ה- A9 | (כמעט) הכי מהיר בשוק המובייל

ע״י

בעוד אפל לא פרטה באופן נרחב על ה- A9, נראה כי הרכיב מכיל את המעבד השני במהירותו כיום בשוק המובייל שנופל רק אחרי המעבדים של אינטל במכשיר ה- Surface Pro 3.

 

 

Apple A9

מדהים לחשוב איך תוך 5 שנים בלבד, אפל הפכה להיות אחת מיצרניות מעבדי המובייל הגדולה והמובילה בשוק וה- A9 הוא עדות מרשימה ליכולות של צוות פיתוח החומרה המתקדם של אפל. הרכיב הוא הדור השישי של רכיבי ה- Ax אותם הציג לראשונה סטיב ג'ובס בעת חשיפת האייפד הראשון בשנת 2010. מאז אפל ליטשה את היכולות של הרכיבים כשמדי שנה הם זוכים לשיפור נרחב במהירות העבודה, צריכת ההספק והיכולות הגרפיות. למעשה ה- A9 הוא אחד מעמודי התווך העקריים שהביאו את המבקרים והסוקרים של מכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס להלל את מהירות העבודה המדהימה של המכשיר, מהירות שללא כל ספק מועצמת מעצם נפח זכרון ה- RAM המורחב וחיישן ה- Touch ID המשופר. אולם האתר Anandtech החליט לבדוק ולהשוות את מהירות העיבוד של המעבד המוטמע בתוך רכיב ה- A9 ובאופן מדהים עולה כי ה- A9 מביא את האייפון 6s ואת ה- 6s פלוס להיות מכשירי הסמארטפון המהירים ביותר בשוק כיום, כשהם מעפילים על כל המתחרים ובפער ניכר.

למעשה ניתן לראות באופן ברור כי מכשירי האייפון החדשים מגיעים עם מעבדים המהירים כמעט פי 2 מכל מעבד אחר הקיים כיום בשוק הסמארטפונים, ולמעשה נראה כי מכשיר המובייל היחיד שעוקף אותם במהירות, ובפער לא גדול, הוא טבלט ה- Surface Pro 3 של מיקרוסופט שמגיע עם מעבדי Haswell low-voltage של אינטל. באופן מעניין למדי מהירות העבודה של ה- A9 במכשירי האייפון 6s הוא מהיר פי כמה וכמה ממעבדים מתחרים בשוק, מבית קוואלקום ואפילו מעבדי ה- Exynos מסדרת ה- 7 החדשים של סמסונג שנמצאים בתוך מכשירי הגאלקסי S6 וה- Note 5. האירוניה שבדבר גדולה אפילו עוד יותר מאחר וסמסונג היא אחת מהיצרניות של רכיבי ה- A9, כשעל פי דיווח של האתר Chipworks שחקר את הרכיבים של מכשירי האייפון החדשים, עולה כי רכיבי ה- A9 מיוצרים על ידי סמסונג ו- TSMC, ביחס משתנה. הסיבה לכך היא טכנולוגית הייצור החדשה של הרכיבים מסוג FinFET בגודל של 16 ננומטר, המאפשרת לרכיב ה- A9 לדחוס יותר כוח עיבוד בשטח פנים קטן יותר המאפשר לרכיבי ה- A9 להיות קטנים יותר מרכיבי ה- A8.

iPhone6s-webbrowser-test

דבר נוסף שהתגלה הוא שטכנולוגית הייצור של סמסונג מאפשרת לענקית הטכנולוגיה הקוריאנית לייצר את הרכיבים על שטח קצת קטן יותר (14 ננומטר) ובכך מציג את היתרון הטכנולוגי של סמסונג במזעור, ייצור רכיבים, על פני TSMC. יש לציין כי בעוד יש הבדל קטן בגודל הרכיבים, אין שום הבדל בארכיטקטורה ו/או הביצועים בין רכיבי ה- A9 המיוצרים על ידי סמסונג, אל מול אלו המיוצרים על ידי TSMC.

a9chipsiphone6s

המפתח Hiraku Wang פיתח אפליקציה שבודקת איזה רכיב מוטמע במכשיר האייפון 6s ו/או ה- 6s פלוס ונראה כי בעוד הסברה הייתה שהתוצאות הן קבועות, אולם אחרי שהוא סקר כ- 2,500 משתמשים שהתקינו את האפליקציה שלו על המכשיר שלהם, נראה כי התוצאות משתנות בין הדגמים, כשעל מכשירי האייפון 6s פלוס הנוכחות של TSMC עומדת על כ- 40% ואילו זו של סמסונכ עומדת על כ- 60%, בעוד על מכשירי האייפון 6s היא מתקרבת לאזור ה- 80% ואילו זו של סמסונג עומדת על כ- 20%. באופן משוקלל נראה כי היחס הוא 60/40 לטובת TSMC.

A9 distribution

Anandtech מציינים כי נראה כי השיפור הניכר במהירות העבודה של רכיבי ה- A9 נובע בעיקר בזכות הטמעה של בקרי שליטה מתקדמים לקריאה וכתיבה לזכרון ה- SSD של המכשיר. בקרים אלו מציגים ביצועים מרשימים למדי והם עומדים בקנה מידה דומה לבקרי שליטה מקבילים הקיימים במחשבים שולחניים/ניידים. אם זו אכן אחת הסיבות העקריות לשיפור במהירות הביצועים עם רכיבי ה- A9 והפער העצום אל מול מכשירי סמארטפון מתחרים בשוק, נראה כי הרכישה של חברת אנוביט הישראלית – המפתחת את הטכנולוגיה לבקרי השליטה של רכיבי ה- SSD בליין המוצרים של אפל – השתלמה לחברה באופן ניכר ויש להצדיע לעובדי החברה הישראלית הממוקמת באזור התעשיה בהרצליה.

להמשך דיון

 

מקורות: AnandtechChipworks ו- MacRumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho