אנדרואיד Wear מגיעה ל- iOS או להפך

ע״י

בעדכון מפתיע, גוגל הודיעה היום שפלטפורמת הטכנולוגיה הלבישה שלה תתמוך ב- iOS. כשמצד אחד היקף הפיצ'רים מפתיע ומצד שני המגבלות די ברורות.

 

 

Android Wear and iOS

ההבדלים בין גוגל לבין אפל הם ניכרים בתחומים רבים, אולם בפרט במודל העסקי של שתי החברות: גוגל מצד אחד עושה את הכסף שלה מפלטפורמת השירותים שלה, שמושכים את המשתמשים ומאפשרים לענקית החיפוש והפרסום לאסוף עליהם מידע אותו היא ממנפת לרווחים. אפל מצד שני מוכרת מוצרי צריכה טכנולוגיים והפלטפורמות שהיא בונה סביבן, הכוללות אקוסיסטם ענף של תכנים ומדיה נועד להפוך את המוצרים לאטרקטיביים יותר. בהתאם לכך התמריצים של אפל להציג שירותים ואפליקציות על הפלטפורמה של גוגל הם נמוכים מאוד, כשיוצא דופן הוא שירות המוזיקה אפל מיוזיק שבקרוב מאוד יגיע גם למשתמשי האנדרואיד, באופן דומה להגעתה של איטיונס לפלטפורמת החלונות של מיקרוסופט. אולם מנגד ברור להבין שבהתאם למודל העסקי שלה, התמריצים של גוגל להביא את השירותים והפלטפורמות שלה למוצרים והפלטפורמות של אפל הם גבוהים מאוד, כשמבחינתה של גוגל כמות משתמשים גדולה יותר – ולא משנה על איזה פלטפורמה – תמנף את השירותים שלה ובהתאם את הרווחים שלה. וגוגל מעולם לא התביישה בניסיונותיה לכבוש את iOS מידיה של אפל, כשבשנים האחרונות, ככל שאפל דחקה את השירותים של גוגל החוצה מהאפליקציות המובנות של iOS, כך גוגל פעלה במרץ רב יותר להרחיב ולשפר את הנוכחות שלה על הפלטפורמה הניידת של אפל.

ונראה שכעת המאמצים של גוגל מכוונים גם לגבי פלטפורמת המחשוב הלביש שלה – אנדרואיד Wear. בחודשים שקדמו לאירוע המפתחים השנתי של גוגל, הידוע בשם גוגל I/O, היו לא מעט שמועות שגוגל עובדת על לאפשר לאנדרואיד Wear לעבוד עם iOS. מסיבות כאלה ואחרות גוגל לא הציגה את היכולת הזו ב- I/O, אולם באופן מפתיע החברה עושה זאת היום כשהתזמון שלה לכך, ימים ספורים לפני תערוכת IFA השנתית שתערך בברלין, הוא מושלם.

בפוסט בבלוג שלה, ענקית החיפוש והפרסום המקוון גילתה שהשעונים המבוססים על פלטפורמת אנדרואיד Wear יעבדו עם מכשירי אייפון 5 ומעלה, עליהם מותקנת גרסה 8.2 ומעלה, ממש כמו השעון של אפל. ההקבלה בין מכשירי האייפון התומכים באנדרואיד Wear לאלו לגרסה, מעלה סברה שגוגל אולי מצאה איזה פרצה שמאפשרת לפלטפורמת המחשוב הלביש שלה "להתלבש" (תרתי משמע) על פרוטוקול כזה או אחר שאפל עושה בו שימוש כדי שמכשירי האייפון יעבדו עם השעון שלה. מה שכן גוגל ציינה באופן מפורש שהיכולת הזו תעבוד באופן רשמי רק על 3 שעונים מליין האנדרואיד Wear והם: ה- Huawei Watch, ה- ZenWatch 2 של אסוס וה- Watch Urbane של LG. מה שכן בדיקה של האתר The Verge גילתה שהתקנה של הגרסה העדכנית של אנדרואיד Wear ששוחררה היום לתמוך ביכולת הזו – גרסה 1.3 – גם על ה- Moto 360 של מוטורולה מאפשרת לשעון לעבוד עם האייפון. כך שבעוד גוגל מציינת תמיכה רשמית רק לשלושה שעונים, נראה שיש פער בין התמיכה הרשמית לבין האפשרויות בפועל. מה שכן גוגל ציינה שבקרוב מאוד יושקו שעונים נוספים המבוססים על אנדרואיד Wear שיתמכו ביכולת החדשה.

גוגל כמובן מתכוונת לתערוכת IFA שהוזכרה לעיל, בה חברות טכנולוגיה רבות יציגו את מרכולתן בתחום המובייל לשנה הקרובה, ביניהן מוטורולה שצפויה להשיק את הדור השני של ה- Moto 360 (ואולי בגלל זה גוגל לא ציינה את הדור הראשון בין המכשירים הנתמכים…), סמסונג שתציג את ה- Gear S2 שיתבסס על Tizen ובהתאם לכך לא יוכל לעבוד עם האייפון, ועוד. אבל מה שבטוח הוא שחובבי הפלטפורמה של גוגל שלא התרשמו מהשעון של אפל, יוכלו להשתמש בשעוני האנדרואיד Wear ולהנות מהשירותים של גוגל, ובכן לפחות חלק מהם. וכאן טמונה הבעיה השניה בנושא והיא היקף התמיכה והיכולות של השעונים הפועלים תחת פלטפורמת המחשוב הלביש של גוגל לעבוד מול האייפון.

נתחיל במה כן אפשר לעשות:

  • צפייה בהתראות שמתקבלות מהאייפון, כשביטולן יבטל את ההתראה גם על האייפון.
  • בנוסף מספר אפליקציות מובנות מפלטפורמת השירותים של גוגל, כמו: מייל והיומן, יציגו התראות עשירות שיניתן גם לבצע עימן אינטרקציה.
  • שימוש ב- Google Now.
  • החלפה של תצוגות שעון ממבחר קיים.
  • חיפוש קולי.
  • שימוש במספר מצומצם של אפליקציות מבית גוגל כמו: מזג האוויר, היומן ואפליקצית תרגום.
  • וניטור פעילות ספורטיבית בשימוש עם Google Fit.

כל שאר הדברים, כמו למשל שימוש ו/או התקנה של אפליקציות צד ג', אינטרקציה עם התראות של אפליקציות צד ג' ועוד לא יתאפשר ולא ברור אם הוא בכלל יגיע. בפועל נראה שגוגל הצליחה להשתמש בכלים שאפל מציגה לשימוש דרך בלוטות' הרבה מעבר למצופה, כשלמשל יצרניות של פלטפורמות מחשוב לביש אחרות כמו למשל Pebble לא הצליחו לבצע. מצד שני ברור שמדובר ביישום די מצומצם וצר שמגביל את המשתמש לאפליקציות ושירותים מבית גוגל בלבד, אולם מי שחי בפלטפורמה של גוגל ובעיקר בה לא ירגיש בחוסר.

android-wear-lollipop-watchface-variety-970-80

באופן מעניין החיבור בין השעונים של פלטפורמת אנדרואיד Wear לבין האייפון נעשה באמצעות אפליקציה שהושקה היום באפסטור, כשהמעניין עוד יותר הוא העובדה שאפל אשרה את האפליקציה שמזכירה באופן מפורש את מטרתה והיא עבודה עם אנדרואיד Wear, דבר שעד כה הביא את אפל, לא אחת, לפסול אפליקציות על הסף. עובדה זו מעלה את הסברה שאולי ואפל אפשרה לגוגל להציג את היכולת הזו, שהרי ענקית הטכנולוגיה מקופרטינו יכלה בקלות לשלול את האפליקציה ובכך להכניס טריז בתוכניות של גוגל בנושא. אולם נראה כי אפל לא ממש מוטרדת מהשעונים של פלטפורמת אנדרואיד Wear שמאז השקתם בשנה שעברה ועד לאחרונה נמכרו בהיקף של כ- 750,000 שעונים בלבד – כשאלו כוללים את כל השעונים של כל יצרניות השעונים החכמים הפועלים תחת אנדרואיד Wear, ביניהן: סמסונג, LG, מוטורולה, Huawei, סוני ועוד. בהשוואה לכך השעון של אפל שמכירתו החלה בסוף חודש אפריל האחרון, נמכר בהיקף גדול הרבה יותר כשהסברות הן שעד כה נמכרו בין 3.5 מיליון ל- 4 מיליון שעונים, דבר שהביא את השעון של אפל להיות מוצר הטכנולוגיה הלביש הפופולרי ביותר ברבעון השני של 2015 עם היקף מכירות שאפשר לשעון להתברג במקום השני ברשימת מוצרי הטכנולוגיה הלביש הפופולריים ביותר, אחרי כלל המוצרים של חברת Fitbit.

אין ספק שיהיה מעניין לראות האם הצגת היכולת של שעוני האנדרואיד Wear לעבוד עם מכשירי האייפון, ידחפו את המכירות של השעונים החכמים התומכים בפלטפורמה של גוגל, או שמא יהיה זה כישלון מפואר. כשמנגד עדיין לא ברור באופן מלא, היקף התמיכה והאישור של אפל בנושא. ויצרנית האייפונים יכולה בכל רגע נתון לשבור את היכולת שגוגל הציגה היום, במה שיכול להפוך להיות משחק משעשע של חתול ועכבר – משחק שלאפל יש כבר ניסיון רב עימו מהעבר.

להמשך דיון

 

מקורות: גוגל ו- The Verge
עריכה, תרגום ותוספות: natisho