היי סירי, את מוכנה לפריים טיים?

ע״י

נראה כי העוזרת הוירטואלית של אפל נמצאת רק בתחילת דרכה להשפיע על האינטרקציה שלנו עם המוצרים של אפל בין אם זה אייפונים, שעונים או טלויזיות.

 

 

watchos-2-siri-100589893-gallery

כשאפל הציגה את סירי בשנת 2011, נראה כי החברה האמינה באמת ובתמים כי העוזרת הוירטואלית שלה יכולה לשנות מקצה לקצה את האינטרקציה של המשתמשים עם מכשירי האייפון. אולם ברור היה לכולם, שעם השקתה סירי עדיין לא הייתה "מבושלת" לגמרי ותווית הבטא שהיא נשאה עימה הראתה שגם אפל מבינה זאת באופן ברור. אולם מאז ועד היום, הרבה ביטים זרמו בנהר האינטרנט והטכנולוגיה ובמהלך השנים אפל שיפרה את היכולות של סירי באופן ניכר, בין אם מבחינת היכולות שלה ובין אם מבחינת איכות זיהוי התוכן שהיא מזהה, דבר שלמעשה הוא נפרד לחלוטין מנדבך האינטיליגנציה המלאכותית (או AI) של העוזרת הוירטואלית. בשנים האחרונות נאמר יותר מפעם אחת כי נראה שסירי הגיעה לכדי בשלות באופן כזה או אחר. עדות לכך היא ההחלטה של אפל להסיר מעל העוזרת הוירטואלית את תגית הבטא, לצד השקת גרסה 7 לפני כשנתיים. אולם הדבר לא הביא את אפל לנוח על זרי הדפנה בכל הנוגע לסירי והחברה עדיין עובדת במרץ רב לשפר את העוזרת הוירטואלית בין אם באופן שניכר מבחינת המשתמש בצורה ברורה, או באופן שנמצא מאחורי הקלעים.

כך למשל סירי זכתה לשדרוג המראה שלה בגרסה 7, והדבר יקרה שוב כאשר אפל תשיק בקרוב מאוד את גרסה 9, שתציג מתיחת פנים נוספת לעוזרת הוירטואלית של אפל שתקבל מראה צבעוני ודומה יותר לזה הקיים בשעון. גרסה 9 תביא עימה אינטיליגנציה מורחבת יותר עבור סירי, שבשילוב עם יכולות חיפוש מתקדמות של פיצ'ר הספוטלייט ינסו לחזות את הרגלי השימוש של המשתמש ולתת לו מענה מתאים, בין אם על סמך המיקום שלו, או הזמן. כל אלו ועוד ידחפו את סירי למרכז הממשק של ליין המוצרים של אפל, בין אם מדובר במכשירי האייפון, האייפד, השעון או האפל TV – שלפי הדיווחים בדגם הבא שלו יזכה להטמעתה של סירי לממשק המשתמש שלו ואינטרקציה עימה מתוך השלט החדש, בשימוש במיקרופון המובנה בשלט. למעשה רק לאחרונה האתר 9to5mac ציין כי לפי מקורותיו, מכשירי האייפון 6s יאפשרו להשתמש במשפט "Hey, Siri" כדי להפעיל את העוזרת הוירטואלית במכשיר, בכל מקום ובכל זמן; ולא רק כאשר המכשיר מחובר למקור טעינה, כפי שמכשירי האייפון הנוכחיים וגרסה 8 מאפשרים לעשות נכון להיום.

כדי לאפשר יכולות חדשות ומתקדמות יותר עבור סירי, אפל פועלת כדי לשדרג את התשתיות שלה ובפרט את מרכזי המידע העצומים שהיא הקימה ומתחזקת בשנים האחרונות. לאחרונה בלומברג דיווחו כי אפל פועלת לשדרג את תשתיות הענן שלה כחלק ממאמצי המיקוד של החברה בתחום השירותים, כאשר בנוסף לשדרוג מרכזי המידע, אפל גם פועלת לשדרוג תשתיות הרשת והחיבור של המרכזים הללו ברחבי ארה"ב – וככל הנראה בהמשך גם באירופה ובסין, שם אפל פועלת להקים מרכזי מידע נוספים שיאפשרו לה לשרת את קהל המשתמשים ההולך והגדל של החברה, לא רק כחלק משירותי רשת הקשורים לסירי עצמה, אלא לכלל שירותי הרשת בהם iCloud מטפלת הקשורים גם למיילים, iMessage, סינכרון וגיבוי תכנים, האפסטור, איטיונסטור ועוד.

Siri

כאמור בגרסה 9 אפל שמה דגש ראשון מסוגו, מבחינתה של החברה, לגבי נושא האינטיליגנציה של סירי והפלטפורמה שלה. מהלך זה נועד כדי להתחרות בצורה טובה יותר אל מול פלטפורמת האנדרואיד של גוגל המציעה את השירות Google Now שבקרוב יזכה לקבל יכולות משופרות בדמות Now On Tap שהוצגו בכנס ה- I/O האחרון. מיקרוסופט גם פועלת בנושא בצורה ניכרת עם העוזרת הוירטואלית שלה קורטנה, שכבר הגיעה למערכת ההפעלה חלונות 10 לאחרונה, בעוד סירי שהוצגה לפני כל אותם עוזרים ממוחשבים, עדיין לא הגיעה לפלטפורמת המק של אפל. אולם אפל כאמור פועלת במרץ כאשר לפי דיווח של רויטרס עולה שבשנים האחרונות אפל הכפילה ואפילו שילשה את היקף העובדים שלה המתמחים בנושא האינטיליגנציה המלאכותית. בשוק זה אפל מתמחה על טובי המוחות מול גוגל, מיקרוסופט וחברות הייטק נוספות ולא בכדי בשנים האחרונות החברה בצעה רכישות כמו: אפליקצית הפודקסטים Swell, חברת האנליטיקה החברתית Topsy ואת אפליקצית העוזרת הוירטואלית Cue.

בעוד רבים ציפו שרכישות אלו יהפכו לכדי שירותים, נראה כי בסופו של דבר המטרה של אפל הייתה להביא את המשאב האנושי של אותן החברות לתוכה כדי לשפר ולהעצים את היכולות שלה בתחום האינטיליגנציה המלאכותית.

מה שכן בעוד שאר החברות נהנות מחופש שימוש במידע שהמשתמשים שלהן מעבירים להם, אפל מגבילה את עצמה באופן ניכר בנושא, מתוך דגש עמוק על נושא הפרטיות. נושא זה זכה לתשומת לב עצומה בשנים האחרונות – במיוחד מאז ההדלפות של אדוארד סנואודן – ובכירים באפל ובראשם טים קוק הביעו את החשיבות הרבה שהם שמים על תחום הפרטיות של המשתמשים. למעשה ב- WWDC, כאשר פדריקי הציג את היכולות הפרואקטיביות של סירי כחלק מגרסה 9, הוא ציין שבעוד הפיצ'רים הללו יבנו על סמך המידע של המשתמש. אפל לא מעוניינת במידע זה כלל וכלל והוא לא ימשך לשרתי החברה ובטח שלא ימכר לגורמי צד ג', כמו חברות פרסום כאלה ואחרות. מגבלה עצמית זו של אפל מצמצמת את היכולות של אפל לחזות באופן מדויק את הצרכים של המשתמשים שלה, בניגוד לגוגל שעושה שימוש במאגר המידע העצום שמועלה לשרתים שלה, ממליארדי המשתמשים שלה, שנאסף ועובר תהליך של עיבוד וניתוח לשם שיפור יכולות החיזוי והאינטיליגנציה, בין אם במנוע החיפוש או בשירות Google Now.

iOS 9 Proactive

מגבלה עצמית זו מצידה של אפל על עצמה, מצריכה מהחברה לחשוב בצורה יצירתית. כך למשל בגרסה 9 נראה כי כלל הניתוח והעיבוד של המידע של המשתמש במכשירי האייפון, יעשה על המכשיר עצמו והוא יהיה מותאם ואישי למשתמש. כמו כן בעוד חברות כמו גוגל, אמזון ועוד שומרות את המידע ככל הנדרש, המידע המועט שנאסף על ידי אפל דרך השירותים השונים, זמין למהנדסים של אפל רק לזמן מוגבל לשם ניתוח והבנה. כך למשל עולה שמידע המתקבל משירות המפות של אפל נשמר בשרתי החברה לזמן של 15 דקות בלבד, בעוד מידע שנאסף מסירי נשמר באופן אנונימי למשך חצי שנה בלבד. מנהגים אלו באים בסתירה לדרך הפעולה של חוקרי מידע שרגילים לההררי מידע שמאפשרים להם לבצע ניתוח מקיף ומעמיק, במטרה להבין תבניות כאלה ואחרות.


apple-tv-concept

יתכן מאוד שמסיבה זו אפל שמה את סירי במרכז יותר ויותר, בין אם כממשק עבור האייפון, הרכב (עם CarPlay) השעון והאפל TV החדש. כאשר השימוש במידע שנאסף דרך סירי מאפשר לחברה לשמור את המידע לפרק זמן ארוך יותר ובהתאם לכך לבצע עליו ניתוחים ואנליזות שונות. מה שכן כדי לעשות זאת, אפל צריכה גם לשכנע את המשתמשים יותר ויותר להשתמש בסירי ולשם כך העוזרת הוירטואלית צריכה לספק חווית שימוש טובה יותר מבעבר. ואכן משתמשים רבים שעושים שימוש בשעון של אפל, ציינו שהשימוש בסירי: בין אם עבור הכתבה קולית (במיוחד כשאין אפשרות אחרת), או בין אם עבור לשימוש ללא הידיים הוא טוב יותר מאשר חווית השימוש שלהם דרך האייפון עד כה. בהתאם לכך סביר להניח שאפל תמשיך ליישם את השיפורים הללו גם בהמשך וגם משתמשי האפל TV החדש יזכו להנות מחווית שימוש טובה יותר בסירי שתוספת מקום מרכזי יותר כחלק ממשק המשתמש של ליין המוצרים של אפל, אולי למעט המק – לפחות לבינתיים.

להמשך דיון

 

מקורות: 9to5mac, בלומברג ורויטרס
עריכה, תרגום ותוספות: natisho