אינטל רוצה להכנס לתוך התחתונים של האייפון

ע״י

דיווח חדש מגלה שאינטל עשויה להפוך לשותפה משמעותית לייצור רכיבי הקישוריות הסלולרית של מכשירי האייפון הבאים ואולי גם לייצור רכיבי ה- Ax הבאים.

 

 

intela51

כשמסתכלים כיום על זירת המחשוב אין ספק שהעתיד שייך למובייל. מכירות מחשבי ה- PC, צונחות ובפרט כשמדובר במחשבים אישיים המבוססים על מערכת ההפעלה חלונות, מבית מיקרוסופט. במקביל המכירות של מכשירי מובייל עולות מדי שנה כשמי שדוחף את הקטגוריה באופן הניכר ביותר הם מכשירי הסמארטפון שעם השנים הקשר ביניהם ובין המילה "טלפון" הולכת וקטנה, כשכיום מדובר במחשבים סופר אישיים כמעט לכל דבר. השינוי המשמעותי הזה בזירת המחשוב שם לחץ אדיר על מי שהיו פעם שתי השמות הדומיננטיים בתחום זה: מיקרוסופט שספקה את מערכת ההפעלה, ואינטל שסיפקה את המעבדים. באופן אירוני להחריד 2 מעצמות אלו, פספסו את המעבר למובייל, כל אחת בדרכה שלה, וכיום הן פועלות באופן קדחתני לנסות ולהדביק את הפער ובעיקר להשיג יתרון למהפכת המחשוב הבאה, אם כי זאת ככל הנראה עדיין נמצאת מספר שנים בהמשך הדרך.

בעוד מיקרוסופט מנסה בכל כוחה להפוך את חלונות 10 למערכת ההפעלה בשלה שתוכל להפוך את מכשירי המובייל למחשבים מלאים, אינטל מנסה להיות רלוונטית בתחום המובייל, תחום שנשלט באופן כמעט מלא על ידי מעבדים המבוססים על ארכיטקטורת ARM, שעדיין לא מציגה ביצועים מרשימים כמו המעבדים של אינטל (אם כי הפער הולך וקטן), אולם כן מציעה חיסכון עצום במשאבים ובחיי סוללה – דבר שהוא קריטי מאוד במכשירי מובייל. אחרי שאינטל פספסה את השינוי במגמה, החברה מנסה בכל דרך אפשרית לעשות את דרכה לעולם המובייל. הדבר החל בליין שבבים ייעודי למכשירי מובייל, שהיה אמור לעשות את דרכו למכשירי סמארטפון של יצרניות גדולות, אולם נראה כי הדבר לא תפס. במקביל אינטל אפילו החלה לייצר מעבדים מבוססי ARM במטרה להתחרות מול חברת TSMC המייצרת עבור אפל את רכיבי ה- Ax בשנים האחרונות.

כעת נראה שאינטל מנסה כיוון אחר והוא לייצר רכיבים של קישוריות סלולרית, דבר שיהפוך את אינטל למתחרה ישירה עם קוואלקום – שבאופן אירוני היא גם לקוחה של אינטל לייצור מעבדי ה- ARM – ולפי דיווח של האתר Venturebeat הלקוחה הפוטנציאלית הבאה אליה אינטל מכוונת היא לא אחרת מאשר אפל. הדיווח מציין שאינטל הקימה צוות המונה כ- 1,000 עובדים שמטרתם היא להצליח ולהכניס לתוך הקרביים של מכשיר אייפון בממדים של האייפון 6, את רכיב הקישוריות הסלולרית 7360 התומך בקישוריות סלולריות רבות וביניהן קישוריות סלולרית מסוג LTE (דור 4) התומל במהירות הורדה של עד ל- 450Mbps. המודם הסלולרי העתידי של אינטל עשוי גם לתמוך בקישוריות סלולרית מסוג CDMA שעדיין נתמכת אצל ספקית הסלולר הסינית China Telecom ואצל ספקית הסלולר האמריקאית Verizon, זאת אחרי שלאחרונה אינטל רכשה את חברת Via Telecom.

9to5mac_6s16

הסיבה להרכבת צוות כה גדול נובעת בגלל החשיבות של הפרויקט עבור אינטל, שכאמור איבדה את שוק המובייל וכעת אולי תנסה לחזור אליו מכיוון שונה לגמרי – רכיבי קישוריות סלולרית. הדיווח מציין שאפל כבר חתמה על חוזה עם אינטל שכעת פועלת במרץ כדי להכין את רכיבי הקישוריות הסלולרית שלה למכשירי האייפון 7 הבאים, כאשר נראה כי במכשירים אלו אפל תשתמש הן ברכיבי קישוריות סלולרית מבית קוואלקום, בהם אפל עושה שימוש מאז 2011, והן ברכיבי הקישוריות הסלולרית החדשים של אינטל שבאופן אירוני מבוססים על הטכנולוגיה של חברת Infineon הגרמנית, אותה אינטל רכשה בשנת 2011, כשעד לאותה הרכישה רכיבי הקישוריות הסלולרית של מכשירי האייפון היו מבוססים על הטכנולוגיה שלה. הדבר מפעיל לחץ עצום הן על אינטל והן על קוואלקום כשנראה שאפל תנסה לייצר תחרות בין 2 החברות במטרה להשיג מחירים טובים יותר ואיכות גבוהה יותר של רכיבי קישוריות סלולרית, באופן דומה לאסטרטגיה בה החברה החלה לפעול השנה בייצור רכיבי ה- A9 המיוצרים הן על ידי חברת TSMC המייצרת את הרכיבים בטכנולוגיית 16 ננומטר והן על ידי סמסונג המייצרת את הרכיבים בארכיטקטורת 14 ננומטר – דבר שהגיע לכותרות בדמות Chipgate בה נטען שמעבדי ה- A9 המיוצרים על ידי TSMC מציגים ביצועים טובים יותר מבחינת חיי סוללה, אל מול אלו של סמסונג.

הפרשה דעכה בשבוע האחרון, זאת אחרי שאפל התייחסה לנושא וציינה כי אכן יש הבדלים קלים אולם בשימוש בעולם האמיתי הם לא עולים על בין %2 ל- 3%.

בעבר נשמעו דיווחים לפיהם אינטל מנסה לחזר אחרי אפל ולשכנע את ענקית הטכנולוגיה להשתמש במפעלי ה- FAB שלה לייצור רכיבי ה- Ax, השונים, זאת אחרי שמלכתחילה אינטל הציעה לאפל להשתמש במעבדים שלה במכשירי האייפון, דבר שאפל סרבה לו מפאת הדגש על חיי הסוללה וצריכת המשאבים, דבר שהתברר כצעד מוצדק. בדיווק שלה, Venturebeat מציינת שבעוד אינטל צפויה להפוך לספקית רכיבי קישוריות סלולרית עבור אפל, הדבר לא ישפיע על רכיבים נוספים במכשירי האייפון ובפרט רכיבי ה- Ax כשנראה שמבחינתה של אפל פיתוח הרכיבים והמעבדים שלה הוא מתקדם, איכותי ומותאם יותר למובייל מאשר מפת הדרכים של אינטל למעבדים שלה בהווה ובעתיד, כך שקשה לראות מצב בו אפל נוטשת את רכיבי ה- Ax שלה לטובת מעבדים מתוצרת אינטל.

iPhone 6s-apple A9

מה שכן בשנים האחרונות יש שמועות לא מעטות לפיהן אפל מעוניינת לשלב את רכיבי הקישוריות הסלולרית לתוך רכיבי ה- Ax, כפי שהחברה עשתה השנה ברכיב ה- A9 עם המעבד M9, ויתכן מאוד שאולי בעתיד אפל תטמיע את רכיבי הקישוריות הסלולרית לתוך רכיבי ה- Ax, דבר שיאפשר חיסכון במקום ובמשאבים במכשירי האייפון והאייפד הבאים. ומי יודע, אולי כשזה יקרה, אפל אכן תעשה שימוש ב- FAB-ים של אינטל, אולם עד אז יש עוד זמן.

להמשך דיון

 

מקור: Venturebeat
עריכה, תרגום ותוספות: natisho