כל מה שרציתם לדעת על האייפון 6s וגרסה 9

ע״י

למרות כל ההדלפות, אפל עדיין הצליחה להפתיע במעט עם המפרט העוצמתי והפיצ'רים של מכשירי האייפון 6s ובראשם 3D Touch. בנוסף תאריך ההשקה של גרסה 9 מתגלה.

 

 

6s-colours.0

לפני שנתחיל לדבר על האייפון 6s יש לציין, שלמרות כל הניסיונות של אפל לשמור על מעטה הסודיות סביב המכשירים, נראה כי כמעט כל הפרטים על המכשירים החדשים דלפו לרשת והם כבר היו ידועים. אי לכך ובהתאם לזאת, קוראי האתר וחובבי הטכנולוגיה שעוקבים אחרי אתרי החדשות והשמועות, כבר ידעו את רוב הפרטים על המכשירים החדשים. אולם עדיין לאפל היו מספר אסים בשרוול.

מכשירי האייפון החדשים הם שדרוג ה"טוק" של ליין האייפונים של אפל, שידוע יותר בשם מכשירי ה- s. מכשירים אלו מגיעים באותו העיצוב של המכשירים הקודמים, כשנראה כי זאת המגבלה העקרית של צוותי העיצוב והפיתוח (בדגש על הפיתוח), לשפר את החומרה של מכשירי האייפון בדרך הטובה והמקיפה ביותר, תוך כדי שימור העיצוב והמעטפת הקיימת של המכשיר. כך שאין זה מפתיע שמכשירי האייפון 6s לא מציגים שום שינוי בעיצוב שלהם אל מול העיצוב והמראה של מכשירי האייפון 6, אולם נראה כי מעבר לזאת יש הרבה מאוד שינויים, בין אם מינוריים או משמעותיים יותר – דבר שהוא סובייקטיבי בהחלט. כך שבעוד העיצוב והמראה נותרו זהים לחלוטין, למעט תוספת של כ- 0.2 מילימטר, הוספת צבע נוסף והוא הצבע הזהוב וורוד ושימוש באלומיניום מסדרת 7000 – בהתאם לשמועות – רוב הדברים החדשים הם מתחת למכסה המנוע.

הראשון שבהם הוא רכיב ה- A9 החדש. אפל לא מציינת מידע נרחב על הרכיב החדש, למעט העובדה שהוא מכיל מעבד דור שלישי בארכיטקטורת ה- 64 ביט של אפל. לא ברור האם מדובר עדיין במעבד כפול ליבה, או שמא מדובר במעבד בעל 3 או אולי 4 ליבות, אולם בפועל זה גם לא ממש משנה. מה שכן משנה הם הביצועים ואפל מגלה שה- A9 מביא שיפור ביצועים של כ- 70% בגזרת המעבד, ו- 90% בגזרת המעבד הגרפי. כמו כן ה- A9 כולל בתוכו את רכיב ה- M9, שמאז הצגתו של רכיב העיבוד הייעודי עבור החיישנים לפני שנתיים, הגיע כרכיב נפרד על לוח האם/ לוג'יק בורד של המכשירים. כעת ככל הנראה עם המעבר לארכיטקטורת ייצור של 16 או 14 ננומטר, רכיב ה- A9 מאפשר מספיק מקום גם עבור ה- M9 – דבר שמאפשר צריכת הספק נמוכה יותר ותקשורת מהירה יותר בין 2 הרכיבים. למורת רוחם של המשתמשים נראה כי מבחינת הסוללה אפל אכן החליטה לשים במכשירי האייפון 6s סוללה בעלת קיבולת נמוכה יותר של 1715mAh, זאת בהשוואה לקיבולת הסוללה של האייפון 6 שעומדת על  1810mAh. לא מדובר בהפרש גדול, ויהיה מעניין לראות מה תהיה ההשפעה על חיי הסוללה של המכשירים החדשים, למרות שבדפי המפרט נראה כי לא אמור להיות הבדל בין חיי הסוללה של מכשירי האייפון 6 לבין אלו של ה- 6s.

בהתאם לדיווחים המוקדמים יותר גם הקישוריות האלחוטית של האייפון 6s שופרה באופן ניכר. עם רכיב WiFi שתומך בתקנים 802.11a/b/g/n/ac ומגיע עם תמיכה ב- MIMO, רכיב NFC משופר וכן רכיב תקשורת סלולרית משודרג שמאפשר תמיכה בעד ל- 23 רשתות ותדרים שונים של LTE (דור 4).

בגזרת המצלמה אפל אכן שדרגה את המצלמה של האייפון 6s למצלמה ברזולוציה של 12MP – שוב בהתאם לדיווחים. אולם נראה שלמרות המעבר ליותר פיקסלים, אפל עבדה באופן ניכר על השארת איכות הצילום ואפילו שיפורה. כדי להגיע ליכולת זו אפל הגדילה את אחוז ה"פוקוס פיקסלים" על החיישן ב- 50%, שיפרה את רכיב עיבוד התמונה (ISP) המובנה בתוך ה- A9 וכו'. כל אלו ועוד מאפשרים למצלמת ה- iSight החדשה של האייפון להציג תמונות טובות כמו או טובות יותר מאשר מכשירי האייפון 6, כך למרות ששטח הפנים של הפיקסלים קטן מ- 1.5 מיקרון ל- 1.22 מיקרון, אפל שמה דגש גדול מאוד על קיבולת האור והצגה של צבעים טבעיים ונכונים. באופן לא מפתיע אפל השאירה את יכולת ייצוב התמונה האופטית מובנית רק במכשירי האייפון 6s פלוס, כאשר המצלמה של מכשירי האייפון 6s ממשיכה להגיע עם ייצוב תמונה דיגיטלי בלבד. מצלמה משופרת זו מאפשרת למכשירי האייפון החדשים גם לצלם סרטוני וידאו ברזולוציה של 4K, אם כי מדובר בגימיק, מאחר ואין הרבה שירותים ו/או כלים שמסוגלים להציג תכני 4K – וביניהם גם האפל TV החדש של אפל.
גם מצלמת הפייסטיים הקדמית של המכשיר שודרגה לכדי מצלמת 5MP, אולם היא עדיין מצלמת סרטונים של 720p בלבד, למרות אפל אכן הוסיפה למצלמה הקדמית תמיכה בתאורת פלאש שמגיעה מהמסך שמתאים את עצמו לתאורת הסביבה, בדומה לפלאש ה- True Tone של המצלמה האחורית. פיצ'ר חדש שאפל מציגה במצלמה של מכשירי ה- 6s נקרא בשם Live Photos, והוא מאפשר למצלמה לצלם וידאו מהיר של שניה וחצי לפני רגע הצילום ועוד סרטון של שניה וחצי אחרי רגע הצילום, מה שמאפשר למשתמש לראות סרטון קצר מאוד – שהוא למעשה תמונת GIF – של רגע הצילום. אבל בניגוד לתמונות GIF שלרוב צריך קצת להתאמץ כדי לקחת אותם, כאן מדובר בפיצ'ר מובנה בתוך אפליקצית הצילום של המכשירים החדשים.

242485

אולם אין ספק שהפיצ'ר הבולט ביותר של האייפון 6s הוא טכנולוגיית ה- Force Touch אותה אפל מכנה בשם 3D Touch – שוב בהתאם לדיווחים. טכנולוגיה זו מאפשרת למסך של מכשירי האייפון החדשים לזהות את עוצמת הלחיצה ובפרט להבדיל בין 3 עוצמות לחיצה שונות: טפיחה, לחיצה (קצרה או ארוכה) ולחיצה חזקה. הרעיון מאחורי הפיצ'ר שלקח לאפל שנים כדי לפתח ולשכלל הוא העובדה שמכשירי הסמארטפון הפכו להיות עם הזמן מחשבים ניידים עוצמתיים, שכל אייקון של אפליקציה שנמצא על מסך המכשיר מכיל מאחוריו פונקציונליות רבה. מצב זה גורם למשתמשים לעבור הרבה מאוד פעמים בין האפליקציות השונות לבין מסך הבית, גם כדי לבצע פעולות פשוטות. בעוד אפל יכלה פשוט להשתמש בקונספט שגוגל עושה בו שימוש כדי לפתור את הנושא – ווידג'טים – אפל החליטה ללכת בדרך אחרת וכך טכנולוגיית ה- Force Touch שפותחה בין היתר גם עבור השעון, מצאה לה שימוש גם במכשירי האייפון (ובהמשך ככל הנראה גם האייפד). בהדגמה של הפיצ'ר אפל הראתה כיצד שימוש ב- 3D Touch חוסך זמן בביצוע פעולות יומיומיות ישירות דרך מסך הבית של האייפון 6s, בין אם בגישה לתא הקולי בלחיצה חזקה על אייקון אפליקצית הטלפון, פתיחה מהירה של מצלמת הפייסטיים לתמונת סלפי ועוד.

גם מתוך האפליקציות עצמן יש שימוש לפיצ'ר ויהיה מעניין לראות כיצד אפל תאפשר למשתמשים לגלות מתי יש משמעות ללחיצה ומתי אין. אם כי אין ספק שבעוד זה מתסכל למדי לעבור בין מסכי האפליקציות ולנסות ללחוץ חזק על האלמנטים השונים, מציאת יכולת חדשה היא תמיד מאורע מפתיע שיוצר את שמחת הגילוי והשיתוף. אפל ציינה שגם מפתחי אפליקציות צד ג' יוכלו להשתמש ביכולת הזו, בשימוש עם האפליקציות שלהם עבור גרסה 9, אולם אין לצפות להיקף נרחב של שימוש מצד מפתחי אפליקציות צד ג' שככל הנראה לא ימהרו להשתמש ביכולת זו לאור העובדה שיקח זמן מה עד שמכשירי האייפון 6s יהיו פופולריים ובהתאם לכך פיצ'ר ה- 3D Touch יהיה בידיהם (תרתי משמע) של פלח משתמשים נרחב. לשם השוואה יש עד עכשיו לא מעט אפליקציות שעדיין לא עושות שימוש ב- Touch ID, למרות שהחיישן הביומטרי קיים במכשירי האייפון כבר שנתיים.

מכשירי האייפון 6s מחליפים במחיריהם את מכשירי האייפון 6 באופן מלא, וכעת מכשירי האייפון 6 נמכרים במחיר זול יותר, בין אם במחיר מלא או במחיר מסובסד. באופן מעניין אפל החליטה לנסות ולדחוף את שדרוג מכשירי האייפון מבחינה כלכלית באופן עצמאי, על ידי השקת תוכנית שדרוג עצמאית משלה שלא קשורה לתוכניות השדרוג של חברות הסלולר. כך שאם חברות סלולר ברחבי העולם (אליהן הצטרפו לאחרונה חברות הסלולר בארה"ב) מציעות מסלולי רכישה שונים שמאפשרים פריסה של מחיר המכשיר למספר חודשים תוך כדי מתן אפשרות לשדרוג אחרי כשנה, אפל מציעה תוכנית דומה שמציעה למשתמש לשלם לאפל באופן ישיר מחיר חודשי קבוע המשתנה בהתאם לדגם המכשיר (6s או 6s פלוס) ולנפח האחסון שלו ולשדרג את מכשיר האייפון מדי שנה. יש לציין שהתוכנית די משתלמת במיוחד עבור אלו שמעוניינים לשדרג את המכשירים שלהם מדי שנה, כך למשל בעלות של פחות מ- 400$, המחולקים לכ- 33$ בחודש ניתן לרכוש מכשיר אייפון 6s בנפח של 16GB. מה שכן התוכנית התשלומים היא לשנתיים, אולם ניתן לשדרג את המכשיר כבר אחרי כשנה ולהתחיל את התוכנית מחדש. אפל ציינה שהתוכנית תהיה זמינה בחנויות האפלסטור ותחילה בארה"ב בלבד, ולא ברור האם היא תגיע גם למשווקות המורשות שלה במדינות בהן אין אפלסטור.

דבר נוסף מעניין שאפל עשתה הוא להפסיק את ייצור מכשירי האייפון 5s וה- 6 בצבע הזהוב. כך שכעת מי שרוצה מכשיר אייפון בצבע זהוב, בין אם זה אייפון 6s או אייפון 6, יצטרך לרכוש את האייפון 6s החדש שמגיע כאמור ב- 2 תצורות של הצבע הזהוב והן זהוב צהוב וזהוב וורוד.

Apple upgrade program

המכירה המוקדמת של מכשירי האייפון 6s תחל ביום שבת הקרוב ה- 12 לחודש, כשנראה שאפל רצתה להמנע מלהתחיל את המכירה המוקדמת ביום שישי ה- 11 לספטמבר, שהוא יום אבל לאומי בארה"ב. השקת המכשירים תעשה כשבועיים לאחר מכן ב- 25 לספטמבר, כשבין לבין אפל תשיק את גרסה 9 לקהל המשתמשים בתאריך ה- 16 לספטמבר.

להמשך דיון