אפל מתייחסת ל- Chipgate

ע״י

אפל מתייחסת באופן רשמי לטענות כי יש הבדל ניכר בביצועים ובפרט חי הסוללה של מכשירי האייפון בתלות ברכיבי ה- A9 המיוצרים על ידי סמסונג אל מול אלו המיוצרים על ידי TSMC.

 

 

iPhone 6s-apple A9

אין מכשיר אייפון שהושק ללא סוג של פרשייה, ובהתאם לכך גם מכשירי האייפון 6s זכו בשבועות האחרונים לתשומת לב רבה סביב נושא רכיבי ה- A9 החדשים והעוצמתיים, זאת לאור העובדה שרכיבים אלו מיוצרים הן על ידי TSMC והן על ידי סמסונג, כשכל אחת מיצרניות הרכיבים הנ"ל מייצרת את הרכיב באופן מעט שונה, מבחינת תהליך הייצור שלו. כך למשל TSMC מייצרת את רכיב ה- A9 בתהליך ייצור של 16 ננומטר חסכוני, בעוד סמסונג מייצרת את רכיב ה- A9 בתהליך ייצור של 14 ננומטר ממוזער יותר אולם על פי הנראה חסכוני פחות. הפרשייה שזכתה לשם "Chipgate" מתייחסת לכך שבמבחני ביצועים כאלה ואחרים התגלה כי מכשירי אייפון בהם נמצא רכיב A9 מתוצרת TSMC, מציג תוצאות טובות יותר במעט במבחני הביצועים בכלל ובפרמטר של חיי סוללה בפרט, אל מול מכשירי אייפון בהם נמצא רכיב A9 מתוצרת סמסונג. הדבר יצר המולה גדולה ברשת והביא את אפליקצית Lirum שמאפשרת לבדוק את יצרן רכיב ה- A9 במכשיר, באמצעות מספר מודל פנימי, להיות ברשימת האפליקציות המורדות ביותר באפסטור.

לאחרונה אפל התייחסה לנושא באופן רשמי, כשבהודעה שהיא פרסמה עבור האתר Ars Technica היא מציינת כי:

עם רכיב ה- A9 שתוכנן ופותח על ידי אפל, במכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס, אתם מקבלים את הרכיב המיועד למכשירי סמארטפון המתקדם ביותר בעולם. כל רכיב שאנחנו שולחים עובר את מבחני הסטנדרט הגבוהים ביותר שלנו, כדי להבטיח ביצועים מדהימים ולספק חיי סוללה מצוינים, בלי קשר לנפח האחסון, לצבע או המודל של מכשיר האייפון 6s.
מבחני מעבדה מסוימים שמריצים תהליכים כבדים עד שהסוללה נגמרת, לא מייצגים שימוש בעולם האמיתי, מאחר והם מסתמכים על פרקי זמן לא מציאותיים בהם המעבד פועל מלוא קיבולת הכוח שלו. זאת דרך מטעה למדוד חיי סוללה בפועל. המבחנים שלו ומידע מהלקוחות מראה שבפועל חיי הסוללה של מכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס, משתנים בטווח של בין 2% ל- 3% זה מזה, גם כאשר לוקחים לידי חשבון שונות ברכיבים.

במילים אחרות אפל מציינת כי באופן כללי המבחנים שהוצגו ברשת לא מייצגים שימוש ריאלי במכשיר והמידע שיש ברשות אפל מציין כי ההבדלים בין מכשירי אייפון 6s ו- 6s פלוס עם רכיבי ה- A9 המיוצרים על ידי TSMC לבין אלו המיוצרים על ידי סמסונג עומדים על בין 2-3%. יש לציין שהמבחנים שנעשו והוצגו ברשת נעשו על מספר בודד של מכשירים, כשאפילו GeekBench  עצמה מדדה את ההבדלים על כ- 30 מכשירים. דבר שלכאורה יכול להוות מדגם מייצג, אולם כזה בעל משמעות מאוד נמוכה, בהשוואה לעשרות מליוני מכשירי האייפון 6s וה- 6s שאפל מכרה מאז השקתם.

a9chipsiphone6s

האתר Ars Technica החליט לבצע בעצמו בדיקה מבוקרת כאשר לצורך המבחן הוא לקח 2 מכשירי אייפון נעולים לרשת של AT&T, הוציא מהם את הסים וחיבר אותם לאותה רשת WiFi. בנוסף בהירות המסך של 2 המכשירים הוגדרה לאותה בהירות של 200 Nits, דבר שנמדד ונבדק. 2 המכשירים, שכל אחד מהם כולל רכיב A9 המיוצרים על ידי יצרנית אחרת, עברו 4 מבחנים:

  • Geekbench 3 – השומר על פעולת המעבדים (כולל המעבדים הגרפיים) להיות בין 30% ל- 60% במהלך כל הבדיקה.
  • WebGL – השומר על פעולת המעבד להיות בין 45% ל- 50% ועל פעולת המעבד הגרפי להיות בין 25% ל 30%.
  • GFXBench GL 3.1 – שמריץ את מבחן ה- T-Rex (שאומד ביצועים עתירי גרפיקה המדמים משחקים) במשך 30 פעמים.
  • וגלישה רגילה דרך רשת אלחוטית – שמבצעת כניסה לדף אינטרנט ספציפי מהשרתים של Ars כל 15 שניות.

התוצאות אכן מגלות שיש הבדל קל בביצועים לטובת רכיבי ה- A9 המיוצרים על ידי TSMC, על פני אלו המיוצרים על ידי סמסונג. אולם המבחן היחיד שהציג הבדל ניכר בין 2 סוגי הרכיבים הוא מבחן ה- Geekbench שכאמור מציג עומס גדול מאוד על הרכיבים שגם מתמשך לפרק זמן ארוך יותר. שאר המבחנים הציגו תוצאות כמעט זהות שמאששות את הטענה של אפל שאכן ההבדל בביצועים נע בין מספר בודד של אחוזים.

האתר Anandtech עשה ניתוח מעמיק יותר בניסיון להבין את טענותיה של אפל ובעוד גם המסקנות שלו אינן סופיות, האתר ציין כי תהליך הייצור המתקדם יותר של סמסונג של ייצור בטכנולוגית 14 ננומטר, יוצר מצב שבמצבי עומס כבדים על המעבד הנמשכים לפרק זמן ארוך מדי, המרחק הקטן יותר בין הטרנזיסטורים המרכיבים את הרכיב, גורם לחימום גדול יותר ומצריך משאבים גבוהים יותר מהמערכת כדי לקרר את הרכיב, דבר שמשפיע באופן ישיר על חיי הסוללה של המכשיר. נקודה זו עשויה להסביר את ההבדל הגדול בין רכיבי ה- A9 השונים במבחן ה- Geekbench 3 שמעמיס על משאבי המערכת, והיא זוכה לאישוש מצד הטענות שעל פי הנראה מכשירי אייפון 6s עם רכיבי ה- A9 מתוצרת סמסונג, התחממו קצת יותר מרכיבי ה- A9 מתוצרת TSMC במהלך מבחן ה- Geekbench 3.

arsbatterylifetest-800x588

בסופו של דבר נראה כי הטענות של אפל בנושא לא הופרכו ובהתאם לכך אין הבדל משמעותי בין רכיבי ה- A9 השונים, כך שבמבחן המציאות לא אמורה להיות השפעה ניכרת וברורה בשימוש במכשיר, בין הוא מכיל רכיב A9 מתוצרת TSMC או רכיב A9 מתוצרת סמסונג.

להמשך דיון

 

מקורות: Ars Technica, Anandtech ושוב פעם Ars Technica
עריכה, תרגום ותוספות: natisho