אפל משחררת את גרסה 9

ע״י

גרסה 9 משוחררת לקהל הרחב, כשאחריה כבר מזנבת גרסה 9.1. בנוסף אפל מעכבת את השקת watchOS 2.

 

 

iOS9

אחרי שהציגה את גרסה 9 לקהל המפתחים ולעולם בכנס WWDC, לפני כ- 3 חודשים, אפל משיקה באופן רשמי את גרסה 9 שמגיעה אחרי מחזור בטאות קצת מוזר ולא סדיר, שככל הנראה נובע מכך שאפל לא רצתה לחשוף יותר מדי פרטים על מכשירי האייפון 6s ועל פיצ'ר ה- 3D Touch שנחשף בגרסאות הבטא המתקדמות, כשדבר דומה ניתן לומר גם על האייפד פרו שרזולוציית המסך שלו נחשפה אף היא בבטאות המתקדמות של גרסה 9. מה שכן בעוד אפל דילגה על גרסת בטא אחת (או 2) במהלך מחזור הבטאות, מאז שיחרורה של הבטא השלישית החברה גם סיפקה בטא פומבית לקהל משתמשים רחב יותר מאשר רק לקהילת המפתחים, כדי לקבל משוב נרחב יותר על הגרסה וכדי למנוע את ההישנות של באגים ותקלות שמשתמשים רבים חוו עם השיחרור של גרסה 7 ו- 8 בשנים האחרונות.

בעוד גרסה 9 לא כוללת שינויים ויזואליים משמעותיים אל מול גרסה 8, נראה מתחת למכסה המנוע אפל בצעה שיפורים נרחבים למערכת ההפעלה הניידת שלה, ובתחומים רבים בין אם באפשרויות החיפוש והאינטליגנציה של מערכת ההפעלה בכלל ושל סירי בפרט, בין אם בהוספה של אפליקציות חדשות או שיפור של אלו הקיימות, שיפור של זמן הסוללה, שיפורי אבטחה, ועוד. כמו כן אפל החליפה את הפונט Helvetica Neue אותו היא הציגה בגרסה 7, בפונט חדש אותו החברה פיתחה בעצמה, הנקרא בשם "סן פרנסיסקו", ואותו היא הציגה לראשונה בשעון.

אינטיליגנציה
אולי הנדבך המעניין ביותר שאפל הציגה בגרסה 9 הוא בתחום האינטיליגנציה שכולל בתוכו שיפורים ושינויים בסירי, שהממשק שלה זכה למתיחת פנים, וכן יכולות חדשות שהופכות אותה לחכמה יותר, כך שכעת סירי יודעת להתייחס לתכנים בזמן שימוש באפליקציה מסוימת, כך שאם אתם קוראים הודעה, ביצירת תזכורת עם סירי – העוזרת הוירטואלית תדע להתייחס להודעה כנושא התזכורת. סירי גם יודעת לחפש בצורה חכמה בתכני המדיה של המכשיר, כך שבקשה להציג את התמונות מחופשת הקיץ האחרונה תתקבל ותציג את התמונות הרלוונטיות. אולם תחום האינטיליגנציה זכה לקבל חלק נוסף אותו אפל מכנה בשם Proactive assistance, שהוא למעשה שדרוג משמעותי של פיצ’ר הספוטלייט המובנה ב- iOS. פיצ’ר זה למעשה מפצל את החיפוש ל- 2: מצד אחד הוא משאיר את יכולות החיפוש אליהן ניתן לגשת מכל מקום במערכת ההפעלה על ידי משיכת המסך מטה ממרכזו. אולם בנוסף ישנו מסך הפעלה חדש (שיהיה מוכר למשתמשי גרסאות 6 עד 3), הנמצא מצד שמאל של מסך הבית הראשי שמכיל מספר תכנים והם: אפשרויות חיפוש, אנשי קשר עימם אחרונים, אפליקציות מוצעות ותכנים מוצעים בהתאם למיקום המשתמש והקשר השימוש. כך שלמשל בעת חיבור אוזניות במכון הכושר (או לחילופין בשעה מסוימת) הפיצ’ר החכם ידע להציע את האפליקציה הרלוונטית או להעלות את נגן המוזיקה. כמו כן הפיצ’ר החכם יתן גם התראות ליציאה לפני פגישה בהתבסס על נתוני התנועה מאפליקציית המפות, וכן גם יציע דרכי נסיעה.

iOS 9 Proactive

בעיקרון משמעות הפיצ’ר הוא מערכת הפעלה חכמה יותר המותאמת למשתמש, תוך כדי שהיא לומדת אותו ואת תבניות הפעולה שלו ומציעה לו תכנים בהתאם. אפל שמה דגש גדול מאוד על נושא הפרטיות של המשתמש ושמירה על המידע האישי, כשהיא מציינת שהמידע נשמר באופן מקומי על המכשיר והוא לא מועבר לשירותי צד ג’. אין ספק שאפל עושה מאמצים כבירים לצמצם פערים מול עוזרות וירטואליות אחרות כמו אלו של גוגל ומיקרוסופט, כשנראה שהחברה משקיעה לא מעט בתחום ה- Machine learning, מונח שנשמע הן מצידה של אפל ב- WWDC והן מצידה של גוגל ב- I/O.

אפליקציות
גרסה 9 מביאה עימה שיפורים רבים לאפליקציות הקיימות וכן אפליקציות חדשות או מחודשות. האפליקציה החדשה היחידה שאפל הציגה היא אפליקציית News, שלמעשה מזכירה מאוד את אפליקציית Flipboard הפופולרית (או שלפחות הייתה כזו), כשמטרתה היא להציג תכני חדשות בצורה יפהפיה ואינטרקטיבית בשימוש בפורמט ה- ™News Format החדש של אפל. האפליקציה שלמעשה מחליפה את אפליקציית NewsStand הדי כושלת, תאפשר לחברות תכנים להציג תכנים (ואולי בעתיד גם בתשלום) עבור המשתמש, כשהאפליקציה עצמה לומדת את תחומי העניין של המשתמש ומציעה לו תכנים בהתאם. מטרתה של האפליקציה היא לשלב בין עולם המדיה הישן שהיה מבוסס על עיצוב וכו’, עם עולם המדיה החדש והאינטרקטיבי שמציע סרטונים, גרפים אינטרקטיביים וכו’. נכון לעכשיו אפל כבר ציינה מספר שותפויות בנושא הכוללות את: Condé Nast, ESPN, בלומברג, הניו יורק טיימס ועוד.

iOS 9 News

אפליקציה "חדשה" נוספת היא אפליקציית iCloud Drive שבאופן ברירת מחדל מגיעה מוסתרת, אולם ניתן להציג אותה דרך תפריט ה- iCloud. האפליקציה היא תצוגה לתכנים השמורים ב- iCloud Drive המסודרים לפי תיקיות של אפליקציות והיא מזכירה מאוד את תיקיית ה- iCloud Drive שאפל הציגה ב- OS X יוסמיטי בשנה שעברה. היכולות של האפליקציה די פשוטות והן די מזכירות את היכולות של דרופבוקס. גרסה 9 הביאה עימה גם שדרוגים ושיפורים רבים לאפליקציות המובנות של iOS ובראשן אפליקציית המפות, שבהתאם לדיווחים קיבלה מידע לגבי תחבורה ציבורית (ובאופן די מתקדם), אם כי נראה שפיצ’ר זה זמין באופן מצומצם במספר ערים ברחבי העולם, כשהוא צפוי להתרחב בעתיד. בנוסף אפליקצית המפות של אפל מציגה נקודות עניין רבות ומעודכנות יותר, אולם נראה שמדובר בצעד אותו אפל בוחנת מזה תקופה. אפליקציה נוספת שזכתה לשדרוג משמעותי היא אפליקציית הפתקים, כשכעת ניתן לצלם תמונות ישירות לתוך האפליקציה, להוסיף קשקושים (עם האצבעות), ליצור רשימות (צ’קליסטים) ולהוסיף תכנים באופן ישיר לפתקים דרך אפליקציות אחרות (דרך תפריט הפעולה והשיתוף). בנוסף כעת אפליקציית הפתקים מסתנכרנת באופן ישיר עם iCloud, דבר המאפשר סינכרון אמין וטוב יותר עם מכשירי iOS או OS X אחרים.

iOS 9 iCloud drive app

כמו כן אפל החליטה להוסיף לגרסה 9 את האפליקציות Find My iPhone ו- Find Friends באופן מובנה למערכת ההפעלה, כשאפליקציות אלו היו עד כה זמינות להורדה כאופציה דרך האפסטור. שיפורים נוספים באפליקציות קיימות כוללים הוספה של חיפוש בהגדרות המכשיר, אזור גלילה באפליקציית התמונות שמאפשרת חיפוש מהיר של תמונות, הוספת Attachments באפליקציית המייל (מעבר לתמונות), עדכון לאפליקציית ההודעות שכעת מציגה תמונות של אנשי הקשר גם במכשיר האייפון שהם לא האייפון 6 פלוס, שיפורים לאפליקציית הפודקסטים המובנית ולחצן חדש המופיע בחלק העליון שמאפשר לחזור לאפליקציה הקודמת, במידה ולחיצה על לינק פותח אפליקציה חדשה.

שיפורים ליסודות של מערכת ההפעלה
כפי שדווח בעבר אחת המטרות של גרסה 9 היא לשפר את חווית השימוש במערכת ההפעלה אחרי שנתיים בהן החברה הציגה פיצ’רים חדשים ושינויים רבים במערכת ההפעלה. בהתאם לכך גרסה 9 מביאה הרבה מאוד תיקוני באגים ושיפורים משמעותיים במערכת ההפעלה שכוללים: שיפור בחיי הסוללה של מכשירי האייפון וכן מצב חיסכון חדש, שמאפשר חיסכון של עד 3 שעות נוספות בחיי הסוללה של המכשיר. בנוסף אפל מצמצמת את נפח האחסון הדרוש להתקנה של עדכוני מערכת הפעלה מהאוויר במטרה לשפר את אחוזי האימוץ של גרסה 9, אחרי שגרסה 8 הציגה אחוזי אימוץ נמוכים (יחסית) וערב השקתה של גרסה 9 אחוזי האימוץ של גרסה 8 עומדים על כ- 87%. גרסה 9 גם מתמקדת בתחום האבטחה של מערכת ההפעלה אם כי אפל התייחסה לנושא זה באופן כללי בלבד. מעבר לכך הגרסה כוללת עשרות שיפורים וטוויקים קטנים. כך למשל מקש ה- Shift הידוע לשמצה תוקן כשכעת בשימוש בו בשפה האנגלית, האותיות יהיו גדולות או קטנות בהתאם, דבר שיפסיק את הבלבול הרב שנגרם עד כה. דוגמא נוספת היא אפשרות הגדרה לתפקוד של לחצן ההשתק, כשכעת ניתן להגדיר אותו כלחצן לביטול הסיבוב האוטומטי של המסך, כפי שהיה באייפד עד להסרתו של הלחצן בליין האייפדים האחרון. כמו כן עם גרסה 9 ניתן לקבץ את ההתראות לפי אפליקציות או להשאיר אותן בהתאם לימים שהם התקבלו. דבר בולט נוסף שהשתנה הוא תפריט המולטי טאסקינג שתופס כעת את כל נפח המסך, בעוד אנשי הקשר האחרונים/מועדפים עברו כאמור לתפריט החיפוש החכם.

iOS 9 changes

שיפורים נוספים לרוחבה של מערכת ההפעלה כוללים:

 • עיצוב מחודש לאפליקצית הפודקסטים המובנית.
 • אפליקצית התמונות כוללת כעת 2 אלבומים אוטומטיים חדשים: האחד לתמונות סלפי והשני לתמונות מסך.
 • גרסה  9 מציעה להסיר אפליקציות כבדות מהמכשיר ולהתקין אותם מחדש אחרי העדכון. יכולת זו נועדה ככל הנראה להשלים את פועלה של אפל לצמצום נפח האחסון הדרוש עבור עדכוני הגרסאות, במטרה לדחוף יותר משתמשים לשדרג את המכשירים שלהם לגרסה העדכנית ביותר, גם באופן אוטומטי.
 • שיפורים וטוויקים למקלדת המובנית של מערכת ההפעלה.
 • מערכת two-factor authentication משודרגת ומשופרת לאבטחת המידע האישי של המשתמש.
 • אייקונים חדשים לרוחבה של מערכת ההפעלה כמו למשל בהגדרות המערכת לסירי ולהכתבה קולית (בהגדרות ה- Restrictions), להגדרות הסוללה החדשות, לאפשרויות ההתראות בהגדרות, כשגם האייקונים למחוות השונות בשימוש עם המיילים, זכו לשינוי בעיצוב ועוד.
 • גרסה 9 מציגה כאמור מספר טפטים חדשים, כשבמקביל אפל הסירה חלק מהטפטים הישנים יותר.

Screen Shot 2015-08-06 at 11.18.17 PM

 • אפל מרחיבה את פיצ’ר ה- WiFi calling ומאפשרת אותו למשתמשי AT&T (אם כי הוא עדיין לא פעיל), כשעד כה הפיצ’ר הזה היה זמין למשתמשי T-Mobile בלבד.
 • אזור הגדרות הכלליות קיבל מקטע חדש בשם Regulatory המציג את המידע הרגולטורי הקשור במכשירי האייפון, האייפוד טאץ’ והאייפד.
 • תחת הגדרות הסלולר אפל, מציגה (באופן די דיסקרטי) את פיצ’ר ה- Wi-Fi Assist, שמאפשר למכשיר לעבור להשתמש ברשת הסלולר במידה ורשת ה- WiFi אליה הוא מחובר חלשה או איטית מדי. אפל כבר התנסתה עם הפיצ’ר במהלך שלבי פיתוח הבטא של גרסה 8 ונראה שהפעם הוא עשוי להגיע לגרסה הסופית של iOS.

img_1045-e1438887150480

 

 • ועוד.

בין הפיצ'רים הגדולים של גרסה ניתן למצוא פיצ'רים הקשורים במכשירי האייפד, כמו למשל אפשרויות של מולטי טאסקינג משופרות ומלאות של עבודה של 2 אפליקציות זו לצד זו באופן מלא – הקיימת רק במכשירי האייפד אייר 2, האייפד מיני 4 ואייפד פרו. בנוסף ישנה אפשרות של צפיה בסרטונים מחוץ לאפליקציות המדיה ולמעשה בכל מקום במערכת ההפעלה, וכן אפשרות נוספת של הצגת אפליקציות לצד אלו שרצות ברקע, כדי לקבל מידע או לבדוק משהו, אם כי במצב זה רק אחת מהאפליקציות פועלת, בעוד השניה רצה ברקע ואינה נגישה. שיפורים נוספים הם גם בגזרת השימוש במקלדת של האייפד ובחיבור מקלדות צד ג' ועוד.

באופן מעניין נראה כי בעוד גרסה 9 רק שוחררה, אפל כבר עובדת על גרסה 9.1 שנמצאת בגרסת בטא ראשונה ואף שוחררה כבטא פומבית לקהל משתמשי הבטא של אפל. עד כה לא ברור מה הגרסה כוללת, מעבר לגילוי של אייקונים חדשים של אמוג'י כמו למשל אמוג'י של האצבע האמצעית, אמוג'ים של בוריטו וכו'. אפל לא מציינת מתי גרסה 9.1 צפויה להגיע לקהל הרחב, אולם נראה כי יש סיכוי טוב מאוד שהיא תשוחרר כבר במהלך החודש הקרוב, אם רק אחרי מעקב אחרי מחזור הבטא של הגרסה יהיה ניתן לדעת בוודאות מתי 9.1 תושחרר.

לצד השקתה של גרסה 9, אפל גם שיחררה את איטיונס 12.3 עם תמיכה בגרסה החדשה וב- OS X אל קפיטן שתשוחרר לקראת סוף החודש.

למרבה הצער, אפל דחתה את השקת watchOS 2 כשלטענתה הסיבה לכך היא באג קריטי שהתגלה ברגע האחרון ובהתאם לכך החברה החליטה לדחות את השקת העדכון הגדול הראשון לשעון שלה, למועד מאוחר יותר, ככל הנראה מחר או לתחילת השבוע הבא.

להמשך דיון