זה זמן קסם | אפל מרעננת את ליין ה- iMac

ע״י

אפל מוותרת על אירוע אוקטובר, אולם לא על רענון ליין מחשבי ה- iMac כשדגמי ה- 21.5 אינץ' זוכים למסך 4K וכל הליין זוכה למקלדת, עכבר וטרקפד קסומים חדשים.

 

 

retinaimac5k4k

בשנים האחרונות אפל קיימה בחודשי הסתיו 2 אירועי מדיה: הראשון בחודש ספטמבר שהתמקד בליין מכשירי האייפון ושאר נספחים. השני הוא אירוע מדיה שהתקיים בחודש אוקטובר והתמקד בליין האייפדים ומחשבי המק. השנה אפל החליטה לנטוש את אירוע אוקטובר ולקיים רק אירוע אחד בספטמבר, בו החברה חשפה גם את האייפד פרו והאייפד מיני 4 וגם רמזה על תאריך ההשקה של OS X אל-קפיטן ב- 30 לספטמבר. אולם למרות כל זאת אפל לא וויתרה על רענון ליין המחשבים השולחניים שלה – מחשבי ה- iMac ולמרות שהדבר לא זכה לאירוע מדיה נפרד, נראה כי ההמולה ברשת סביב הרענון הספיק, זאת בנוסף לסקירות והביקורות הראשוניות, כשבמקביל אפל גם אפשרה לכתב סטיבן לוי מהאתר BackChannel לראיין את ראשי צוות הפיתוח של ה- iMac ואת פיל שילר, סגן הנשיא הבכיר באפל לשיווק בינלאומי.

רענון ליין ה- iMac מתחלק ל- 2: הראשון הוא רענון ליין המחשבים השולחניים עצמו, כאשר אפל מציגה דגמים חדשים של מחשבי iMac בגודל של 21.5 אינץ' עם מסך רטינה ברזולוציה של 4K, מעבדי Broadwell מבית אינטל ומעבדים גרפיים מסוג Iris Pro Graphics 6200 גם הם של אינטל. מחשב זה בעל קונפיגורציה משתנה, הוא מחשב הדגל של ליין ה- iMac בגודל ה- 21.5 אינץ' כשהוא מתומחר במחיר התחלתי של 1,499$ אם כי יש לציין שדגם זה מגיע עם 8GB של זכרון RAM, מעבד i5 מהיר אולם למרבה הפלא כונן קשיח בנפח של 1TB במהירות של 5,400RPM. כונן זה הוא הדבר השלילי היחיד שניתן לומר על מחשב ה- iMac החדש עם מסך ה- 4K ונראה היה שהבחירה הזו נעשתה כדי להביא את המחיר של המחשב למחיר האמור. למרבה המזל תמורת 100$ נוספים ניתן לשדרג את הכונן הקשיח לכונן Fusion Drive – כונן המשלב בתוכו כונן קשיח מהיר עם כונן SSD. אפל גם רעננה את ליין ה- iMac הגדול יותר עם מסכי ה- 27 אינץ' כשכעת כל מחשבי ה- iMac הגדולים מגיעים עם מסכי רטינה ברזולוציה של 5K. בנוסף אפל שדרגה את המפרט של המחשבים השולחניים המצוינים לכלול את המעבדים החדשים ביותר של אינטל, הלוא הם סדרת ה- Skylake שהושקה לפני מספר חודשים בלבד, בתצורה של i5 או i7 וכן כרטיס מסך ייעודי נוסף למעבד הגרפי המובנה.

באופן מעניין נראה כי מסכי ה- 4K וה- 5K החדשים מביאים שיפור טכנולוגי המתבטא בהצגת צבעים רחבה יותר מדגמי ה- iMac הקודמים, ואפילו דגמי ה- iMac בגודל 27 אינץ' עם מסכי ה- 5K שהוצגו בשנה שעברה. שיפור זה מרחיב את טווח הצבעים של המסכים מ- sRGB מלא ל- P3 המציג עוד כ- 25% צבעים ובפרט צבעים בגוונים האדום והירוק, שהם קשים יותר להצגה על הפיקסלים של מסכי ה- LCD בגלל התאורה האחורית של הפיקסלים. אפל מציינת שבעוד הפיצ'ר הופך את המסכים הללו למסכי המחשב המתקדמים ביותר בעולם, רוב המשתמשים ה"רגילים" לא שימו לב באופן ניכר להבדלים. אולם הדבר יהיה בולט מאוד עבור אנשים מהתחום המקצועי של צילום סטילס ו/או וידאו שעושים שימוש נרחב במחשבי המק בכלל וה- iMac בפרט לעריכה. מסיבה זו אפל גם החליטה להשיק את מחשבי ה- iMac החדשים רק כעת, כאשר מסכי ה- 4K החדשים וה- 5K המשופרים יכולים לשמש את משתמשי האייפון 6s וה- 6s פלוס שמצלמים סרטוני 4K.

1-ygqMWG-ECPijtKbOtifiFQ

החלק השני של הרענון הוא באביזרים הפריפריאליים של המחשבים השולחניים הכוללים: מקלדת אלחוטית, עכבר אלחוטי וטרקפד אלחוטי חדש, שהשקתם דווחה לפני מספר חודשים אחרי שפרטים עליהם התגלו דרך מסמכים באתר ה- FCC האמריקאי. עד כה משתמשי ה- iMac, המק פרו והמק מיני יכול לעשות שימוש במקלדת האלחוטית של אפל, בעכבר ה- Magic Mouse וב- Magic TrackPad. וכעת אפל רעננה את המוצרים הללו והציגה את ה- Magic Mouse 2, את ה- Magic Trackpad 2 ואת ה- Magic Keyboard.

המכנה המשותף לכל האביזרים הפריפריאליים החדשים הוא העובדה שכעת כולם מגיעים עם סוללות לית'יום מובנות, המחליפות את סוללות האלקלייין בהן נעשה שימוש בדגמים הישנים. לטענתה של אפל זה היה אחד הקווים המנחים בעיצוב ותכנון המוצרים החדשים במטרה להפוך אותם לידידותיים יותר לסביבה. בהתאם לכך הדבר גם השפיע באופן ברור על העיצוב שלהם. כך למשל הטרקפד החדש עבר שינוי מאסיבי מהדגם הקודם, הן מבחינת העיצוב שלו והן מבחינת הפונקציונליות שלו. כעת הטרקפד הקסום החדש מגיע בצבע לבן (בניגוד לצבע כסוף/מטאלי) כששטח הפנים שלו רחב יותר בכ- 30% מזה של הטרקפד הישן. כמו כן לאור העובדה שהסוללה המובנית הטרקפד החדש נמוך יותר מקודמו ובכך גם מאפשר ארגונומיות גבוהה יותר. בנוסף אפל הטמיעה ב- Magic Trackpad 2 את טכנולוגיית ה- Force Touch שכעת מגיעה גם לליין מחשבי המק השולחניים.

ה- Magic Mouse 2 החדש זכה לשיפורים קצת פחות נרחבים. העכבר החדש דומה מאוד בעיצובו לזה הישן, אולם הוא מעט יותר ארגונומי ומאורך. מה שכן מבפנים אפל חידשה את כל הרכיבים כדי להתאים את העכבר לסוללת הלית'יום הפנימית החדשה. באופן די מאכזב העכבר החדש לא זכה לקבל את פיצ'ר ה- Force Touch כפי שרבים סברו שיקרה אולם נראה כי הפיצ'ר הוא פחות נוח לשימוש עם העכבר מאשר בטרקפד. גם המקלדת החדשה שזכתה לשם Magic Keyboard לא מביאה שיפורים משמעותיים או קסומים, כשהפיצ'ר העקרי שלה הוא החלפת פס סוללות האלקליין מסוג אצבע בסוללה נטענת מובנית, שמאפשרת למקלדת החדשה להיות שטוחה יותר וארגונומית יותר. מעבר לכך אפל שיפרה את המקשים של המקלדת והפכה אותם לגדולים יותר, אולם במקביל להקטין את המקלדת עצמה, דבר שאפל כבר התנסתה עימו עם המקלדת החדשה של מחשב המקבוק, אולם הפעם אפל לא השתמשה במנגנון ה"פרפר" החדש, אלא שיפרה את מנגנון המספריים הוותיק, דבר שהופך את המקלדת לטובה ונוחה הרבה יותר.

screenshot-2015-10-13-08-50-31

מכנה משותף נוסף לכל המוצרים הפריפריאליים הקסומים הללו הוא שהם מגיעים עם מחבר ברק, שמאפשר לחבר אותם באופן ישיר למחשבי המק השולחניים, כשמחבר זה נועד בעיקר להטעין את הסוללות המובנות, אם כי בעיקרון ניתן להשתמש בהם גם לדברים אחרים כמו למשל להטענת העיפרון החדש של האייפד פרו. באופן מעניין נראה כי אפל מתנסה יותר ויותר עם הטענה מהירה של סוללות הלית'יום של ליין המוצרים שלה, דבר אותו אפל הציגה באופן שקט במכשירי האייפון 6 – אותם ניתן להטעין הטענה מהירה עם המטענים של מכשירי האייפד, ובהמשך עם העיפרון של האייפד פרו אותו ניתן להטעין כ- 15 שניות בלבד ולקבל זמן שימוש של כחצי שעה. ליין המוצרים הפירפריאליים הקסומים החדשים, ממשיך זאת כשעכבר ה- Magic Mouse 2 מספק 9 שעות שימוש בהטענה של 2 דקות ובאופן כללי הטענה של כשעתיים מספקת חודש שימוש שלם הן עבור המקלדת, העכבר והטרקפד החדשים.

מה שפחות קסום במוצרים אלו הוא המחיר שלהם, כאשר הטרקפד החדש עולה 129$, העכבר החדש עולה 79$ ואילו המקלדת החדשה עולה 99$.

להמשך דיון

 

מקורות: אפל ו- Backchannel
עריכה, תרגום ותוספות: natisho