הרצועות החכמות לשעון בדרך

ע״י

המחבר הסודי בשעון, הצית שמועות שאפל מתכננת להציג רצועות חכמות להרחבת הפונקציונליות המובנית של השעון. אולם נראה שזה לא יבוא על חשבון הדור הבא של השעון.

 

 

Apple Watch

כשמדברים על מוצרי טכנולוגיה, לרוב מתייחסים לעיצוב של המוצר, למפרט הטכני שלו (הכולל את החיישנים ובהתאם לכך ליכולות) וכו' ומעט מאוד תשומת לב נתונה לאביזרים הפריפריאליים שמעצימים את חווית השימוש בצורה כזו או אחרת. אולם בכל הנוגע לטכנולוגיה לבישה, הדברים מקבלים תפנית בנושא כאשר לא אחת לחלקים הפריפריאליים למוצר הטכנולוגי הבסיסי יש חלק חשוב מאוד בתפקוד המוצר. כך למשל אוזניות אלחוטיות יכולות להיות מצוינות, אולם במידה והן לא נוחות לשימוש כל הטכנולוגיה המצוינת שהושקעה ויושמה במוצר לא שווה מאום. הדבר גם נכון במקרה של השעון של אפל. כך שבעוד רוב תשומת הלב נתונה ליחידת השעון עצמו, החיישנים, המנוע ההפטי וה- S1 (המחשב על הרכיב) קל מאוד להקטין את החשיבות של הרצועות של השעון, שבלעדיהם… ובכן הוא היה שעון כיס לכל היותר, ולא שעון יד.

מסיבה זו אפל השקיעה הרבה מאוד תשומת לב ברצועות השעון המגוונות, שרובן נהגו בכלל על ידי המעצב מארק ניוסון והוצגו באופן כזה או אחר בליין שעוני ה- IkePod של המעצב האוסטרלי שהצטרף בשנה שעברה לצוות המעצבים של אייב, החל מרצועות הגומי (או fluoroelastomer) וכלה ברצועות המתכת, כשכמעט בכל רצועה ניתן למצוא אלמנט מתוחכם כזה או אחר שדי מייחד את הרצועות של השעון של אפל, מרצועות אחרות שזמינות בשוק. אולם את הגאוניות שברצועות ניתן לראות כבר במנגנון הנעילה שלהן על השעון, שמאפשר לשחרר אותן ולהחליפן בקלות יתרה. לאחרונה התגלה כי בעוד הרצועות הנוכחיות של השעון לא מאפשרות פונקציונליות מיוחדת, מעבר לזו הבסיסית שלהן, יתכן מאוד שכבר בעתיד הקרוב הדבר ישתנה. זאת הודות לגילוי של פורט "סודי" הממוקם מתחת למחבר הרצועה התחתון (כשהשעון נענד על יד שמאל והכתר הדיגיטלי ממוקם בחלק הימני העליון שלו). פורט זה על פי הנראה הוא למעשה מחבר ברק שטוח, שהתגלה זמן קצר לפני השקתו של השעון, המשמש לדיאגנוזה של השעון וכן ביצוע רסטור למכשיר במקרי הצורך, כשמעצם היותו מוצר מובייל לא ניתן לעשות זאת כפי שניתן לעשות עם מכשירי האייפוד, האייפון והאייפד בחיבור שלהם למחשב דרך כבל USB.

בהמשך אפל הרחיבה את תוכנית ה- MFi גם עבור השעון, כדי לאפשר ליצרניות צד ג' לייצר רצועות ותחנות עגינה עבור השעון. במסמכי התוכנית התגלה כי הפורט המדובר אכן מאפשר חיבור מלא לחומרה של השעון, כאילו היה זה מחבר ברק סטנדרטי. תגלית זו הביאה את חברת reservestrap לשנות את עיצוב הרצועה שהם תכננו עבור השעון ולהציג רצועה שתכלול בתוכה סוללה שתרחיב את זמן הסוללה המובנה של השעון. בהמשך התגלה כי אפל עושה שימוש בפורט הסודי בשעונים המוצגים בחנויות האפלסטור שלה, כשעל שעונים אלו מצויה רצועה ייחודית המכילה בתוכה מחבר ברק. מחבר זה מתחבר דרך מתאם לאייפד מיני המצומד לשעון וכך כאשר המשתמש חוקר את השעון, אפליקציה ייעודית מציגה את הפונקציונליות הרלוונטית של אותו הממשק על מסך האייפד מיני, לנוחיותו של המשתמש.reservestrap

כעת לטענתו של האתר הצ'כי Letem Svetem Applem, אפל מתכוונת להציג בעתיד הקרוב רצועות חכמות עבור השעון, שיאפשרו להרחיב את הפונקציונליות המובנית שלו ובפרט בתחום הבריאות והספורט. הדור הראשון של השעון כולל חיישן מד דופק מתקדם, אם כי בחקירה מעמיקה התגלה גם oximeter – המאפשר מדידה של רמת החמצן בדם על ידי מדידה של רמת האור האינפרא-אדום שהחיישן סופג – שלא פעיל כרגע, אקסלומטר וג'יירו. הצגה של רצועות חכמות שכאלה יכולות להרחיב את היכולות של השעון לאסוף נתונים נוספים נוספים כמו: לחץ דם, קצב נשימה וטמפרטורת גוף. יש לציין שסברות אלו צוינו על ידי האתר TechCrunch שהיה הראשון לדווח על הפורט הסודי של השעון.

Apple Watch lightening cable

לאפל יש כבר ליין מוצרים שעושה שימוש במונח "Smart", כשהכוונה היא לליין הכיסויים של האייפד המכונה בשם Smart Covers ו- Smart Cases השומרים על האייפד, והופכים למעין מעמד קטן אולם גם מאפשרים לפתוח אותו ולהכניס אותו למצב שינה במהירות ובקלות. בעבר התגלו מספר פטנטים הקשורים בקייסים הללו שגילו שאפל חוקרת כיצד להפוך אותם לחכמים יותר, על ידי הטמעת צג קטן שיציג התראות ועוד. אין ספק שאפל יכולה להשתמש בקונספט דומה עבור השעון על ידי הצגה של רצועות חכמות שיעצימו את הפונקציונליות של השעון, מבלי הצורך בהצגת חומרה חדשה, דבר שיהפוך את השעון לאטרקטיבי יותר. אחת הסברות היא שאפל תשתמש ברצועות חכמות כדי להאריך את חיי המדף של השעון, מבלי להציג מכשיר חדש אחת לשנה. אולם לטענתו של האתר 9to5mac, הדבר לא נכון ובין אם אפל אכן תציג רצועות חכמות כאלה או לא, הדבר לא ימנע מהחברה להציג מחזורי רענון שנתיים לשעון – כפי שהיא עושה כמעט לכל ליין המוצרים שלה ובפרט לאלו הפופולריים.

בעבר 9to5mac ציין שלפי מקורותיו הדור השני של השעון יכיל מצלמת FaceTime לשיחות וידאו וכן קישוריות אלחוטית מתקדמת יותר שתאפשר אוטונומיות רחבה יותר של השעון, ותצמצם את התלות של השעון במכשיר האייפון ובכך תשפר את הפונקציונליות של השעון וגרסה 2 של watchOS שתושק בסתיו הקרוב ותהיה השיפור הראשון של מערכת ההפעלה של השעון, על ידי מתן למפתחי צד ג' אפשרות להתקין את האפליקציות שלהם באופן ישיר על השעון, ובכך תהפוך את השעון למוצר מלהיב יותר.

להמשך דיון

 

מקורות: Letem Svetem Applem, blogdoiphone ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho