האייפד מיני 4 הוא האייפד מיני 3 שחיכינו לו

ע״י

הצגת האייפד מיני 4 מביאה דחיפה די משמעותית לטבלט הקטן, זאת אחרי שבשנה שעברה העדכון לו הוא זכה היה מגוחך לכל הדעות.

 

 

ipadmini4trio-800x630

בין אם אתם מאמינים בשוק הטבלטים ובאייפד בפרט, או לא. בין אם אתם נמנים על קהל המשתמשים של אפל, או לא. אי אפשר להתווכח שהשדרוג של האייפד מיני בשנה שעברה עם הצגת האייפד מיני 3, היה השדרוג המגוחך ביותר שאפל בצעה לליין מכשירי המובייל שלה ואפילו הזוי ומוזר יותר ממכשיר האייפד 3, שלפחות זכה לקבל מסך רטינה ומעבד קצת יותר חזק. במידה וכבר הספקתם לשכוח או להדחיק, בשנה שעברה באירוע ספטמבר אפל הציגה את האייפד אייר 2, שדרוג מרשים למדי למכשיר האייפד אייר הראשון שהיה לכשעצמו מרשים למדי. האייר 2 הגיע עם מעבד עוצמתי במיוחד, 2GB של זכרון RAM ופרופיל דק יותר מזה של האייר הראשון. לעומת זאת ליין המיני שזכה בשנה קודם לכן לשדרוג מצוין עם האייפד מיני 2, שעמד מבחינת מפרט החומרה שלו בקו אחד עם האייפד אייר הראשון, אולי למעט איכות המסך שלו שהייתה קצת פחות טובה. כך שרבים ציפו בסקרנות לראות מה אפל תציג עם הדגם החדש של האייפד מיני, רק כדי להתאכזב קשות זאת עם דגם "חדש" שכל החידושים שלו הסתכמו בהוספת חיישן ה- Touch ID ללחצן הבית ותוספת של דגם בצבע זהוב.

הגיחוך היה אפילו גדול עוד יותר, כשבפירוק המכשיר התגלה שחיישן ה- Touch ID התווסף למכשיר באופן מאוד פרטיזני, מה שהגביר את הסברה שמדובר בעדכון חפוז ודי שולי, שלא זכה לתשומת לב רבה מבחינתה אפל שהתמקדה ככל הנראה במכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס שהוצגו בחודש שקדם להצגת האייפד מיני 3.

אי העקביות הזו יצרה סקרנות גדולה עוד יותר, סביב השקת האייפד מיני 4 השנה, זאת אחרי ששמועות כאלה ואחרות גרסו שאפל עשויה להפסיק את ייצור ליין האייפד מיני, עם הצגת האייפד פרו הגדול יותר – ודאז השמועתי. כמו כן שמועות אלו ציינו כי השדרוג של האייפד מיני השנה, יביא את החומרה של האייפד אייר 2 למכשיר המיני. ואכן כך היה. האייפד מיני 4, שהוצג באופן שקט זכה לקבל את המפרט של האייפד אייר 2 – כמעט באופן מלא. ההבדל היחיד הוא שבמקום רכיב ה- A8X של האייפד אייר 2, האייפד מיני 4 קיבל את רכיב ה- A8, שנמצא בתוך מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס. מה שכן המעבד של המיני 4 פועל במהירות שעון של 1.5Ghz, שהיא גבוהה במקצת ממהירות השעון של 1.4Ghz של המעבדים במכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס, וזהה למהירות העבודה של רכיב ה- A8X של האייפד אייר 2, אולם הליבה הנוספת שנמצאת בבמעבד של האייר 2 מאפשר לטבלט הגדול יותר מהירות עבודה גדולה יותר בכ- 50% מזו של המיני 4. אולם נראה שמעבר לכך המפרט די שווה ובהתאם לכך גם המיני 4 מגיע עם 2GB של זכרון RAM, דבר שמאפשר לו לזכות לכל הפיצ'רים הייעודיים למכשירי האייפד שהוצגו בגרסה 9, כמו למשל: עבודה של 2 אפליקציות זו לצד זו ושאר יכולות כמו תמונה בתוך תמונה (PiP) ועוד שהגיעו גם למכשירי האייפד הישנים יותר.

ipad-mini-4-preview.001-640x470

מה שכן בניגוד לפועלה של אפל עם האייפד מיני 2 והאייפד אייר, השנה האייפד מיני 4 זכה לשיפור משמעותי מבחינת איכות המסך שלו, זאת לפי דיווח של האתר DisplayMate שמציין כי במבחנים שנעשו על הטבלט הקטן החדש, דיוק הצבעים של המסך של המיני 4 עומד בקו אחד עם זה של המסכים של מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס והאייפד אייר 2. כמו כן טווח הצבעים של מסך האייפד מיני שעד לדגם הנוכחי עמד על 62%, שופר כעת במיני 4 כשהמסך שלו מציג טווח צבעים של 101%. דבר נוסף ששופר הוא ההשתקפות של המסך, כשהמסך של המיני 4 מציג את רמת השתקפות הנמוכה ביותר בליין האייפדים עם 2% בלבד, שיפור משמעותי מרמת השתקפות של 6.5% באייפד מיני 2 ו- 3 ורמת השתקפות של 9% באייפד מיני הראשון. כאמור מדובר ברמת ההשתקפות הנמוכה ביותר בליין האייפדים, אפילו יותר מהמסך של האייפד אייר 2, שרמת ההשתקפות שלו עומדת על כ- 2.5%.

iPad mini 4

משמעות הדבר היא שמעבר לכך שהמסך של האייפד מיני 4 קריא יותר וברור יותר לצפיה בשימוש באור ישיר, בין אם תאורה סינטטית או אור שמש, הניגודיות של הצבעים על המסך של האייפד מיני 4 היא מהטובה ביותר בליין האייפדים כיום, ולפי DisplayMate מדובר באחד המסכים הטובים ביותר בליין האייפדים בכלל וטבלטים בפרט. כל אלו ועוד הופכים את האייפד מיני 4 לשדרוג לו כולם ציפו כבר בשנה שעברה וכזה שעשוי לעניין את כל מי שחפץ לשדרג את מכשיר האייפד מיני שלו, או לרכוש אייפד קטן יותר. כעת נותר לראות מה אפל תעשה בשנה שעברה והאם ליין האייפד מיני יזכה למחזורי שדרוג שיביאו שדרוג משמעותי אחת לשנתיים או שמא אפל תיישר קו באופן מלא בין ליין המיני לבין ליין האייר.

להמשך דיון

 

מקורות: DisplayMate ו- Ars Technica
עריכה, תרגום ותוספות: natisho