המצלמה של האייפון 6s היא הטובה ביותר בשוק

ע״י

אחד מהשיפורים הגדולים ביותר במכשיר האייפון 6s הוא בחומרת המצלמה, כשנראה שאולי מדובר במצלמה הטובה ביותר בשוק הסמארטפונים כיום.

 

 

iPhone 6s Video

בשנים האחרונות מכשירי האייפון תפסו באופן עקבי את המקומות הראשונים במבחני הצילום, כשהם מאפילים על רוב המצלמות של מכשירי הסמארטפון המתחרים. בשנה האחרונה מספר יצרניות סמארטפונים הציגו מכשירים עם מצלמות מצוינות, כמו למשל ליין מכשירי הגאלקסי האחרון של סמסונג או ה- G4 של LG. לאחרונה האתר DxOMark בחן את המצלמות של מכשירי הסמארטפון המובילים בשוק וקבע כי המצלמה הטובה ביותר שייכת למכשיר ה- Xperia Z5 החדש של סוני, כשבמקום השני נמצאת המצלמה של מכשיר הגאלקסי S6 Edge של סמסונג ואילו במקום השלישי המצלמה של הנקסוס 6P החדש מבית גוגל/Huawei. מכשירי האייפון 6 פלוס וה- 6 הגיעו רק למקום השמיני והתשיעי בהתאמה. DxOMark ציינו שהם יבחנו את המצלמות של מכשירי האייפון 6s החדשים וינקדו אותם, אולם עד כה הם לא עשו זאת. אולם הדבר לא מנע ממשתמשים ברשת לבצע השוואה בין המצלמות של המכשירים ולבדוק איך המצלמה של האייפון 6s מתמודדת עם המצלמות של מכשירי הסמארטפון המתחרים.

הראשון שבחן זאת הוא האתר The Verge שהשוואה בין המצלמה של האייפון 6s לבין המצלמה של הגאלקסי S6 (שהיא זהה בין הדגם הרגיל לדגם ה- Edge – ולמעשה גם ב- Note 5) והמצלמה של ה- G4 של LG. בהשוואה שלו, ולמעשה בהשוואות האחרות נבחנו המצלמות בתנאי תאורה טובים של צילום בחוץ עם שמש טובה, תנאי תאורה קשים של צילום בחוץ כשחשוך יותר ובלילה וגם צילום בתוך מבנים בהם התאורה היא לא טבעית, ולרוב בעייתית. במבחן של The Verge ניתן לראות כי המצלמה של מכשירי הגאלקסי היא בהחלט מצוינת אולם בסופו של דבר מדובר ב- 3 מכשירי סמארטפון עם מצלמות מצוינות ולמרות שיש פה ושם נקודות חוזקה וחולשה לכל מכשיר, מדובר יותר בעניין של העדפה אישית.

מה שכן אם המצלמה הטובה ביותר בשוק, מבחינה מדויקת יותר (ולא על סמך העין) היא המצלמה של ה- Xperia Z5. אין ספק שמעניין מאוד לבדוק איך מכשירי האייפון 6s מתמודדים מול המצלמה המצוינת של מכשירי הסמארטפון החדשים של סוני, הידועה באיכות הגבוהה של חיישני הצילום שלה שזוכים לשימוש נרחב במכשירי סמארטפון בין אם מדובר במכשירי האייפון או במכשיר הנקסוס 6P החדש. מי שהחליט לבדוק את הנושא הוא SuperSaf שפרסם בערוץ היוטיוב שלו את הממצאים שהם בהחלט מעניינים. קודם כל יש לציין כי ההשוואה נערכה בין ה- Z5 אל מול האייפון 6s פלוס, שמגיע עם מצלמה זהה לזו של האייפון 6s, אולם עם הבדל אחד והוא מייצב התמונה האופטי שמציג הבדל ניכר וברור הן בצילום בתנאי תאורה קשים, אולם בעיקר בצילום וידאו בתנועה ובפרט וידאו ברזולוציה של 4K. ההשוואות נערכו על הפרמטרים שצוינו קודם, אולם לא רק עבור המצלמה האחורית של המכשירים, אלא גם עבור המצלמה הקדמית של המכשירים. התוצאות כמובן מתחלקות כשנראה שלכל מצלמה בכל מכשיר יש את נקודות החוזקה שלה ואת נקודות החולשה שלה.

כך למשל המצלמה הקדמית של ה- Z5 טובה יותר ממצלמת ה- FaceTime הקדמית של האייפון 6s/פלוס בצילום וידאו בתנאי תאורה טובים וכן בצילום של תמונות סטילס/סלפי. אולם כשמדובר בתנאי תאורה קשים יותר מצלמת ה- FaceTime הקדמית של האייפון 6s/פלוס מציגה תמונות טובות הרבה יותר ובפרט אם משתמשים במבזק (פלאש), פיצ'ר שעושה שימוש במסך האייפון שמאיר עד לחוזק של פי 3 מעוצמת ההארה הרגילה שלו עם אור משתנה בהתאם לתאורה, בדומה למבזק ה- True Tone הקיים במצלמת ה- iSight האחורית של המכשיר. גם בהשוואה בין המצלמות האחוריות של המכשירים נראה שיש לכל מצלמה נקודות חוזקה וחולשות. כך למשל בצילום תמונות תקריב (מאקרו) בתנאי תאורה טובים המצלמה של ה- Z5 מציגה תמונות טובות יותר הודות לעדשה הרחבה יותר שלה כשבהשוואה לכך המצלמה של האייפון 6s/פלוס קצת "שוטפת" את הצבעים. מה שכן בצילום תמונות רגילות נראה כי המצלמה של האייפון 6s/פלוס מציגה תמונות טובות יותר ועם הבחנה מדויקת יותר בין הצבעים, דבר שבולט אפילו עוד יותר בצילום שכולל רקע מהשמים, שמוצגים באופן ברור.

בתנאי תאורה קשים המצלמה של האייפון 6s/פלוס הציגה תמונות טובות יותר ועל אחת כמה וכמה בשימוש עם מבזק ה- True Tone. לזכות ה- Z5 ניתן ניקוד על ביצועים טובים יותר מבחינת האודיו שהמיקרופון שלו קולט בצילום וידאו וכן במהירות הפוקוס האוטומטי שמציגה יתרון קל על פני מצלמת האייפון 6s/פלוס בזכות שילוב של כמה אלמנטים הכוללים לייזר, שאינו קיים במצלמה של האייפון 6s. אולם בשורה הסופית נראה כי בשיקלול הכללי המצלמה של האייפון 6s פלוס הציגה תוצאות טובות יותר במבדקים השונים בהשוואה למצלמה של ה- Z5, אם כי אין ספק שהמצלמה של סוני היא מרשימה בהחלט ולא בכדי היא זכתה בניקוד הגבוה ביותר במבחן של DxOMark. מבחן זה מציג באופן חד וברור (תרתי משמע) שלחיישן יש רק חלק מסוים בתוצר הסופי שמושפע רבות מהעדשה, עיבוד התמונה שנערך על רכיב ה- ISP וכמות הפיקסלים שמחדדת שוב את העובדה שכמות הפיקסלים אולי הופכת את המפרט למרשים יותר, אולם לא תמיד מסתכמת בתמונות טובות יותר, בעיקר בתנאי תאורה קשים.

דבר נוסף שמעניין לראות היא שיכולת צילום הוידאו ברזולוציה של 4K, שהופכת לסטנדרט במכשירי סמארטפון ואפילו מצלמות מקצועיות, למרות שרוב האנשים עדיין לא יכולים לצפות בתכנים אלו ברזולוציה מלאה, על מכשירי האייפון החדשים ובפרט האייפון 6s פלוס שכאמור מכיל את מייצב התמונה האופטי היא טובה הרבה יותר מאשר מצלמות DSLR מקצועיות. מי שבחן זאת הוא האתר Fstoppers שהשוואה בין צילום וידאו ברזולוציית 4K של האייפון 6s פלוס, אל מול מצלמת D750 של ניקון והתוצאות הן פשוט מדהימות, כשהן מגלות שצילום וידאו על מכשירי האייפון עולה בכמה וכמה מונים על איכות צילום וידאו במצלמת DSLR שהיא בין הפופולריות ביותר בשוק כיום. Fstoppers גם השוואה בין המצלמה של ה- 6s פלוס אל מול מצלמת ה- A7R2 של סוני – עטורת השבחים. אולם כאן נראה כי למרות שבצילום וידאו ברזולוציה של 1080p, אין הבדל ניכר בין המצלמות, בצילום של 4K המצלמה של סוני מציגה וידאו טוב הרבה יותר. לאור העובדה שה- A7R2 עולה בין 4,000 ל- 5,000 דולר יש ציפייה להבדל זה ולא בכדי.

להמשך דיון

 

מקורות: SuperSaf, DxOMark ו- Fstoppers
עריכה, תרגום ותוספות: natisho