הגן נפתח | אפל מעבירה את שירותי הענן לקוד פתוח

ע״י

אפל שחררה הצהרה רשמית כי היא מתחילה לעבוד על העברת שירותי הענן שלה לסביבה אחת אחידה, אשר תבוסס על מערכת קוד פתוח המשמשת כיום את סירי.

 

 

icloud-logo

כולנו מכירים את אפל כחברה חשאית (עד כמה שניתן) וככזו שאינה ממהרת לאמץ כל טכנולוגיה חדישה באופן מיידי. למען האמת, כאשר מסתכלים על מכשיריה הרבים של אפל במרוצת השנים, ניתן לראות כי על אף היותה חברה חדשנית אשר לא אחת זיעזעה שווקים על ידיי הכנסת טכנולוגיות חדשות שלא נראו לפני כן, או לכל הפחות טכנולוגיות קיימות אשר לוטשו בצורה כזו שבסופו של יום נראות, ובעיקר מרגישות חדשות ונוצצות במיוחד. אך כאמור, אפל בראש ובראשונה שמה את מלוא כובד משקלה על נושא החשאיות המוגברת שלה הן בפן הפיתוחי, והן בפן הציבורי. רצון עז זה הוביל את החברה לייצר מערכות הפעלה אשר מצד אחד נותנות חוויית משתמש טובה מאוד, גם ביחס למתחרותיה השונות, אך באותה הנשימה גם שומרת אותה סגורה כלפי מי שחפץ בשדרוגים בתוך חוויה זו.

בעקבות הסגר המתמשך הנ״ל לאורך מערכות ההפעלה הניידות של אפל, קמו קבוצות שונות במהלך השנים אשר שמו לעצמן מטרה אחת ברורה – לפרוץ את חומותיהן הסגורות של מערכות הפעלה אלו, על מנת שכל דכפין יוכל לבוא ולקסטם את מכשירו כאוות נפשו. לימים ייקראו פריצות אלו – JailBreak (״פריצת בית הכלא״ בעברית). אך עושה רושם כי בשנים האחרונות, ובעיקר בשנתיים האחרונות, עת יצאו מערכות ההפעלה iOS 8 ולאחריה iOS 9 אשר הביאו ביחד איתם אפל חדשה, שמנסה לשחרר קצת את השערים שעד לרגע זה היו נעולים הרמטית (ראו ערך – הגן הסגור), והחלו לשחרר ערכות פיתוח רבות על מנת להעצים את חוויית השימוש של הלקוחות עד כמה שניתן (בעזרת מפתחי צד ג׳ כמובן), תוך איפשור מקלדות צד ג׳ ועוד פיצ׳רים רבים נוספים שקצרה היריעה מלדבר עליהם.

בחודש האחרון אפל החליטה להוסיף נדבך חדש לעולם הגן הפתוח שלה (או יותר נכון להגיד – הסגור פחות) והפעם בנוסח אינטגרציה (שיתוף פעולה) בין אפליקציות הענן השונות שלה. כמובן ברגע שמילים אלו נאמרות, סביר להניח כי עולה התהייה ״למה הכוונה אינטגרציה, ועל איזה מערכות ענן מדובר?״. ובכן שירותי הענן של אפל מתחלקים לכמה אפליקציות אשר רובכם משתמשים בהם ביומיום: כלל שירותי iCloud הכוללים את שירות הדואר האלקטרוני של אפל, שירות האחסון iCloud Drive, שירותי ה-iWork למיניהם, וכמובן שירות Find My iPhone. בנוסף לשירותי ה-iCloud, אפל מתחזקת בענן שלה גם את העוזרת האישית סירי אשר עברה לאחרונה לפלטפורמת הקוד הפתוח Mesos, ויחד עם שירותי הענן הללו, קיימים גם שירותי ה-iTunes למיניהם אשר גם כן יושבים בענן של אפל.

siri-mesos

בהצהרתה של אפל, האחרונה הודיעה כי היא הולכת לשכתב את כלל אפליקציות הענן שלה המצויינות לעיל, כאשר כלל השירותים הללו יעברו לקורת גג אחת שכאמור תבוסס על מערכת הקוד הפתוח Mesos אשר כאמור משמש כבר כיום את סירי, דבר שיאפשר לשירותי הענן של אפל להתרחב בהתאם לצרכים. חשוב לציין כי על אף הצהרה זו, שכתוב כלל השירותים הנ״ל לתוך המערכת האחידה המדוברת ייקח כמה שנים, כך שמדובר על פרוייקט ארוך טווח מצידה של אפל.

שחרור ההודעה הנ״ל לתקשורת הינה מפתיעה משתי סיבות עיקריות: הראשונה מבניהן היא עצם חשיפת תוכניות ארוכות טווח מטעמה של אפל – דבר אשר לרוב נשמר בסודיות מוחלטת בתוך החברה, עד לעצם שחרורו המלא לקהל הרחב, או לכל הפחות לקהילת המפתחים שלה כגרסאות בטא. הסיבה השניה ואולי העיקרית הינה עצם בחירתה של אפל בפלטפורמה המבוססת על קוד פתוח – דבר אשר עד להיום נגד את מדיניותה של החברה אשר דוגלת בשמירת הקלפים שלה קרוב לחזה, וממעטת לחשוף את הקוד של התוכנות ומערכות ההפעלה שלה לגורמי צד ג׳. אמנם אפל לא באמת שינתה את מדיניותה בפועל, ואינה רוצה גם כיום לחשוף את תכניה בצורה מלאה כלפי העולם החיצון, אך יחד עם זאת הצליחה החברה לגייס מפתחים אשר יסייעו לה במימוש החזון המחודש שלה תוך פתיחת הגן שלה קצת יותר לטובת המפתחים. בנוסף לכך, אפל שיבחה את שיתוף הפעולה שלה עם Mesos, כך שיתכן כי היא אכן הולכת לכיוון של פתיחות נוספת מכיוונה גם בעתיד.

להמשך דיון

 

מקור: 9To5Mac
תרגום, תוספות ועריכה: ebest