טים קוק | מחיקת האפליקציות המובנות ב- iOS תגיע בעתיד

ע״י

טים קוק מגלה שאפל עובדת על כך שהמשתמשים יוכלו למחוק את האפליקציות המובנות ב- iOS… בעתיד…

 

 

iPhone and iPad apps

בכל שנה אפל נוהגת להציג עדכון למערכות ההפעלה שלה, ובפרט ל- iOS, כשעוד בשמה המקורי – iPhone OS – זכתה לשיפורים ועדכונים תקופתיים. בין עדכונים אלו, קטנים כגדולים ניתן למצוא לא מעט שיפורים ותוספות שאפל הוסיפה למערכת ההפעלה, עם התבגרותה. אולם עדכונים אלו מגיעים בדרך כלל גם עם תוספות אחרות למערכת ההפעלה בדמות אפליקציות חדשות, או ישנות הנהפכות למובנות. דוגמאות לכך הן: אפליקציית התזכורות הקוליות, התזכורות, אנשי הקשר, Game Center, המצפן, פייסטיים והסרטונים כשאליהן הצטרפו בשנים האחרונות אפליקציות חדשות כמו: iBooks, Passbook ופודקסטים שהפכו למובנות (כשבמקביל אפל הסירה את יוטיוב), Health, אפליקציית הטיפים המעצבנת, אפליקציית העזר/ניהול של השעון ו- Activity כעת בגרסה 9, שזה עכשיו שוחררה, מצטרפות למערכת ההפעלה אפליקצית News החדשה, אפליקציה ייעודית ל- iCloud Drive וכן Find Friends ו- Find iPhone שהפכו אף הן למובנות. ההוספה ההולכת ובעיקר גוברת של אפליקציות מובנות למערכת ההפעלה, יוצרת מצב בו יש לא מעט אפליקציות "זבל" שנמצאות על המכשיר ונדחפות לתוך תיקיות "בוידעם". מצב זה הופך להיות אפילו עוד יותר גרוע, אם המשתמש בוחר להשתמש באפליקציות צד ג' מבין מליוני האפליקציות הזמינות באפסטור, אל מול אלו המובנות, כשפועל יש אפליקציות צד ג' שפועלות בצורה טובה יותר מאלו המובנות והן גם זוכות לעדכונים תכופים.

בהתאם לכך ניתן להבין מדוע השאלה: האם האפליקציות המובנות צריכות להיות נפרדות ממערכת ההפעלה? היא לגיטימית לחלוטין והופכת להיות רלוונטית יותר מאי פעם. אולם נראה כי הפיתרון נמצא באופק הרחוק.

בראיון שערך האתר BuzzFeed עם טים קוק, לרגל ביקורו של קוק בניו-יורק לשם הופעת אורח בתוכנית The Late Show עם המנחה Stephen Colbert (שידוע כחובב של אפל), קפץ המנכ"ל של אפל לחנות הדגל של החברה בשדרה החמישית בניו-יורק, וכתב של BuzzFeed נלווה אליו לנסיעה. במהלך הנסיעה התקיים ראיון קצר במהלכו קוק התייחס לנושא הפרטיות בשימוש עם סירי, ובמיוחד לאור העובדה שבמכשירי האייפון 6s יהיה ניתן להפעיל את העוזרת הוירטואלית על ידי פקודת "היי סירי", גם כשהמכשיר לא מחובר לטעינה. קוק גם התייחס לפיצ'רים החדשים שהוצגו במכשירי האייפון 6s וביניהם Live Photos – אליו התייחס קוק כמדיום חדש לגמרי של תוכן וממשק ה- 3D Touch שלטענתו של קוק שינה מקצה לקצה את אופן השימוש שלו במכשיר האייפון, וייעל את האינטרקציה שלו עם המכשיר והתכנים (כמו למשל מיילים)  נושא נוסף אליו התייחס קוק הוא לנושא האפליקציות המובנות והתשובה שלו הייתה די מפתיעה.

עולה כי אפל חוקרת את הנושא, ובמילים אחרות לתת למשתמשים את האפשרות למחוק אפליקציות מובנות שהם לא רוצים, או לא עושים בהם שימוש. מה שכן נראה כי הדבר מסובך יותר מכפי שנראה, זאת מעצם המבנה של מערכת ההפעלה ומסתבר שיש אפליקציות מסוימות המחוברות עמוק לתוך הקרביים של מערכת ההפעלה, כך שמחיקתן עשויה להשפיע על אופן התפקוד של מערכת ההפעלה כולה. דוגמא טובה לכך היא דפדפן הספארי שמחובר באופן ישיר למנוע ה- Webkit של מערכת ההפעלה ולמעשה אחראי באופן כזה או אחר על כל חווית האינטרקציה עם הרשת והגלישה בה. בגרסה 9 אפל הרחיבה את הנושא כאשר אפליקציות כמו טוויטר או קוראי RSS למשל יכולות להשתמש באופן מובנה בדפדפן הספארי בתוכן, במקום הצורך לבנות דפדפן ייעודי בתוך האפליקציה. היתרון הנוסף לכך הוא שניתן להשתמש בכל הכלים שהספארי מאפשר כמו טאבים, שמירה למועדפים, מילוי תוכן אוטומטי ועוד. כך שמצד אחד יש יתרונות לנושא, אולם מצד שני כאמור ישנם גם חסרונות. מה שכן לא כל האפליקציות מחוברות לקרביים של iOS וטים קוק ציין זאת במפורש, כך שאין ספק שאפל מודעת לאפשרות הזו.iOS 8קל למנות על יד אחת מספר אפליקציות מובנות שלא מחוברות למערכת ההפעלה, ומשתמשים רבים היו מעדיפים להעיף. דוגמאות לכך הן: אפליקצית המניות המובנית, אפליקצית מזג האוויר, הטיפים ועוד. למעשה אפליקציות אלו הן לא מובנות על מכשירי האייפד, מה שמעיד על כך שהן לא דרושות לשימוש ב- iOS, כך שאין סיבה שלא יהיה ניתן להסיר אותן מהמכשיר במידת הצורך או הרצון של המשתמש. קוק הוסיף ואמר שבסופו של דבר המטרה של אפל היא לא לשדוד את שטח הנדל"ן על מסך הבית של המכשיר, אלא פשוט לשמח את המשתמשים. ולאור העובדה שיש משתמשים שהיו רוצים את האפשרות הזו, אפל בודקת את הנושא. כמובן שלא ברור מתי אפשרות זו תגיע, אולם היעד הברור הוא בגרסה הבאה של iOS, קרי גרסה 10. כמובן שלכך יש עוד שנה שלמה, כשאחרי הכל אפל רק השיקה את גרסה 9.

להמשך דיון

 

מקור: BuzzFeed
עריכה, תרגום ותוספות: natisho