קצב האימוץ של גרסה 9 שובר שיאים

ע״י

אפל מציינת שגרסה 9 כבר מותקנת על 50% מכלל משתמשי המכשירים שלה, ובמקביל משחררת את watchOS 2 למשתמשי השעון.

 

 

appleios9wathcos2-2

גרסה 9 לא נמצאת בחוץ אפילו שבוע, אבל זה לא מנע מחברות האנליטיקה ואתרי הטכנולוגיה לנסות ולבדוק מה קצב האימוץ של הגרסה החדשה. למעשה הסיבה לכך היא די טובה, שהרי קצב האימוץ של גרסה 8 היה קטסטרופלי בהשוואה לגרסה 7 ו- 6 שקדמו לו, כאשר אין ממש מה להשוות לגרסה 5 שהרי רק עימה אפל הציגה את פיצ'ר העדכון מהאוויר (OTA) שמזרז באופן ניכר את קצב האימוץ של גרסאות חדשות, בכך שאין צורך לחבר את האייפון (או האייפד) למחשב כדי לעדכן. הדיווחים הראשונים בנושא החלו תוך 24 שעות אחרי שאפל שיחררה את גרסה 9 לציבור, כאשר חברת האנליטיקה Mixpanel פרסמה שאחרי 24 שעות גרסה 9 כבר הותקנה על כ- 12% מכלל משתמשי iOS, הכוללים את משתמשי האייפונים מדגם ה- 4s ומעלה, את מכשירי האייפד 2 ומעלה ואת האייפוד טאץ' מהדור החמישי ומעלה. בצורה די מדאיגה נראה היה שקצב האימוץ של גרסה 9 ב- 24 השעות הראשונות שלה, זהה לקצב האימוץ של גרסה 8 מלפני כשנה, והדבר החל לעורר ברשת "דאגות" שנראה ויתכן מאוד וגרסה 9 לא תצליח להחזיר עטרה ליושנה מבחינת קצב אימוץ הגרסאות של iOS, בה אפל התגאתה עד כה.

אולם הדאגות היו מוקדמות מדי וקצב האימוץ רק הלך והתגבר ככל שהזמן עבר כשתוך 24 שעות נוספות, או 48 בסך הכל מאז שיחרורה של גרסה 9, קצב האימוץ שלה כבר חצה את רף 21%, ולמעשה עקף את קצב האימוץ של אנדרואיד L (לוליפופ) של גוגל ששוחררה לפני כשנה. היום ה- 21 לספטמבר, רק חמישה ימים אחרי שיחרורה הרשמי של גרסה 9, אפל שיחררה הודעה לתקשורת לפיה גרסה 9 כבר מותקנת על יותר מ- 50% מכלל משתמשי ה- iOS שלה. החברה גם ציינה שמדובר בקצב האימוץ המהיר ביותר של גרסת iOS או iPhone OS מאז ומעולם. פרטים אלו שמים את הדברים בפרספרקטיבה שונה לגמרי מאשר זאת שנראתה בימים הראשונים אחרי שיחרורה של גרסה 9.

mixpanel-trends-mixpanel-mobile-analytics

קצב האימוץ של גרסה 9 ב- 48 השעות הראשונות.

 

mixpanelios9adoption

קצב האימוץ של גרסה 9 נכון להיום.

עם זאת יש לציין שכמו בשיחרור של כל גרסה גדולה, גם לגרסה 9 יש לא מעט באגים ובעיות. מה שכן יאמר לזכותה של אפל שלאור שיחרור גרסאות בטא פומביות במהלך שלבי הפיתוח של גרסה 9, נראה כי מדובר באחת הגרסאות היציבות והחלקות ביותר לשימוש עד כה, במיוחד אחרי השנתיים האחרונות שהביאו לא מעט בעיות של יציבות עם ההשקה של גרסאות 7 ו- 8. בהתאם לכך נראה כי רוב הבעיות עם הגרסה החדשה, נובעות בעיקר מצד אפליקציות צד ג' שעדיין לא הותאמו לגרסה החדשה ובהתאם לכך יש לא מעט אפליקציות צד ג' שלא הותאמו לגרסה 9 שקורסות עם פתיחתן, נתקעות ועוד. סביר להניח שבימים ובשבועות הקרובים רוב הבאגים הללו יתוקנו על ידי המפתחים, על ידי שיחרור גרסאות תואמות ובהתאם לכך הדבר היחיד שיש לעשות הוא להתאזר בסבלנות, ו/או לעדכן את המפתח (הערוץ הטוב ביותר לכך הוא טוויטר) על הבאג/ים.

במקביל לפרסום נתוני האימוץ של גרסה 9, אפל שיחררה היום את watchOS 2 לשעון. הגרסה החדשה של השעון מביאה עימה לא מעט פיצ'רים חדשים לשעון ובראשם תמיכה באפליקציות מקומיות המותקנות על השעון. בהתאם לכך סביר להניח שנראה בימים ובשבועות הקרובים שטף של עדכונים לאפליקציות עבור השעון שיותאמו לגרסה החדשה ויביאו פונקציונליות רבה יותר בזכות האפשרות שלהם לגשת לחומרה של השעון, בין אם מדובר לכתר הדיגיטלי או לחיישנים המובנים. כמו כן watchOS 2 מביאה עימה תמיכה לסיבוכים צד ג' עבור תצוגות השעון השונות כך שניתן יהיה לצפות במידע מאפליקציות/שירותים צד ג' ישירות על תצוגת השעון. בנוסף אפל גם הציגה 2 תצוגות שעון חדשות: הראשונה היא של Time Lapsed בה ניתן לבחור מבין מספר מקומות בעולם, והשניה היא להצגת תמונות מאלבום התמונות כטפט מאחורי השעון.

יש לציין שכדי להתקין את watchOS 2 על השעון יש להתקין את גרסה 9 על מכשירי האייפון, ובמהלך העדכון על השעון להיות מחובר למטען שלו, ולהיות בקרבה למכשיר האייפון אליו הוא מצומד.

להמשך דיון

 

מקורות: אפל ו- Mixpanel
עריכה, תרגום ותוספות: natisho