הסודות של 3D Touch מתגלים

ע״י

צוות האתר של iFixit חושף איך טכנולוגיית ה- 3D Touch של מכשירי האייפון 6s עובדת. בנוסף אפל מציגה את הפיצ'ר שהולך לשנות את האופן בו משתמשים במכשירי סמארטפון.

 

 

הדיעה הרווחת היא שמכשירי ה- s בליין האייפונים מציגים שדרוג קל בלבד ובעיקר ברמת החומרה של המכשיר. דיעה זו ככל הנראה נצרבה עם מכשיר האייפון 3Gs שהוצג בתור האייפון המהיר ביותר שאפל הציגה עד לאותה התקופה, כשפיל שילר – סגן הנשיא הבכיר באפל לתחום השיווק העולמי – ציין כי ה- s של המכשיר היא עבור המהירות (Speed). העניין הוא שמאז מכשירי האייפון s הציגו לא רק שיפורי חומרה אלא גם פיצ'ר חדשני שבין אם זכה להייפ או לא, שינה באופן משמעותי את האופן בו משתמשים במכשירי האייפון. בשנת 2011 הייתה זו סירי – שהביאה ממשק קולי למכשירי האייפון לצד בינה מלאכותית שמאז רק הולכת ומשתפרת, ואילו בשנת 2013 היה זה ה- Touch ID שהפך את מכשירי האייפון למאובטחים הרבה יותר ושינה מקצה לקצה את האופן בו מבצעים רכישות דרך מכשירי האייפון, בין אם בחנויות האיטיונסטור השונות ובין אם באופן כללי בזכות Apple Pay. כעת בשנת 2015 זה תורו של פיצ'ר ה- 3D Touch לשנות את האופן בו משתמשי האייפון עושים שימוש עם מכשירי האייפון ולמרות שעל פניו נראה כי מדובר בגימיק חביב, שהרי כמו הפיצ'רים הקודמים (אולי למעט סירי שעדיין לא דוברת עברית באופן שוטף) מדובר בפיצ'ר שאחרי שימוש בו לפרק זמן מה משנה את חווית השימוש במכשיר ומביא את המשתמש לתהות איך עד עכשיו הוא הסתדר בלעדיו.

3D Touch כשמו הוא – לאפשר למשתמש להרחיב את משק המולטי טאץ' שמזהה את המגע של המשתמש על פני ציר האורך (Y) והרוחב (X) שעל המסך לכיוון ציר העומק (Z). השם מקבל משנה של משמעות כאשר הטכנולוגיה שמאפשרת את הפיצ'ר מזהה 3 עוצמות לחיצה שונות. טפיחה רגילה, לחיצה קלה ולחיצה עמוקה יותר. הטפיחה הרגילה לא מניבה אינטרקציה חדשה עבור המשתמש כך שטפיחה על אייקון של אפליקציה על מסך הבית תזניק את האפליקציה, טפיחה (Tap) על לחצן ניווט כזה או אחר יתנהגו בהתאם וכו'. מה שכן משתנה הוא כאשר במקום לטפוח על המסך לוחצים עליו – ממש לוחצים עליו – דבר שמפעיל שכבת חיישנים ניגודית (resistive). טכנולוגיה זו היא כלל לא חדשה, ולמעשה מדובר בטכנולוגיה די ישנה שאפיינה את מסכי הטאץ' של מכשירי סמארטפון, טבלטים ו- PDA שונים לפני עידן המולטי טאץ' אותו הזניק האייפון.

האתר iFixit שפירק את מכשיר האייפון 6s עם השקתו, פירק לאחרונה את מכלול המסך של המכשיר וחשף את מרכיביו השונים. השינוי המהותי ביותר הוא בשכבת חיישנים נוספת, שכאמור מבוססת על טכנולוגיה ניגודית, שנמצאת בחלק האחורי ביותר של מכלול המסך, מאחורי פנל התאורה האחורי של מסך ה- LCD והוא מכיל שדה של חיישני מגע ניגודיים מלבניים המחוברים לרכיב שליטה ובקרה. מטרתם של חיישנים אלו הוא לזהות את המרחק של חיפוי הזכוכית המחוסמת של מכשירי האייפון אותה אפל מכנה בשם Ion X דור שני גמישה מעט (כשיש הסוברים שמדובר בזכוכית גורילה ייחודית) וביחד עם המידע מחיישני המולטי טאץ' הנמצאים על שכבת הדיג'יטייזר, שמזהים את המיקום של האצבע/אצבעות של המשתמש על המסך להפעיל את הפיצ'ר ולהציג את ממשק ה- 3D Touch בהתאם. שילוב זה של טכנולוגיית המולטי טאץ' המבוססת על חיישני מגע ניגודיים עם טכנולוגיית הטאץ' המבוססת על חיישני מגע קיבוליים (capacitive) מאפשרת את הטכנולוגיה החדשנית שהחדשנות שלה נובעת מהשילוב של שתי הטכנולוגיות הנ"ל והטמעת החיישנים הניגודיים באופן מתוחכם על מסך בעל חיפוי זכוכית.

iphone-6s-capacitive-sensor-layer-3d-touch-100621717-large

כאמור טכנולוגיית ה- 3D Touch של מכשירי האייפון 6s מבחינים בין 3 עוצמות לחיצה שונות, אם כי בפועל נראה שאפל יכולה להרחיב את ההבחנה עוד יותר, אם כי נראה שמבחינת ממשק המשתמש הדבר יהיה מבלבל ובעייתי ליישום. כך שבעוד טפיחה פועלת כאמור באותו האופן המוכר, לחיצה עם מעט לחץ על אייקונים של אפליקציות, קישורים של אתרים, קישורים של תאריכים, כתובות, תמונות ועוד מציגה הצצה לתוכן במה שאפל מכנה בשם Peek (הצצה). כך המשתמש יכול לצפות בתוכן מבלי לצאת מהאפליקציה בו הוא נמצא, ולהחליט האם הוא מעוניין לבצע אינטרקציה עם התוכן באופן מלא. במידה ולא ניתן לבצע מספר פעולות מהירות עם התוכן. כך למשל באפליקצית המייל המובנית הצצה לאימיילים מאפשרת למחוק אותם במהירות, להעביר אותם לארכיון, להשיב על המייל, להעביר אותו לתיקיה ועוד. במידה והמשתמש מחליט לבצע אינטרקציה עם התוכן הפעלת לחץ נוסף תקפיץ אותו, במה שאפל מכנה בשם Pop, ותציג אותו באופן מלא על המסך ותאפשר לבצע את כל הפעולות הרצויות עליו בהתאם. כך למעשה ממשק ה- 3D Touch מורכב מפעולת ההצצה (Peek) ופעולת ההקפצה (Pop).

בניגוד לפועלה בעבר כמו למשל עם Touch ID שבשנה הראשונה שלו היה שמור באופן בלעדי לשירותים השונים של אפל, בין אם לפתיחת המכשיר מנעילה או רכישה בחנויות האיטיונסטור) ורק בשנה שלאחר מכן אפל פתחה את הפיצ'ר לקהילת המשתמשים שלה, השנה אפל החליטה להציג את היכולות של ה- 3D Touch לקהילת המפתחים כבר עם השקת מכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס. ואכן תוך זמן קצר מהשקת המכשיר מפתחי אפליקציות רבים עדכנו את האפליקציות שלהם כך שהם ישתמשו בפיצ'ר החדש. רוב עדכונים אלו מאפשרים אינטרקציה מהירה ממסך הבית של המכשיר דרך לחיצה "עמוקה" על אייקון האפליקציה. אינסטגרם למשל מאפשרת להעלות פוסט ישירות ממסך הבית, וואטסאפ מאפשרת לפתוח צ'ט חדש, טוויטר להעלות ציוץ חדש או לחפש, וכך הלאה. אינטרקציות מהירות אלו הן רק ההתחלה, כאשר בהמשך נראה עוד ועוד אפליקציות שמיישמות את יכולות הממשק החדש גם בתכנים עצמם, דבר שכבר הוצג לראווה בקליינט הטוויטר TweetBot שמאפשר על ידי לחיצות להציץ לתכנים השונים בין אם תמונות, קישורים ועוד.

המתחרות של אפל שרק השנה החלו להדביק את הפער בנושא החיישנים הביומטריים במכשירי הסמארטפון המתחרים, כבר מתכננות להציג גרסאות משלהן לממשק החדשני שאפל הציגה, זאת בזכות טכנולוגית ה- ClearForce. של חברת Synaptics שלפי הדיווחים תוטמע במכשירי הגאלקסי הבאים של סמסונג. באופן אירוני למדי יצרנית הסלולר הסינית Huawei הייתה הראשונה להציג מכשיר סמארטפון עם טכנולוגית Force Touch שכזו, עם מכשיר ה- Mate S שהוצג בתערוכת המובייל השנתית שהתקיימה בברצלונה, שבועות ספורים לפני אירוע הצגת מכשירי האייפון 6s. אולם הטכנולוגיה נראית בוסרית למדי ועדיין לא יכולה להתחרות בטכנולוגיה הבשלה שהוצגה על ידי אפל ומהווה מטרה ברורה של שינוי ושיפור הממשק, ולא כסתם גימיק חסר תכלית. אין ספק שעם הזמן היכולות והשימושים של 3D Touch רק ילכו ויתרחבו בזכות קהילת המפתחים הענפה של אפל.

להמשך דיון

 

מקורות: iFixit ו- Express
עריכה, תרגום ותוספות: natisho