לא כל רכיבי ה- A9 נולדו שווים

ע״י

מבחני השוואה מגלים כי בין רכיבי ה- A9 של מכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס יש הבדל בחיי הסוללה, בתלות ביצרנית הרכיב: סמסונג או TSMC.

 

 

iPhone-6s-components

זמן קצר אחרי השקת מכשירי האייפון 6s בחודש שעבר התגלה כי רכיב ה- A9 החדש שמגיע במכשירי האייפון החדשים, והוא בין האחראים הישירים על השיפור בביצועי המהירות, מיוצר על ידי 2 יצרניות שונות: סמסונג ו- TSMC, ביחס חלוקה שהתחילה נחשב ל- 60/40, אולם עם הזמן התייצב לאזור ה- 50/50. Chipworks שדיווח על הנושא ציין כי באופן עקרוני אין הבדל משמעותי בין הביצועים של 2 רכיבי ה- A9 השונים, למעט תהליכי הייצור שלהם כאשר TSMC משתמשת בתהליך ייצור של 16 ננומטר המסתכם ברכיב בגודל של 104.5 מילימטר מרובע, בעוד סמסונג משתמשת בתהליך ייצור של 14 ננומטר המסתכם ברכיב בגודל של 96 מילימטר מרובע. הפרש הגודל לא אמור להשפיע על התפקוד של רכיבי ה- A9 המיוצרים על ידי סמסונג, בהשוואה לאלו המיוצרים על ידי TSMC – לפחות לא בהפרש ניכר. אולם כעת לפי בדיקות סוללה שבצע האתר Engadet, עולה שיתכן מאוד שרכיבי ה- A9 המיוצרים על ידי חברת TSMC הם חסכוניים יותר בחיי סוללה, בהשוואה לאלו המיוצרים על ידי סמסונג, כשההבדל עשוי להסתכם בעד שעתיים של שימוש במכשיר.

באופן עקרוני נראה היה שהביצועים הטובים יותר אמורים להיות מרכיב ה- A9 המיוצר על ידי סמסונג, הן בגלל יכולות הייצור המצוינות של סמסונג שהוכיחה את עצמה פעם אחר פעם והתברגה כיצרנית הרכיבים מהמובילות בעולם, והן בעקבות העובדה שרכיב ה- A9 של סמסונג מיוצר כאמור בטכנולוגית ה- 14 ננומטר ובהתאם לכך נראה שעל פניו הוא אמור לצרוך הספק נמוך יותר ולהיות חסכוני יותר, בקצת, מרכיב ה- A9 המיוצר על ידי TSMC. אולם כאמור נראה שהנהפוך הוא ולפי תוצאות מבחני GeekBench שערכו משתמשים בפורומים של Reddit ו- Macrumors נראה כי ההפרש בצריכת הסוללה הוא לטובת רכיב ה- A9 המיוצר על ידי TSMC ובפער שמגיע עד לכדי חיי סוללה של שעתיים נוספות.

האתר MyDrivers בצע מבחן ביצועים שהשווה בין החליט לבחון את הבדלי הביצועים בין רכיב ה- A9 המיוצר על ידי סמסונג לבין רכיב ה- A9 המיוצר על ידי TSMC, בסדרה של מבחנים שכוללים הצגת סרטונים והרצת קטעי קוד של JavaScript ואכן נראה שרכיב ה- A9 המיוצר על ידי TSMC מציג תוצאות טובות יותר מבחינת צריכת ההספק שלו. מבדק נוסף השווה בין 2 הרכיבים במבחן ה- AnTuTu ואכן נראה כי רכיב ה- A9 של סמסונג התחמם יותר ממקבילו המיוצר על ידי TSMC.

כאמור על פניו נראה היה שרכיבי ה- A9 המיוצרים על ידי סמסונג צפויים להיות איכותיים יותר בגלל השימוש בטכנולוגית הייצור שמציגה יכולות מזעור טובות יותר מאלו של TSMC, אולם בפועל מסתבר כי מבחינת צריכת ההספק טכנולוגית הייצור של TSMC היא עליונה יותר אל מול זו של סמסונג ובפער די ניכר. מה שכן יש לציין שלמרות כל המבחנים והמבדקים הללו הדבר היחיד שחשוב הוא מבחן התוצאה בשטח. ועד כה לא נראו שום סימנים משמעותיים המעידים על כך שבשימוש רגיל ויומיומי במכשיר, בין אם בהיקף גדול או קטן, יש לרכיבי ה- A9 השונים השפעה משמעותית וניכרת על חיי הסוללה של האייפון 6s.

כדי לבדוק איזה מבין 2 רכיבי ה- A9 נמצא על מכשירי האייפון 6s, ניתן להשתמש ב- 2 אפליקציות. הראשונה היא  Lirum Device Info Lite שמציגה את המודל של המכשיר. מכשירי אייפון 6s פלוס שמגיעים עם מספר המודל N66AP או מכשירי אייפון 6s שמגיעים עם מספר המודל N71AP מכילים את רכיב ה- A9 המיוצר על ידי סמסונג. בעוד מכשירי אייפון 6s פלוס שמגיעים עם מספר המודל N66MAP או מכשירי אייפון 6s שמגיעים עם מספר המודל N71MAP מכילים את רכיב ה- A9 המיוצר על ידי TSMC.

SM A9 vs TSMC A9 AnTuTu

מימין מכשיר אייפון 6s עם רכיב A9 המיוצר על ידי TSMC ומשמאל מכשיר אייפון 6s עם רכיב A9 המיוצר על ידי סמסונג.

נושא הסוללה של מכשירי האייפון 6s תפס כותרות רבות בעקבות החלטתה של אפל להשתמש בסוללה בעלת קיבולת נמוכה יותר במכשירי האייפון 6s, מאשר קיבולת הסוללה של מכשירי האייפון 6, כשהסיבה לכך היא הצורך במקום נוסף למכלול המסך החדש שכולל את טכנולוגית ה- 3D Touch ואת המנוע ההפטי שמחליף את הרטט במכשיר. מה שכן בעקבות שימוש ברכיבים חסכוניים יותר בלוג'יקבורד לצד ניהול משאבים וחיי סוללה טוב יותר של גרסה 9, נראה כי ההשפעה של הסוללה הקטנה יותר על חיי הסוללה של מכשירי האייפון 6s היא לא ניכרת, ואפל ציינה באופן רשמי כי חיי הסוללה של מכשירי ה- 6s זהים לאלו של מכשירי ה- 6, דבר שזכה לאישוש מצד הביקורות השונות. אולם כעת כשנראה כי יתכן מאוד ולטכנולוגית הייצור של רכיבי ה- A9 יש השפעה נוספת על חיי הסוללה של המכשיר יתכן מאוד והדבר ישפיע על יחס ההזמנות של רכיבי ה- A9 מסמסונג, כשאולי אפל תעדיף להעביר את מלוא משקל ייצור רכיבי ה- A9 ל- TSMC, שנראה והופכת להיות יצרנית רכיבי ה- Ax העקרית של אפל.

להמשך דיון

 

מקור: Engadet
עריכה, תרגום ותוספות: natisho