האם האייפון 7 יגיע ללא לחצן הבית?

ע״י

האנליסט ג'ין מונסטר מציין שלפי מקורותיו מכשיר האייפון הבא של אפל עשוי להגיע ללא לחצן הבית, דבר שיאפשר לאפל להציג מכשיר קטן יותר או מסך גדול יותר.

 

 

touchid_3075483b

לאפל אין בעיה לירות בדברים אייקוניים במידה ולדעתה הדבר יביא לשיפור בחווית המשתמש. דוגמא מצוינת לכך הכרוכה במכשירי האייפון, הפרה החולבת של אפל המניבים לאפל כ- 70% מההכנסות והרווחים של החברה והופכים אותה לחברה בעלת שווי השוק הגדול ביותר בעולם, היא לחצן הבית של המכשירים. עד למכשיר האייפון 5s, לחצן הבית של מכשירי האייפון היה חלק מהעיצוב האייקוני של המכשיר, זאת הודות למיקום שלו, העיצוב שלו ואייקון המרובע שהיה בתוכו. בהתאם לכך קשה היה לצפות שאפל תחליט להעלים את האייקון של לחצן הבית שהפך להיות כה מזוהה עם המכשיר, עם השקת האייפון 5s שהיה מכשיר האייפון הראשון להגיע עם חיישן ה- Touch ID שהביא את בשורת החיישנים הביומטריים לליין מכשירי האייפון, והחיה את המגמה במכשירי הסמארטפון והטבלט. אולם אפל עשתה זאת מבלי למצמץ יותר מדי, והסיבה לכך ברורה: הוספת החיישן הפכה את חווית השימוש במכשירי האייפון לטובה ומאובטחת הרבה יותר והיא היוותה צעד, לקראת שירות התשלומים הדיגיטלי של החברה שהושק בשנה שעברה. בחירה לעומת השארת האייקון ה"אייקוני" היא ברורה, בדיעבד.

החלטה זו של אפל מראה שלחברה אין פרות קדושות, אפילו כשזה נוגע למכשיר הכי חשוב בליין המוצרים של החברה – האייפון.

ואכן לאחרונה החלו לצוץ דיווחים ברשת הטוענים שאפל חוקרת אפשרות להעלים לחלוטין את לחצן הבית של מכשירי האייפון, מאחר והלחצן מהווה מגבלה חומרתית המשפיעה על עיצוב המכשיר והשימוש בו. לחצן הבית הוא הסיבה שמכשירי האייפון 6 ופלוס ה- 6s פלוס הם כה ארוכים לעומת מכשירי סמארטפון מקבילים שמגיעים עם אותו גודל מסך של 5.5 אינץ', בין אם הם כוללים לחצן בית אובאלי כמו ליין מכשירי הגאלקסי של סמסונג, או לא כוללים לחצן בית כלל וכלל אלא רק את לחצני הניווט האנדרואידים המוכרים, או כאלה שלחצן הבית עבר למיקום אחר כמו במכשירי ה- G של חברת LG, דבר שזוכה לאימוץ די נרחב בקרב יצרניות האנדרואיד השונות.

דיווחים אלו מסתמכים על רישומי פטנטים כאלה ואחרים שאפל רשמה המגלים כיצד להטמיע את החיישנים הביומטריים של Touch ID, בתוך מסך המולטי טאץ'. כעת האנליסט ג'ין מונסטר – שידוע לשמצה על התעקשותו לגבי מכשיר הטלויזיה המיתולוגי מבית אפל – ציין בפני קהל המשקיעים שלו שלפי מקורותיו אפל עשויה להעלים את לחצן הבית, לטובת הצגת מכשירים קומפקטיים יותר או כאלה עם מסך גדול מבלי לשנות את הגודל הפיזי של המכשירים, דבר שיתאפשר בזכות טכנולוגית ה- 3D Touch החדשה שמזהה את עוצמת הלחיצה על מסך המכשיר. זאת ביחד עם הטמעה חיישני ה- Touch ID בתוך המסך, יכולה להביא להעלמת לחצן הבית המיותר. מה שכן מונסטר טוען שאפל יכולה גם להעביר את חיישן ה- Touch ID לצד המכשיר, כפי שעושה למשל סוני בליין מכשירי ה- Xperia Z5, אם כי לאור הפרופיל הדקיק של מכשירי האייפון, שרק צפויים להיות דקיקים עוד יותר, הצד של המכשיר הוא בחירה לא אופטימלית מאחר ומשטח הזיהוי עם האצבע יהיה קטן מאוד, דבר שמשפיע רבות על זיהוי טביעת האצבע.

iPhone-7-release-date

היסטוריית הדיווחים של מונסטר בשנים האחרונות היא לא כל כך מדויקת ולכן כדאי להתייחס בסקפטיות רבה להצהרות שלו. מצד שני הדיווח של מונסטר הוא לא הראשון שנשמע בנושא זה כשלאחרונה גם האתר Digitimes טען דברים דומים, אם כי גם היסטוריית הדיווחים של האתר הטיוואני היא די חצויה. אין ספק שהעלמת לחצן הבית יכולה להביא עימה לא מעט יתרונות, אולם הטכנולוגיה לכך צריכה להיות בשלה ומוכנה. מכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס כבר זכו לתוספת במשקל ומעט בעובי המכשיר, בגין הוספת 3D Touch למכלול המסך, והוספה של רכיבים נוספים למסך המכשיר עשויה להשפיע באופן דומה, מה גם שתיקון מסך שכזה יהיה יקר במיוחד, אם כי שיקולים אלו מעולם לא מנעו מאפל להציג חידושים טכנולוגיים.

להמשך דיון

 

מקור: Cult Of Mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho