גרסה 9 | יישור לימין מלא, טוב או רע?

ע״י

גרסה 9 מביאה למשתמשי השפות בהם הכתב הוא מימין לשמאל, יישור מלא לצד ימין. אולם אחרי מספר שנים של התרגלות נראה כי השינוי לא מתקבל בברכה.

 

 

Internationalization

כשאפל השיקה את האייפון בשנת 2007, המכשיר הגיע עם תמיכה מובנית בכמה שפות בודדות, כשהראשית שבהן היא כמובן אנגלית. אולם מגבלה זו לא מנעה ממליוני משתמשים ברחבי העולם, ביניהם ישראלים, לרכוש את המכשיר ולהשתמש בו. שנה לאחר מכן, עם השקת האייפון 3G שנמכר בלמעלה מ- 70 מדינות ברחבי העולם (בהשוואה לכ- 5 של האייפון הראשון) אפל הוסיפה תמיכה בשפות רבות, אולם עברית לא נמנתה ביניהם. משתמשי האייפון הותיקים זוכרים לבטח את הפתרונות היצירתיים של הקהילה המקומית שעשתה שימוש בעובדה שגם ככה המכשירים היו צריכים להיות פרוצים, ומפתחים מקומיים סיפקו תמיכה כזו או אחרת בעברית, ביניהם גם מקלדות ויישור לימין. בשנת 2009, כשאפל השיקה את האייפון 3Gs החברה החליטה להשיק את המכשיר סוף כל סוף גם בישראל ובהתאם לכך מערכת ההפעלה של האייפון – iPhone OS 3, הגיעה עם תמיכה מובנית בעברית שכללה מקלדת עברית ויישור חלקי לימין. עם הזמן התמיכה בעברית ובשפות נוספות השתפרה אולם בעוד אפל שיפרה את התמיכה בעברית (וערבית) החברה השאירה את הכיווניות של מערכת ההפעלה משמאל לימין.

זאת לפחות עד להשקתה של גרסה 9.

כפי שהתגלה כבר במהלך הסשנים של WWDC בקיץ האחרון (וגם דווח כאן באייפונס…), אפל החליטה להביא יישור מלא לימין לשפות הרלוונטיות: עברית וערבית. אולם מסתבר כי לא רק השפות השמיות נכתבות ונקראות מימין לשמאל, אלא שגם ביפנית וסינית שנקראות מלמעלה למטה, סדר הקריאה הוא מימין לשמאל (ביפנית זה משתנה). מסיבה זו ספרים בסינית וביפנית נפתחים מצד ימין, ממש כמו ספרים בעברית ובערבית. הבעיה היא שאפל החליטה לעשות זאת באופן די כפוי על קהל המשתמשים, כך שבמידה והמשתמש החליט לשנות את השפה של מערכת ההפעלה לעברית, כמו שעושים רוב משתמשי האייפון בישראל, גרסה 9 מביאה לידי כך שהממשק הוא כולו מימין לשמאל. כלומר כדי לפתוח את המכשיר מנעילה יש לבצע מחוות החלקה על המסך לכיוון שמאל ולא לכיוון ימין. בנוסף האפליקציות המובנות שמסודרות כברירת מחדל מוצגות בתצורת מראה. כלומר שאם סדר האפליקציות משמאל לימין בשורה העליונה הוא: הודעות, יומן, תמונות ומצלמה. שהרי בממשק המיושר לימין הסדר הוא הופכי כשכעת אפליקצית ההודעות היא הראשונה מימין ואפליקצית המצלמה היא האחרונה מימין (או הראשונה משמאל). כמו כן כל התפריטים מיושרים לצד ימין, כך שהטקסט מופיע בצד ימין של המסך ולא בצד שמאל.

iOS 9 RTL

על פניו לא סיפור גדול. בסך הכל הכיווניות השתנתה ולמעשה לכיוון הנכון. אולם עבור מליוני משתמשי האייפון בישראל שהתרגלו במשך שנים לעבוד עם ממשק המיושר לשמאל, הדבר לא כזה פשוט ומסיבה זו משתמשים רבים מתלוננים בימים האחרונים על הנושא עד לכדי מצב בו חלקם אף פנה לאפל במטרה שהחברה תשנה את הדבר ותחזיר את הכיווניות הקודמת, או לפחות תתן אפשרות לבחור את הכיווניות. בפועל, סביר להניח שהדבר לא יקרה. אפל השקיעה זמן ומחשבה בנושא וניתן לראות זאת באופן ברור בכך שהחברה הציגה את היכולת הזו בסשן Platforms State of the Union על ידי קובי פטרסון, מנהל בכיר בצוות הפיתוח של iOS. למעשה כשבוחנים את הנושא לעומק, סביר להניח שאפל החליטה לעשות את הצעד הזה, לא רק עבור קהל המשתמשים הישראלי – שבפועל הוא די זניח בהיקפו – אלא עבור קהל המשתמשים הגדול יותר של משתמשים ערבים, יפנים וסינים, כשהאחרונים מהווים 2 מהשווקים הגדולים ביותר של אפל בעולם, ובמצגת אפל ציינה כי יותר מ- 40% מכלל ההורדות מהאפסטור נעשות בסין וביפן (16% ו- 25% בהתאמה). למעשה סין נמצאת בקצב לעבור את השוק האמריקאי, מבחינת סדר הגודל שלה והיקף המכירות שלה מבחינתה של אפל. בפועל אפל לא רק פועלת לשנות את הכיווניות של הממשק כך שיתאים עבור שפות הנכתבות ונקראות מימין לשמאל, אלא גם להדריך את קהילת המפתחים שלה להטמיע באפליקציות שלהם, יכולות אלו לקהל היעד שלהם.

אז מה אפשר לעשות בנושא?

Settings iOS 9 - HEB

תפריט ההגדרות בעברית בגרסה 9

Settings iOS 9 - ENG

תפריט ההגדרות באנגלית בגרסה 9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ובכן יש מספר אפשרויות: הראשונה היא כמובן לא לשדרג לגרסה 9, אולם לאור העובדה שקשה להאמין שאפל כן תשנה את ההחלטה שלה בנושא, או לפחות גם אם כן שהדבר יקרה בזמן הקרוב. שהרי לא ממש מדובר בפיתרון רלוונטי, במיוחד לאור היתרונות הרבים שגרסה 9 מביאה עימה, ובמיוחד בחיי הסוללה של המכשיר ובשיפורים רבים אחרים מתחת למכסה המנוע ובאפליקציות השונות. האפשרות השניה היא לקפוץ למים ולהתרגל. נכון אחרי מספר שנים הדבר אולי לא פשוט, אולם בני אדם הם חיות של הרגלים לכאן ולכאן ואחרי מספר ימים, אין ספק שניתן יהיה להתרגל שהרי המשתמשים בישראל רגילים לבצע אינטרקציות עם ממשק מיושר לימין מילדות ובמהלך היומיום, בין אם בפתיחת ספרים, עיתונים, עבודה עם ממשקי מחשב מיושרים לימין (חלונות למשל) וכמובן אתרים בעברית שכולם, ללא יוצא דופן מיושרים לימין. אפשרות נוספת היא לשנות את הממשק לממשק באנגלית, כך שבעוד השפה תהיה אנגלית (דבר שלא ישפיע על אנשי הקשר), הכיווניות של הממשק תהיה משמאל לימין.

Slide to unlock iOS 9 - HEB

מסך הפתיחה בממשק בעברית – החלק לפתיחה לצד שמאל

Slide to unlock iOS 9 - ENG

מסך הפתיחה בממשק באנגלית – החלק לפתיחה לצד ימין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אין ספק שהאפשרות האמצעית היא ההגיונית ביותר ולמעשה גם זו שאולי תהיה הרלוונטית ביותר לעתיד, לאור העובדה שקשה להאמין שאפל תשנה את ההחלטה שלה בנושא, במיוחד שגם אחרי 3 חודשי בטא, בהם החברה קיבלה משובים רבים על גרסה 9 באופן כללי וככל הנראה גם על הפיצ'ר הזה, החברה החליטה להמשיך עם בחירתה בנושא. בכל אופן אתם מוזמנים לספר לנו מה דעתכם על כך ועל הדרך גם להוציא קצת קיטור 🙂

להמשך דיון

תודה לרונית ובר על התמונות ולמתן על ההמלצות 🙂
עריכה, תוספות ועוד: natisho