא כטובה) גם על אפליקציות אחרות כמו למשל אפליקצית News החדשה, כשעם לחיצה חזקה על האייפון של האפליקציה, המשתמש יוכל להגיע באופן מיידי לטאב ה- Favorites או טאב ה- For You.
  • כאמור כפי שניתן לראות השימוש ב- Force Touch על האייפון יהיה דומה יותר במהות שלו לשימוש של הפיצ’ר על מחשבי המקבוק, מאשר על השעון ובהתאם לכך נראה כי חלק מהשימושים הנוכחיים של הטכנולוגיה במחשבי המקבוק ייושמו לרוחבה של iOS. כך למשל לחיצה חזקה על לינק מסוים במובייל ספארי תציג הצצה מהירה לתוכן הדף המקושר, או לחיצה חזקה על כתובת (בין אם של איש קשר או באופן כללי) תציג הצצה מהירה למיקום של הכתובת בשירות המפות.

העדויות לפיהן אפל צפויה להציג את טכנולוגיית ה- Force Touch במכשירי האייפון 6s הקרובים ובהמשך גם בליין האייפדים הופכות לאקדח מעשן, כשרכיבים מודלפים של האייפון 6s מראים כי מכלול התצוגה של המכשיר עבר שינוי משמעותי מבחינת החומרה שלו, כשכעת הוא מכיל חומר מבודד המודבק למכלול בחלקו האחורי, אם כי מבחינה ויזואלית והגודל אין הבדל בין מכלול המסך של האייפון 6s לבין זה של האייפון 6. תגלית זו מחזקת את השמועות כי מכשירי האייפון 6s ימשיכו להגיע בגדלי מסך של 4.7 אינץ' ו- 5.5 אינץ' ובאותם הרזולוציות של מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס הנוכחיים, וכי השינוי היחיד יהיה בתוספת של טכנולוגיית ה- Force Touch.

להמשך דיון

 

מקור: AppleInsider
עריכה, תרגום ותוספות: natisho