הביקורות על האייפון 6s כבר כאן

ע״י

ביום שלישי האחרון, אפל הסירה את האמברגו על הסקירות והביקורות על מכשירי האייפון 6s, ובהתאם לכך הם הציפו את הרשת. אז מה אתרי הטכנולוגיה אומרים על האייפון החדש.

 

 

iPhone 6s

מחזור מכשירי האייפון של אפל, אותו החברה החלה בשנת 2008, מורכב ממחזור דו שנתי המכיל עדכון "טיק" ועדכון "טוק" המהדהד את מחזור עדכוני המעבדים של אינטל (לפחות עד השנה). משמעות הדבר הוא שבשנה אחת אפל מציגה מכשיר אייפון עם עדכון לעיצוב, בין אם משמעותי יותר או פחות, וכן שיפור מינורי לחומרה שלו. עדכון זה נקרא בשם "טיק". בשנה לאחר מכן החברה מציגה את עדכון ה"טוק" ששומר על העיצוב של הדגם הקודם, אולם מציג שיפורים נרחבים בחומרה של המכשיר ולרוב גם כולל פיצ'ר חומרה/תוכנה חדש ובלעדי לממשק שלו. עם מכשיר ה- 4s הייתה זאת סירי, עם ה- 5s היה זה ה- Touch ID וכעת עם האייפון 6s – עדכון ה"טוק" הנוכחי של ליין האייפונים, מדובר ב- 3D Touch.

פיצ'ר ה- 3D Touch הוא אחד מעמודי התווך של חומרת האייפון 6s כשלמעשה אפל החליטה לקחת את החומרה של מסך המולטי טאץ' של המכשיר, ולשפר אותו בכל צורה אפשרית. הדבר מתחיל בזכוכית Ion-X כפולה, שלטענתה של אפל מדובר בזכוכית הקשיחה והעמידה ביותר בשוק (גורילה?), וממשיך ביכולת של המסך לזהות את עוצמת הלחיצה של האצבע. למעשה הפיצ'ר מאפשר לשכבת חיישנים שנמצאת מתחת למסך ה- LCD לזהות 3 עוצמות לחיצה: לחיצה רגילה או Tap (טפיחה) הכוללת גם לחיצה ארוכה אם כי ללא הפעלת כוח על המסך. עוצמת לחיצה בינונית שמפעילה את פיצ'ר ה- 3D Touch ומאפשרת אינטרקציה נרחבת יותר בין אם האייקונים במסך הבית, או בתכנים של אפליקציות שונות – כשמטרתה העקרית של הלחיצה הבינונית היא להציג הצצה לתוכן הנלחץ, בין אם מדובר בלינק כזה או אחר, מייל, תמונה ועוד. ועוצמת לחיצה חזקה יותר שפותחת את התוכן עליו המשתמשת הציץ.

יש לציין שהאייפון 6s וה- 6s פלוס הם לא מכשירי הסמארטפון הראשונים שמגיעים עם מסך רגיש לעוצמת הלחיצה, כשחברת Huawei הקדימה את אפל בקצת עם מכשיר ה- P8, אולם נראה כי 3D Touch לא עובד בכלל באותו האופן בו Force Touch עובד במכשיר ה- P8. כמו כן כמעט כל הסוקרים שסקרו את מכשירי האייפון החדשים, ציינו כי מדובר בפיצ'ר חדשני ומעניין שאחרי זמן קצר קשה מאוד שלא לההתרגל אליו ולנסות להשתמש בו בכל אפשרות, כשאחד הדברים שקוסמים בו ביותר הוא חיסכון בזמן שהפיצ'ר מאפשר, בעת ביצוע מטלות יומיומיות במכשיר האייפון, בין אם בגישה מהירה לתכנים מסוימים באפליקציות, סריקה מהירה של מיילים, לינקים ועוד מבלי הצורך לפתוח אותם באופן מלא ולאחר מכן לחזור בחזרה לאפליקציה הקודמת. הבעיה היא שלאור העובדה שמכשירי האייפון 6s לא יהיו מכשירי האייפון הפופולריים ביותר בשוק, בחודשים הקרובים, סביר להניח שקהילת המפתחים של אפל לא תמהר להציג אפליקציות צד ג' שתומכות ב- 3D Touch, מה שמשאיר את רוב משתמשי ה- 6s להנות מהפיצ'ר באופן כמעט בלעדי באפליקציות המובנות של האייפון – לפחות באלו שהפיצ'ר קיים וזמין לשימוש. אין ספק שעם הזמן ובמיוחד כאשר מכשירי האייפון 7 כבר יושקו, הפיצ'ר יהיה מבושל יותר ובוגר יותר ובהתאם לכך זמין באופן נרחב הרבה יותר באפליקציות צד ג' מהאפסטור.

הפיצ'ר השני שניכר במכשירי ה- 6s וה- 6s פלוס הוא מכלול המצלמות המשופר שכולל מצלמת iSight אחורית ברזולוציה של 12MP, אם כי לשם כך אפל הקטינה  מעט את גדלי הפיקסלים של החיישן ל- 1.22 מיקרון, זאת בהשוואה לגדלי הפיקסלים של חיישן מצלמת ה- 8MP של מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס העומדים על 1.5 מיקרון. מה שכן כל הביקורות מהללות את המצלמות החדשות ומציינות שבעוד אפל הקטינה את גודל הפיקסלים כדי לאפשר להכניס חיישן גדול יותר, הדבר לא פגע באיכות התמונות, אלא להפך – נראה כי התמונות השתפרו – ובעיקר בתנאי תאורה חשוכים יותר. מה שכן ההבדל בין התמונות המצולמות במכשירי האייפון 6 לבין תמונות המצולמות במכשירי ה- 6s לא כה ניכר, אלא רק כשמתקרבים ומבצעים זום בתוך התמונה. הדבר נכון גם לגבי מצלמת הפייסטיים הקדמית שזכתה לשדרוג מחיישן של 1.2MP לחיישן של 5MP כשבנוסף לכך אפל הטמיעה ברכיב ה- A9 רכיב ייעודי להגדלת תאורת המסך של המכשיר, לשימוש כפלאש ייעודי לצילומים בתנאי תאורה קשים. גם בגזרת הוידאו השיפורים למצלמה ניכרים הן עבור המצלמה הקדמית, אם כי היא עדיין מצלמת וידאו של 720p בלבד. אולם המצלמה האחורית מנצלת את החיישן החדש והגדול יותר והיא מסוגלת לצלם סרטוני וידאו של 4K, אם כי לאור העובדה שטלויזיות 4K הן עדיין לא נפוצות, ובליין המק רק האיימק 5K מסוגל להציג את הסרטונים הללו בצורה טבעית, מדובר בפיצ'ר די מיותר, אם כי כזה שמכין את הקרקע לעתיד.

פיצ'ר נוסף של המצלמה הם תמונות להן אפל קוראת בשם "Live Photos". למעשה מדובר בתמונות המשלבות לתוכן סרטון קצר של שניה וחצי לפני צילום התמונה ושניה וחצי אחרי צילום התמונה, מה שמזכיר מאוד את התמונות החיות מסדרת סרטי הארי פוטר. העקרון של ה- Live Photos הוא להציג את המתרחש בסמוך לצילום התמונה ובכך להנציח את הרגע בצורה טובה יותר, מעבר לתמונת הסטילס לבדה. רוב הביקורות ציינו שמדובר בפיצ'ר מעניין, אולם כזה שיש לזכור שהוא קיים, מאחר והנטייה של רוב האנשים היא להכניס את האייפון לכיס אחרי צילום התמונה, מה שמתבטא בתמונה חיה שסופה מסתיים בכיס.

הנדבך השלישי הוא שיפורים לרוחב המכשיר ובפרט במהירות שלו, דבר שמתאפשר בזכות רכיב ה- A9 החדש שמציג שיפור ביצועים ניכר יותר מאלו של רכיב ה- A8 של מכשירי האייפון הקודמים, וכן זכרון RAM של 2GB. דבר נוסף שמהירותו שופרה הוא רכיב ה- Touch ID המשופר שכעת מזהה את טביעות האצבע מהר מתמיד והוא מוסיף לתחושת המהירות הכללית של המכשיר.

באופן כללי רוב הביקורות היללו את מכשירי האייפון 6s בעיקר בזכות הפיצ'רים הנ"ל וציינו כי מדובר במכשירי האייפון הטובים ביותר עד כה (באופן לא מפתיע) במכשירי הסמארטפון הטובים ביותר בשוק, בעיקר בזכות האינטגרציה העמוקה בין החומרה של המכשירים לבין מערכת ההפעלה. רוב הביקורות הסתיימו בהמלצה שעבור משתמשי אייפון מדורות קודמים למכשירי האייפון 6, מדובר בשדרוג כדאי במיוחד, אולם חלק ציינו שהמצלמה המשופרת וכן פיצ'ר ה- 3D Touch הופכים את המכשיר לשדרוג כדאי למשתמשי האייפון 6.

מה שכן רוב הסקירות התייחסו ל- 2 נקודות חוסר והן חיי הסוללה של המכשיר, שנותרו זהים לחיי הסוללה של מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס, אם כי אפל הקטינה את קיבולת הסוללה של מכשירי האייפון 6s במעט, לאור שדרוגי החומרה ובעיקר הרכיב ההפטי החדש והטכנולוגיה שאפשרה את פיצ'ר ה- 3D Touch. אין ספק שרוב המשתמשים היו מעדיפים לראות מכשירי אייפון בעלי חיי סוללה טובים יותר, אולם מי שמעוניין במכשיר אייפון בעל חיי סוללה ארוכים למדי, תמיד יוכל לבחור במכשיר ה- 6s פלוס (או ה- 6 פלוס) שמציג חיי סוללה מצוינים. נקודה שלילית נוספת במכשירי האייפון החדשים הוא התעקשותה של אפל להציג את מכשיר הכניסה לליין האייפונים בנפח אחסון של 16GB. למרות השיפורים שאפל הציגה כחלק מגרסה 9 שאמורים לשפר את נושא, עדיין רוב הסוקרים טוענים ש- 16GB הוא לא נפח אחסון המספק חווית שימוש טובה דיה, ובמיוחד לאור הפיצ'רים החדשים ובפרט אלו של המצלמה שתופסים יותר מקום אחסון, בין אם מדובר ב- Live Photos שתוספות פי 2 יותר מקום מתמונת סטילס רגילה, או בסרטוני ה- 4K שתופסים עד פי 8 יותר מקום מסרטון HD רגיל ברזולוציה של 1080p. בהתאם לכך ההמלצה היא לרכוש את מכשירי האייפון 6s (או ה- 6) בנפח מינימלי של 64GB.

מעבר לכך יש לציין שבעוד אלו הם 3 הפיצ'רים הבולטים ביותר במכשירי האייפון החדשים, אפל אמנם שמרה על העיצוב של מכשירי האייפון, אולם שינתה מקצה לקצה את המכשירים הן בחומרה החיצונית שלהם עם כאמור זכוכית ה- Ion-X המשופרת או האלומיניום מסדרת 7000 המחוזק, והן בחומרה הפנימית של המכשיר (כמעט) בכל המובנים. אתם מוזמנים להנות מהסקירות המלאות בלינקים הבאים:

להמשך דיון