בקרוב אפל תציג את האפל TV האמיתי הראשון

ע״י

אחרי שבמשך שנים הוא נחשב כתחביב, האפל TV מתבגר לכדי מוצר בשל שצפוי להיות במרכזה של פלטפורמה חדשה. וכן הוא יגיע עם עיצוב שונה ומחיר גבוה יותר.

 

 

Apple TV

קל להבין למה בעוד המחשב הנייד, הסמארטפון ואפילו השעון זוכים לכל כך הרבה פופולריות ותשומת לב, הטלויזיה שנמצאת ברוב הבתים במרכז לא זוכה לאותה תשומת לב – לפחות לא מבחינת החומרה. הסיבה לכך היא שהטלויזיה פחות אישית ובהתאם לכך ההתלהבות ממנה קטנה יותר מאשר מסך אחר שנמצא בכיס. סיבה נוספת היא שבניגוד למכשיר הסלולר, שהתבגר במשך השנים להיות מחשב על קטן שמחבר אותנו באינספור דרכים, הטלויזיה או יותר נכון חווית השימוש בטלויזיה לא השתנתה באופן מהותי אולי מאז שנות ה- 70 או ה- 60. אבל כל זה הולך להשתנות ובגדול ומי שרוצה להוביל את השינוי הזה, היא לא אחרת מאשר אפל שבעבר עשתה את אותו הדבר עם קטגוריות מוצרים אחרות. תחילה עם המחשב האישי, אחר כך עם הנגן הנייד, המשיכה עם הסמארטפון והטבלט ולאחרונה טבלה את רגליה בתחום השעונים החכמים. ואכן התחום הבא הוא ללא כל ספק המדיה הסלונית.

אפל אולי הציגה את האפל TV בשנת 2007 ולאחר מכן שוב בשנת 2010, עם הדור החדש של המכשיר. אבל האפל TV האמיתי הראשון הולך להגיע בסתיו הקרוב והוא יביא עימו הרבה מאוד דברים, מעבר לחומרה חדשה ויפה שיושבת לצד מסך הטלויזיה. רבות דובר על האפל TV 4, עליו אפל עובדת מזה זמן רב ושהיה צפוי להתגלות כבר ב- WWDC אולם נדחה מסיבה לא ברורה. המכשיר צפוי להגיע עם עיצוב חדש ומרהיב בהתאם למסורת של אפל ובהתאם לעובדה שהוא הולך ל"קשט" את הסלון, מעבר לכך המכשיר יגיע עם רכיב ה- A8 העוצמתי של אפל שמהדר את ליין מכשירי האייפון 6. מה שכן בניגוד למכשירי המובייל שעושים שימוש ברכיב ה- A8 ומעכבים את העוצמה של הרכיב בגין הצורך להתחשב בסוללה החלשלושה שלהם, האפל TV מחובר לחשמל 24/7 ובהתאם לכך אפל יכולה לשחרר את עוצמתו המלאה של ה- A8, שבין היתר כוללת תמיכה בהזרמת תכני 4K, במכשיר המדיה הסלוני.

שדרוג חומרה נוסף טמון בשלט של המכשיר, שלפי דיווח מוקדם יותר של הניו יורק טיימס יהיה גדול יותר ומתוחכם הרבה יותר מהשלט הנוכחי של האפל TV. תחכום זה יתבטא במשטח מולטי טאץ' שיהיה בחלקו העליון של השלט, כשבחלקו התחתון יהיו מספר מצומצם של לחצני שליטה ובקרה. בנוסף השלט יכלול מיקרופון מובנה שיאפשר למשתמש לתקשר עם העוזרת הוירטואלית של אפל – סירי – לשליטה על האפל TV החדש. יש לציין שאמזון כבר הציגה את הקונספט עם מכשיר ה- Fire TV שלה, אולם אין ספק שמדובר ביישום הרבה יותר טוב מאשר זה שנעשה על ידי מיקרוסופט בקונסולת ה- X Box שגם מסוגלת לקבל פקודות קוליות, אולם מהצד השני של הסלון הדבר עובד די רע במקרה הטוב. Matthew Panzarino, העורך הראשי של TechCrunch דיווח לאחרונה שהשלט החדש של האפל TV יכלול גם חיישני תנועה, זאת הודות לאקסלומטר ואולי גם ג'יירוסקופ שיוטמע בו. רכיבים אלו נמצאים כיום בכל מכשירי האייפון והשעונים שאפל מוכרת ואין ספק שלחברה יש ניסיון עצום עם חיישנים אלו, שיאפשרו לשלט של האפל TV החדש להיות למעשה בקר משחקים הדומה לזה של קונסולת המשחקים Wii מבית נינטנדו.

appletvios7שדרוגי החומרה הללו צפויים לתמוך בדבר העקרי שהאפל TV החדש יביא עימו – פלטפורמה חדשה ומעניינת. פלטפורמה זו תכלול אפסטור ייעודי שתאפשר למפתחים להציג משחקים, אפליקציות ועוד, ולחברות התוכן להציג את מרכולתן בהתאם לחוקים המוגדרים שאפל תכתיב להם, כפי שהיא עושה כיום באפסטור לאייפון/אייפד ולמק. הצגת פלטפורמה דה פאקטו תאפשר לאפל להתפנות מהצורך להעלות בעצמה ולהוסיף תכנים לאפל TV, כפי שהיא עושה בשנים האחרונות, ולתת למשתמש להחליט אלו מהתכנים מעניינים אותו ומה הוא רוצה לראות לצד האפליקציות והתכנים המובנים, שללא כל ספק יכללו את תכני המדיה הביתיים של אפל: איטיונסטור, אפל מיוזיק ושות'. סביר להניח שהפיכת האפל TV לפלטפורמה למשחקים, בין אם משחקי קאז'ואל או משחקים מתוחכמים יותר שכבר נמצאים באפסטור ועושים שימוש בכלי פיתוח כמו Metal, תעשה שמות בעולם הקונסולות הביתיות. מה שכן בעוד מיקרוסופט וסוני אולי יוכלו למנף את המעמד שלהן ולהפוך את ה- X Box ואת הפלייסטיישן לקונסולות פרימיום עוצמתיות יותר, יהיו אלו דווקא שחקניות אחרות כמו למשל נינטנדו, הפועלות בתחום משחקי הקאז'ואל, שיפגעו.

אולם מעבר לכך האפל TV לא תהיה רק פלטפורמה של תוכן, אלא פלטפורמה שתפעל בהתאם למיקומה – מרכז הבית – ותאפשר שליטה ובקרה לבית החכם שהופך ונהיה נגיש יותר מאי פעם. עם בעבר בית חכם היה נחלת העשירים ובעלי היכולות, היום ניתן לרכוש אלמנטים של בית חכם בעלות זולה הרבה יותר מבעבר, בין אם מדובר במנעולים חכמים, נורות חכמות, טרמוסטטים למזגן או לדוד ועוד. שהופכים את הבית לנוח יותר ובר שליטה. לא בכדי אפל הציגה בשנה שעברה את HomeKit, כשנראה שכניסתה של אפל לתחום הבית החכם כפלטפורמה היא דבר שנעשה במקביל לענקיות טכנולוגיה כמו גוגל, סמסונג וסוני. בהתאם לכך הדיווחים לגבי האפל TV מציינים שהמכשיר יתמוך ב- HomeKit ודרכו יהיה ניתן לשלוט על רכיבי הבית החכם שפועלים תחת מטריית הפלטפורמה של אפל באמצעות סירי, גם כאשר המשתמש לא נמצא בין כתלי הבית. בהתאם לכך נראה כי הערך המוסף של האפל TV החדש יהיה גבוה הרבה יותר, בין אם מהדגם הנוכחי של המכשיר שמחירו הוזל לכדי 69$ באביב האחרון, ובין אם ממוצרים מתחרים אחרים בשוק. מסיבה זו הדגם החדש צפוי להיות יקר יותר מהמצופה, כשלפי דיווח של האתר 9to5mac עולה שאפל בוחנת בין 2 מחירים עבור המכשיר: 199$ או 149$, שהם כאמור גבוהים הרבה יותר מהמחיר הקודם של המכשיר וכם מהמחיר הנוכחי של האפל TV 3, שצפוי להמשיך ולהמכר גם אחרי השקתו של האפל TV 4 שיהיה דומה בעיצובו לאפל TV הנוכחי רק קצת גדול יותר.

appletvstaggered

אין ספק שאפל החליטה שמערכת הבידור הסלונית בשלה לשלב הבא, והשלב הבא צפוי להיות מעניין הרבה יותר ממה שציפינו לו: פלטפורמת תכנים ומשחקים, מרכז הבית החכם ותכני On Demand שיאפשרו למשתמשים להחליף את מנוי הכבלים המיושן, בשירות תכנים חדש ואינטרקטיבי המותאם למשתמש (שככל הנראה יושק תחילה בארה"ב בלבד) שלפי השמועות יושק רק בתחילת השנה הבאה ויהיה זמין גם לאפל TV דור 3, הם רק חלק מהמהלך הבא של אפל בתחום הבידור הסלוני והאפל TV 4 יהיה במרכזו.

להמשך דיון

 

מקורות: TechCrunch ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho