האייפון 6s בדרך לארץ אולם החיפזון מן השטן

ע״י

למרות שאפל לא ציינה את ישראל ברשימת המדינות שיקבלו את האייפון 6s בחודש אוקטובר, נראה שהמכשירים בדרך לארץ. אולם האם כדאי למהר ולרכוש אותם?

 

 

iPhone 6s and 6s Plus

אחרי סופ"ש המכירות הראשון של מכשירי האייפון 6s, בו החברה השיקה באופן רשמי את המכשיר במספר מדינות ברחבי העולם, החברה גילתה כי מכשירי האייפון החדשים שברו את שיאי המכירה הראשוניים של מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס של השנה שעברה, עם מכירות של יותר מ- 13 מיליון מכשירים. בנוסף לכך בהודעה שלה לתקשורת אפל ציינה שכבר ב- 9 לאוקטובר מכשירי האייפון החדשים יגיעו לעוד 40 מדינות נוספות וביניהן: אנדורה, אוסטריה, בוסניה, בולגריה, קרואטיה, צ’כיה, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, יוון, גרינלנד, הונגריה, איסלנד, אירלנד, האי מאן, איטליה, לטביה, ליכטנשטיין, ליטא, לוקסמבורג, המלדיביים, מקסיקו, מונאקו, הולנד, נורווגיה, פולין, פורטוגל, רומניה, רוסיה, סלובקיה, סלובניה, ספרד, שוודיה, שוויץ וטיוואן, בחריין, ירדן, כווית, קטאר, ערב הסעודית והאמירויות יקבלו את מכשירי האייפון 6s ב- 10 לאוקטובר. כשבוע לאחר מכן האייפון 6s יושק בהודו, מלזיה וטורקיה ועד לסוף השנה מכשירי האייפון 6s ימכרו בלמעלה מ- 130 מדינות ברחבי העולם. ישראל כפי שניתן לראות לא נכללה ברשימת המדינות הללו, אולם נראה כי למרות הכל מכשירי האייפון 6s יגיעו לישראל במהלך אמצע חודש אוקטובר.

מידע זה פורסם לראשונה על ידי המשווקות המורשות של אפל בישראל ובראשן אידיגיטל, אולם רבים (ואני בהם) לא ידע האם להאמין באופן מלא להודעה, במיוחד לאור העובדה שאפל לא ציינה את ישראל ברשימת המדינות שצוינה לעיל. כעת נראה כי הדבר זוכה לאישור רשמי מצידה של אפל שמציינת את השקת מכשירי האייפון 6s בישראל בתאריך ה- 15 לאוקטובר (יום חמישי), באתר הבית הייעודי לקהל המשתמשים הישראלי. לפי דיווחים בנושא, הדגם הבסיסי של ה- 6s בתצורת ה- 16GB יעלה 3,750 ש"ח ואילו הדגם הבסיסי של ה- 6s פלוס בתצורת ה- 16GB יעלה 4,350 ש"ח. מדובר במחירים דומים למחירי ההשקה של הדגמים הקודמים בסדרה ועדיין לא ידוע בכמה יוזלו מכשירי האייפון 6 וה-6 פלוס הסטנדרטיים. למרות שמדובר במחירים מהגבוהים בשוק הסמארטפונים המקומי, עדיין מדובר במחירים נמוכים הרבה יותר מאלו המוצעים כיום על ידי חנויות המציעות מכשירי אייפון 6s בייבוא מקבילי אישי, כשרוב המכשירים מגיעים מארה"ב.

אולם המחיר הוא לא הסיבה היחידה שלא כדאי למהר ולרכוש את מכשירי האייפון החדשים (אלא אם ממש צריכים).
בדומה להשקות של מכשירי אייפון חדשים קודמות, נראה כי גם המקבצים הראשונים של מכשירי האייפון 6s מגיעים בעיות טכניות כאלה ואחרות שדווחו בפורומים של האתר Reddit, האתר Macrumors ובפורום התמיכה של אפל. בין הבעיות שדווח עליהם נראה כי בולטת בעיקר היא בעיה שגורמת למכשירי האייפון 6s להכבות באופן פתאומי, גם כשהסוללה של המכשיר מלאה. המשתמשים שדיווחו על הנושא מציינים כי בנוסף לכך שהמכשיר כבה באופן פתאומי וללא סיבה הנראית לעין, גם חיישן ה- Touch ID חם מאוד. האתר 9to5mac מדווח גם שמשתמשים רבים מציינים על בעיות שמע מהרמקול המובנה של מכשירי האייפון החדשים, המתבטאים בעיוות של הסאונד ו/או בסאונד חזק מאוד של התראות. כמו כן מספר משתמשים גם מדווח על בעיות בשימוש עם פיצ'ר ה- 3D Touch החדש, שלא פועל תמיד בצורה תקינה ובעיקר עם דפדפן הספארי שלא פותח לינקים בלחיצה רגילה (כזו שלא מופעל על המסך לחץ).

Screen Shot 2015-10-04 at 11.21.26 AM

על פי הנראה המקור העקרי לבאגים אלו הוא בעדכון של מכשירי אייפון ישנים יותר למכשירי האייפון 6s ובפרט לגרסה 9, דבר שאפל ככל הנראה מנסה לפתור על ידי שיחרור מהיר למדי של עדכוני תחזוקה. אולם יש לציין שלא מדובר בפעם הראשונה בה מכשירי אייפון חדשים שמושקים מגיעים עם בעיות טכניות כאלה ואחרות. בשנה שעברה המקבצים הראשונים של מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס הגיעו עם לא מעט תקלות, כשסיפור אישי בנושא מגלה שמכשיר אייפון 6 שנרכש בארה"ב הפסיק לעבוד באופן עצמאי ימים ספורים אחרי השימוש בו – וללא כל סיבה הנראית לעין. כמו כן לא מעט מכשירי אייפון 6 הציגו תופעה בה מצלמת ה- FaceTime הקדמית של המכשיר זזה מעט ממקומה, מה שיצר מרווח דמוי ירח קטן וזכה לשם Crecentgate. יש לציין שכל אותם בעיות חומרה שמגיעות בדרך כלל במקבצים הראשונים של מכשירי האייפון ומתוקנים לאחר מכן, זוכים לתיקון מיידי ובחינם מצידה של אפל.

אולם אלו שממהרים לרכוש את מכשירי האייפון בחו"ל ובעיקר בארה"ב, יגלו שהאחריות על המכשירים שלהם תנתן להם אך ורק בחנויות אפלסטור בארה"ב, או במקרים מסוימים בחנויות אפלסטור במערב אירופה. יש לציין שהדבר תקף גם למכשירי אייפון שנרכשים בארץ בייבוא מקבילי, מאחר וברוב המקרים הם מגיעים מארה"ב.

iphone6steardownr

הסיבה לכך היא שאפל מבחינה באופן חד וברור בין מפרי הדגמים של מכשירי האייפון השונים, ובהתאם לכך מכשירי אייפון המיועדים לשוק האמריקאי אינם זהים למכשירי האייפון המיועדים לשוק האירופאי ומספרי הדגמים שונים בהתאם. בהתאם לכך אפל מתייחסת באופן שונה מאוד למכשירי אייפון אמריקאים, אל מול מכשירי אייפון אירופאיים, יפנים או כאלה המיועדים לשווקים שונים וזוכים בהתאם לכך למספר דגם שונה. כך שבסופו של דבר מי שרוכש את מכשירי האייפון 6s או כל מכשיר אייפון לכשעצמו בחו"ל, או בייבוא מקבילי, עשוי למצוא את עצמו ללא אחריות יצרן מתאימה. דבר שלכשעצמו הוא לא בעיה באופן כללי, אולם מהווה בעיה גדולה מאוד במידה ומכשיר האייפון שנרכש מציג סימנים של בעיות כאלה ואחרות, הקיימות במקבצי המשלוחים הראשונים.

להמשך דיון

 

מקורות: אפל, Macrumors ו- 9to5mac
תודה למשתמש Noamtheking12 על שהפנה את תשומת ליבי
עריכה, תרגום ותוספות: natisho