[עודכן] המצלמה של ה- 6s זוכה לציון נמוך, האמנם?

ע״י

מבחן השוואה שערך האתר DxOMark נתן למצלמה של האייפון 6s את אותו הציון לו זכתה מצלמת האייפון 6 וה- 6 פלוס. האם אפל פספסה עם המצלמה של ה- 6s?

 

 

iPhone 6s Camera

מאז שאפל השיקה את האייפון 3Gs, נראה היה שהחברה שמה דגש הולך וגדל על המצלמה של מכשירי האייפון, שהפכו בהתאמה להיות המצלמות הפופולריות ביותר כשהן מאפילות על מצלמות מקצועיות רבות של חברות כמו קנון, ניקון וסוני ועל אחת כמה וכמה על המצלמות של מכשירי הסמארטפון המיוצרים על ידי המתחרות. באופן מעניין אפל הצליחה להגיע להישגים אלו לא על ידי הוספת מגה-פיקסלים לחיישן המצלמה, כפי שחברות אחרות בחרו לעשות כדי לעבות את המפרט ולהפוך אותו למרשים יותר והחברה הראתה שגדול יותר הוא לא בהכרח טוב יותר, כשמצלמת ה- 8MP של מכשירי האייפון הניבו תוצאות טובות יותר ממצלמות מתחרות עתירות פיקסלים. אולם נראה כי השנה הדברים החלו להשתנות, ויצרניות הסמארטפונים המתחרות החלו לשים דגש גם על פרמטרים אחרים, אותם אפל הדגישה בעבר, כמו למשל גודל הפיקסלים של חיישן הצילום, מפתח העדשה ועוד. בהתאם לכך מכשירי הדגל האחרונים של יצרניות האנדרואיד השונות זכו השנה לציונים גבוהים במיוחד מצד האתר DxOMark שנתן למכשיר ה- Xperia Z5 החדש של סוני את הציון הגבוה ביותר, כשבמקום השני נמצאת המצלמה של מכשיר הגאלקסי S6 Edge של סמסונג ואילו במקום השלישי המצלמה של הנקסוס 6P החדש מבית גוגל/Huawei.

מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס קיבלו את הציון 82 שהביא אותם למקום התשיעי והשמיני בהתאמה עם ציון של 82.

לאחרונה DxOMark בחן את המצלמה של האייפון 6s, שזכתה לשדרוג קל בהשוואה למצלמה של האייפון 6. שדרוג זה העלה את כמות המגה-פיקסלים של המצלמה מ- 8MP ל- 12MP, דבר שמאפשר למצלמה לצלם ברזולוציה גבוהה יותר. החיישן מרובה הפיקסלים גרם להקטנת הפיקסלים מגודל של כ- 1.5 מיקרון במצלמת האייפון 6 וה- 6 פלוס, לגודל של 1.22 מיקרון. מעבר לכך אין הבדל ברור בין המפרט של מצלמת האייפון 6s וה- 6s פלוס, מזה של האייפון 6 וה- 6 פלוס. אפל ציינה שהקטנת הפיקסלים לא אמורה לפגוע באיכות הצילום, ואפילו להפך. צילום בתנאי תאורה קשים יותר צפויים להציג תוצאות טובות יותר עם מצלמת ה- 6s ועל אחת כמה וכמה עם מצלמת ה- 6s פלוס שכוללת (כמו בשנה שעברה) מייצב תמונה אופטי. אולם באופן מפתיע, נראה כי לפי בדיקות של DxOMark אין הבדל משמעותי בין המצלמה של מכשיר ה- 6s לבין המצלמה של מכשירי ה- 6 וה- 6 פלוס, כאשר בתוצאת המבדק DxOMark נתן למצלמה של האייפון 6s ציון של 82 – אותו ציון לו זכו מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס.

Scores

אין ספק שתוצאות המבדק הזה מאכזבות למדי, במיוחד אחרי העובדה שעד השנה מכשירי האייפון הציגו את המצלמות הטובות ביותר מבין מכשירי הסמארטפון בשוק. העניין הוא שהמבדק של DxOMark מתחיל ומסתיים באיכות הצילום בלבד ולא במכלול השלם המאפיין את חווית הצילום עם מכשירי הסמארטפון. כך למשל בעוד המצלמה שזכתה לציון הטוב ביותר על ידי DxOMark היא המצלמה של מכשיר ה- Xperia Z5, סקירה שנערכה לאחרונה על המכשיר על ידי האתר The Verge מגלה שאכן התמונות שמצלמת המכשיר מספקת הן מצוינות, אולם חווית הצילום עצמה נופלת באופן ניכר בגלל איטיות הצילום עצמו, ואיטיות בכניסה בטעינת אלבום התמונות/גישה לתמונות במכשיר. הדבר לא אמור להפתיע, זאת מאחר ובשנים האחרונות סוני שיכללה את פיתוח חיישני הצילום שלה והפכה למובילה בתחום, ואפילו אפל עושה שימוש בחיישנים של סוני. לעומת יכולות החומרה המצוינות של סוני, יכולות התוכנה של ענקית הטכנולוגיה היפנית הן מאכזבות מאוד והדבר מסתכם בממשק המצלמה של ה- Xperia Z5 ולאורך ליין המוצרים של סוני.

מה שכן בעוד מבדק "מדעי" נותן ציון טוב יותר למצלמה של ה- Xperia Z5, מבחנים "פחות מדויקים" דווקא מראים שהמצלמה של האייפון 6s פלוס מניבים תמונות שבמצבים מסוימים עולים על אלו של ה- Z5. דבר זה מעלה שאלה נוספת לגבי המבדק שערך DxOMark והיא: "מדוע האתר בחר לבדוק את המצלמה של האייפון 6s, ולא את המצלמה של האייפון 6s פלוס?". שהרי זו מכילה מייצב תמונה אופטי שיעילותו בצילום תמונות בתנאי תאורה נמוכים ובוידאו כבר הוכחה כטובה יותר מזו של האייפון 6s. אם כך הדבר לא ברור גם איך המצלמה של האייפון 6 פלוס, זכתה לציון זהה למצלמה של האייפון 6 בשנה שעברה, בדיוק מאותה הסיבה. שאלות אלו שמות את תוצאות המבדק של DxOMark בסימן שאלה ויתכן מאוד שתוצאות אלו משקפות ניתוח אלמנטים מסוימים בתמונות של המצלמות, תוך כדי התעלמות מאלמנטים אחרים שבפועל הם חשובים לא פחות. כמו למשל ממשק הצילום, מהירות הפוקוס והצילום, מהירות טעינת התמונות ועוד.

מה שבטוח שלאור מצב זה, אפל תשנס את מותניה ותפעל בכל כוחה להחזיר את המצלמה של מכשירי האייפון הבאים, לראש טבלת המצלמות במכשירי הסמארטפון, כשעד כה החברה בצעה רכישות מעניינות למדי בתחום הצילום, ובעיקר על ידי רכישת חברות ישראליות כמו: פריימסנס ו- Linx, כשבכל אופן נראה שכך או כך גם עכשיו המצלמה של מכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס עדיין נמנות בין המצלמות הטובות ביותר בנמצא בין מכשירי הסמארטפון המובילים.

להמשך דיון

עדכון:

פניה לאתר DxOMark מגלה שהאתר טרם בדק את המצלמה של מכשיר האייפון 6s פלוס והשוואה צפויה להגיע בקרוב:

 

מקורות: The Verge ו- DxOMark
עריכה, תרגום ותוספות: natisho