מגע בתלת מימד

ע״י

דיווח חדש מגלה שפיצ'ר ה- Force Touch יוצג על מכשירי האייפון תחת השם The 3D Touch. מה עשויות להיות ההשלכות ולמה רבים חוששים מאופן הטמעת הטכנולוגיה באייפונים.

 

 

Force touch

כשאפל הציגה את Force Touch על השעון שלה, החברה ציינה שפיתוח הטכנולוגיה היה דרוש עבור האינטרקציה עם המסך הקטן יותר של השעון. ובצדק, בעוד פלטפורמת אנדרואיד Wear משתמשת בתפריטי ניווט צידיים אליהם יש להגיע על ידי מחוות "ניגוב" לצד, אפל הצליחה להפוך את המשימה של אינטרקציה מורכבת יותר עם תכנים על המסך הקטן בצורה חכמה ונוחה הרבה יותר, בזכות הטכנולוגיה החדשה. למעשה Force Touch הופכת את האינטרקציה עם ממשק השעון לתענוג של ממש, במיוחד בדברים כמו ביטול כל ההתראות ביחד ועוד. באופן מעניין הגעתה של הטכנולוגיה למכשירי האייפון לא הייתה כל כך וודאית וברורה, עד לאירוע המדיה האביבי של אפל בו החברה הציגה את הטכנולוגיה גם על הטרקפד של המקבוק החדש ודגמי המקבוק פרו המעודכנים, דבר שהסיר כמעט כל ספק שהגעתה של Force Touch למכשירי האייפון והאייפד היא ודאית ולמעשה מדובר בעניין של זמן. ואכן ככל שהשבועות התקדמו וחודשי הקיץ חלפו, כך השמועות והדיווחים חזרו וציינו שמכשירי האייפון החדשים צפויים לקבל את הטכנולוגיה החדשה, בין אם כאשר התגלו רמזים לכך בקוד של גרסאות הבטא של 9 – דבר שאולי הביא את אפל לעצור את שיחרור גרסאות הבטא, אחרי שיחרורה של בטא 5 – ובין אם על ידי חשיפת שינויים במכלול המסך של מכשירי האייפון 6s.

בהתאם לכך נראה כי מכשירי ה- 6s ימשיכו את המסורת של 2 מכשירי ה- s האחרונים שהביאו עימם חידושים בתחום הממשק מול iOS, כאשר ה- 4s הביא את סירי שהפכה את הממשק הקולי לנרחב ושימושי יותר (אבל לא בעברית), בעוד האייפון 5s הביא עימו את Touch ID שהפך את פתיחת המכשיר מנעילה למהירה וקלה הרבה יותר, וכן אפשר לרכוש ולהוריד תכנים בחנויות התוכן המקוונות של אפל ודרך שירות התשלומים הדיגיטלי – אפל Pay.

לפי דיווח של האתר 9to5mac תקבל שינוי בשמה לשם: 3D Touch (או מגע בתלת מימד) זאת הודות לעובדה שמכשירי ה- 6s יזהו 3 סוגים של מגע: טפיחה (Tap), לחיצה (Press) ולחיצה חזקה (Deeper press). אבל בעוד סירי ו- Touch ID היו ברורים למדי ולא שינו מקצה לקצה את אופן השימוש ב- iOS, הטמעתה של טכנולוגית ה- Force Touch, צפויה להביא קצת יותר בלבול לממשק של מכשירי ה- 6s, במיוחד אם אפל תפעל באותה הדרך שהיא פעלה עד כה בכל הנודע לטכנולוגית ה- Force Touch בשעון ובמחשבי המקבוק. אותה דרך פעולה הייתה למעשה שקולה להתעלמות מהממשק החדש שנבלע (תרתי משמע) בחומרה ולא ממש מציג מתי לחיצה חזקה על המסך תתבטא ביכולת חדשה או מותאמת, ומתי לא. כך למשל משתמשי השעון למדו שכדי לדעת איפה Force Touch פעילה, הדרך הטובה ביותר ולמעשה היחידה היא ניסוי וטעיה. הדבר נכון גם לגבי טרקפד ה- Force Touch של דגמי המקבוק החדשים, כאשר מערכת ההפעלה לא ממש נותנת סימן ולו הקטן ביותר לגבי אפשרות השימוש בפיצ'ר בתוכנות ובאפליקציות השונות. iPhone Force Touchכך שקל להבין מדוע לא מעט אנשים בתחום הטכנולוגיה חוששים ממצב בו משתמשי האייפון 6s וה- 6s פלוס, לא ידעו מתי הם יכולים להשתמש בפיצ'ר, באיזה מצבים הוא זמין ואילו אפליקציות תומכות או יתמכו בו. שהרי אם הפיתרון של אפל יהיה דומה לזה עבור השעון – ניסוי וטעיה – שהרי גם כאשר משתמשים ינסו פעם אחת ויווכחו לדעת שהפיצ'ר לא פעיל, שהרי עדכון עתידי יכול לאפשר את הפיצ'ר בין אם באפליקציות המובנות או באפליקציות צד ג' ורוב הסיכויים שהמשתמש לא ידע זאת וגם לא ינסה לבצע זאת שוב. חשש נוסף הוא שמפתחי אפליקציות צד ג' ישתמשו בפיצ'ר כדי להפוך את תפריטי הממשק למעין בוידעם של פיצ'רים לא שימושיים, במקום לבצע תכנון ועיצוב אופטימלי של האפליקציה והממשק שלה. אין ספק שישנן אפליקציות שיוכלו להנות מהיכולת הזו, כמו למשל אפליקצית המוזיקה המובנית של אפל שבגרסה 8.4 זכתה לשינוי מהותי מקצה לקצה שכלל בתוכו גם את הוספתו של שירות המוזיקה – אפל מיוזיק, שהפכה את הממשק של אפליקצית המוזיקה למסורבל ומנופח למדי, דבר שגרר לא מעט ביקורות.

למעשה בדיווח מוקדם יותר בנושא, האתר 9to5 ציין מספר מקרי שימוש אפשריים לטכנולוגית ה- Force Touch שכללו בין היתר שימוש באפליקצית המוזיקה:

  • נכון לעכשיו ניווט לנקודת עניין מסוימת מצריכה מהמשתמש לחפש את נקודת העניין במפה, ללחוץ על לחצן הניווט בממשק האפליקציה ואז ללחוץ על לחצן נוסף להתחיל את הניווט. השימוש ב- Force Touch יעזור למשתמש לדלג על 2 השלבים האחרונים כאשר אחרי מציאת נקודת העניין על המפה, לחיצה חזקה על המסך תתחיל באופן מיידי את הניווט.
  • אפליקצית המוזיקה החדשה שאפל הציגה כחלק מגרסה 8.4 וכוללת את אפל מיוזיק, מכילה הרבה מאוד פיצ’רים ופעולות אותם אפל דחסה לתפריטים שונים באפליקציה, שלפי הטענות מסרבלים אותה. השימוש ב- Force Touch יעזור למשתמשים לבצע חלק מהפעולות הללו, כך שלמשל בלחיצה חזקה על שיר מסוים, השיר יתווסף באופן מיידי להשמעה במצב לא מקוון (Offline) או יסומן בלייק (אייקון הלב) במקום שיהיה צריך ללחוץ על לחצן התפריט הנוסף ולבחור באפשרות הרצויה.
  • אפל גם חוקרת אפשרויות להשתמש בפיצ’ר ישירות במסך הספרינגבורד ובלחיצה על האייקונים של האפליקציות השונות. כך למשל לחיצה על אייקון של אפליקצית הטלפון יאפשר למשתמש להגיע באופן מיידי לתא הקולי, במקום להכנס לאפליקציה עצמה ולבחור בטאב התא הקולי. יכולת זו תיושם (במידה ותמצא כטובה) גם על אפליקציות אחרות כמו למשל אפליקצית News החדשה, כשעם לחיצה חזקה על האייפון של האפליקציה, המשתמש יוכל להגיע באופן מיידי לטאב ה- Favorites או טאב ה- For You.

אך עם זאת יש לציין שלמרות כל החששות שהוצגו לעיל, לאור העובדה שיש עוד זמן רב עד שהטכנולוגיה תגיע לכלל מכשירי האייפון והאייפד, סביר להניח שקהילת המפתחים לא תוכל לעשות שימוש כה נרחב בטכנולוגיה. למעשה קשה להאמין שמפתחים יציגו פיצ'רים ותפריטים הקשורים בטכנולוגיה באופן בלעדי בשנה הקרובה בצורה נרחבת, מאחר וגם למרות הדיווחים שאפל מצפה להיקף מכירות גדול של מכשירי אייפון, גם אחרי השקת ליין ה- 6s, רוב מכשירי האייפון בשטח לא יהיו כאלה עם יכולת ה- 3D Touch. דבר שאי אפשר לומר לגבי השעון שהגיע מיומו הראשון עם הטכנולוגיה.

forcetouch1

אם כבר שהרי הטכנולוגיה הזו, צפויה לשפר את חווית השימוש במכשירי האייפון בדרכים עדינות, כאשר משתמשים מתקדמים יוכלו להשתמש בפיצ'ר כדי לבצע פעולות באופן מהיר יותר, בעוד משתמשים אחרים לא יושפעו מהיכולת הזו כלל וכלל. דבר נוסף שהטכנולוגיה תוכל להתבטא בה באופן ניכר הוא בתחום המשחקים, כאשר למשל משחקי מירוצים/נהיגה יוכלו להשתמש בכלי הפיתוח שאפל ככל הנראה תציג לקהילת המפתחים ולאפשר לחצנים וירטואליים הרגישים לעוצמת הלחיצה עליהם, דבר שהוא מצוין עבור הדמייה של דוושת הגז למשל, או עוצמת המכה/ פעולה במשחקי פעולה.

אין ספק שיהיה מעניין לראות איך הטכנולוגיה תתבטא, אולם חשוב יותר איך אפל תנטר את קצב האימוץ שלה ותאפשר למשתמשים לדעת על קיומה באפליקציות השונות ובמקרי השימוש השונים.

להמשך דיון

 

מקור: 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho