גרסה 9 מביאה בלוטות' 4.2 למכשירי האייפון 6?

ע״י

בצעד שקט מאוד אפל עדכנה את המפרט של מכשירי האייפון 6 והאייפד אייר 2, לכלול את תקן הבלוטות' 4.2, כשבפועל המכשירים הגיעו עם בלוטות' 4.0.

 

 

iPhone 6 and BT 42

בדורות הראשונים של מכשירי האייפון, אפל מיאנה להציג במכשירים גרסאות מתקדמות של טכנולוגית הבלוטות' למורת רוחם של משתמשים רבים, שבאותה התקופה חלקם התרגל להעביר תכני מדיה כאלה ואחרים בין מכשירי סלולר דרכה. המסנגרים על המהלך טענו שמדובר בטכנולוגיה חצי אפויה שמעבר להעברת תכנים שכאלה רחוקה עדיין מלהיות שימושית. כמו כן נטען שתכנים אלו ניתנים להעברה דרך אימייל למשל ובהתאם לכך שלאפל יש אחריות כלפי חברות המוזיקה והתכנים השונות, כחלק מהפעלת האיטיונסטור, שהרי הדבר בא בניגוד לאינטרסים שלה בנושא, מכיוון שהדבר מהווה פירצה להעברה והפצה לא חוקית של תכנים. בין אם הסיבה הספציפית הזו הייתה לגיטימית או לא, נראה שמעצם העובדה שאפל לא כללה התקני בלוטות' מתקדמים בדגמים הראשונים של מכשירי האייפון, פגעו באופן כזה או אחר גם במשתמשים שכלל לא היו מעוניינים להעביר תכנים, ביניהם משתמשים שכל רצונם היה תמיכה ביכולת הזרמת מוזיקה סטריאופונית לאוזניות אלחוטיות (או A2DP), שהחלו באותה התקופה לצוץ.

עם הזמן אפל כמובן השכילה להבין את היתרונות של טכנולוגית הבלוטות', שהגיעה לכדי בשלות מרשימה בגרסה 4.0 שאפשרה למעשה להפוך את ההתקן לפלטפורמה של ממש, בזכות העובדה שטכנולוגית ה- BLTE או בלוטות' Smart, רכבה עליה. אפל הבינה את הפוטנציאל ועלתה על הגל באופן מיידי. מאז כל ליין המוצרים של אפל זוכה לתמיכה מרשימה בטכנולוגית הבלוטות' החדשה ביותר, כשלמעשה אפל אפילו לוקחת חלק פעיל בפיתוח התקן. בהתאם לכך כבר ממכשיר האייפון 4s, אפל החלה להטמיע את טכנולוגית הבלוטות' 4.0 במכשירי האייפון, האייפד, האייפוד טאץ' והמק שלה וכאמור הדבר הפך אותה להיות בין החלוצות בתחום. מאז הטכנולוגיה לא התפתחה באופן ניכר, אולם השנה נראה שהתקן האלחוטי זכה לצעדים נוספים בהתפתחות שלו עם תקן ה- 4.1 וה- 4.2. הראשון הגיע בעדכון האחרון של ליין האייפוד טאץ', בעוד השני והיותר מתקדם הגיע בליין המוצרים העדכני יותר של אפל, ביניהם האייפד מיני 4, האייפד פרו וכמובן מכשירי האייפון 6s החדשים.

BT 4.2

אולם באופן מעניין למדי נראה כי זמן קצר בין אירוע ספטמבר האחרון, בו אפל הציגה את ליין מכשירי האייפון 6s, את האייפד פרו ואת האייפד מיני 4 לבין השקת מכשירי האייפון 6s החדשים, אפל עדכנה את המפרט של מכשירי האייפון 6, ה- 6 פלוס והאייפד אייר 2 ובפרט את מפרט הבלוטות' של המכשירים הללו. עד לאותה התקופה, המפרט של מכשירים אלו ציין שהם מגיעים עם תקן בלוטות' מסוג 4.0, אולם כעת המפרט שלהם מגלה שתקן הבלוטות' שלהם הוא 4.2. אפל כאמור, עשתה זאת באופן שקט למדי מבלי לפרסם דבר לגבי עדכון או רענון חומרה למכשירי האייפון 6, ה- 6 פלוס או האייפד אייר 2.

אחת הסברות היא שהדבר התאפשר בזכות עדכון קושחה למכשירים אלו, כשבפועל עדכון הקושחה היחיד שהוצג על ידי אפל הוא העדכון לגרסה 9 (וגרסאות התחזוקה שלה). עד לגרסה 4.0 של טכנולוגית הבלוטות' לא ניתן היה להעשיר את היכולות של רכיבי התקשורת לתמוך בגרסאות מתקדמות יותר של התקן, אולם החל מגרסה 4.0 נראה שהדבר התאפשר, כשמכשירים שונים שהגיעו עם בלוטות' 4.0 זכו לתמוך בפיצ'רים של בלוטות' 4.1 דרך עדכון קושחה. מה שכן נראה כי תמיכה במהירויות השידור הגבוהות יותר (עד פי 2.5) וקיבולת הנתונים ( עד פי 10) של בלוטות' 4.2 מותנות בעיקר ברכיבים ייעודיים התומכים בכך. אולם לאור העובדה שמכשירי האייפון 6, ה- 6 פלוס והאייפד אייר 2 זכו לעדכון שכזה מבלי שמספרי הדגמים ישתנו, יתכן מאוד שאכן מדובר בעדכון לגרסה 9 שאפשר את התמיכה בבלוטות' 4.2, דבר שהופך את העדכון לגרסה 9 לעוד יותר כדאי, במיוחד למשתמשים שעושים שימוש נרחב בהתקני בלוטות' בין אם מדובר באוזניות, רמקולים ועוד שעושים שימוש בבלוטות' 4.0 ועל אחת כמה וכמה 4.2.

bt42ipadiphone6

אפל זכתה למספר בקשות לתגובה בנושא, אולם החברה עדיין לא התייחסה לכך מה שמעלה את המסתוריות סביב הנושא.

לדיון בנושא

 

מקורות: אפל ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho