יצרניות הסמארטפון לא עומדות בקצב של האייפון

ע״י

סמסונג, HTC ושאר יצרניות הסמארטפון השונות, לא מצליחות לעמוד אל מול ההצלחה המסחררת של מכשירי האייפון שממשיכים לקצור הצלחה מסחררת.

 

 

iphone-6s-review-lead

את ההצלחה של מכשיר האייפון ניתן להקביל לאימרה "יש יפות ממנה, אולם אין יפה כמוה".

מכשירי האייפון ובפרט מכשירי האייפון 6s, אולי כבר לא כוללים את המצלמה הטובה ביותר בשוק הסמארטפונים, ואולי גם לא את העיצוב המרשים ביותר. אולם בתור חבילה שלמה, נראה שמכשירי האייפון עדיין ממשיכים להיות מכשירי הסמארטפון הפופולריים ביותר בעולם ואל מול זה אפילו יצרניות הסמארטפון הגדולות ביותר לא מצליחות להתמודד אל מול ההצלחה של מכשירי האייפון. הדוגמא הבולטת ביותר היא סמסונג, יצרנית הסלולר והסמארטפונים הגדולה בעולם (ברוב הרבעונים) שרואה כיצד היקף מכירות מכשירי הסמארטפון שלה יורדות משנה לשנה, בשנים האחרונות. הדבר הביא את סמסונג לשנות מקצה לקצה את אסטרטגיית הסמארטפונים שלה, דבר שהתבטא בליין מכשירי הגאלקסי S6 החדשים. אולם אפילו מכשירי סמארטפון אלו שכוללים עיצוב מרשים לכל הדעות, שימוש בחומרים איכותיים וחומרה חזקה במיוחד, לא מצליחים לעצור את הירידה בהיקף המכירות של סמסונג שלאחרונה דיווחה בדו"ח ההכנסות הרבעוני שלה כי את הרווחים הגדולים ביותר הביאה חטיבת החומרה שלה – המייצרת בין היתר את רכיבי ה- A9 עבור מכשירי האייפון החדשים.

באופן אירוני סמסונג אפילו לא מצליחה להתמודד מול ההצלחה של מכשירי האייפון בשוק הביתי שלה בדרום קוריאה. עדות לכך היא הניסיון של סמסונג להוריד את המחירים של מכשירי הגאלקסי Note 5 טרם השקת מכשירי האייפון 6s בדרום קוריאה, ואפילו להשיק דגם חדש של הגאלקסי Note 5 בצבע זהוב-וורוד. אולם הדבר לא מנע מכך שכל ספקיות הסלולר הדרום קוריאניות דיווחו שמכשירי האייפון 6s אזלו תוך חצי שעה מרגע התחלת המכירות המוקדמות שלהם במדינה בשבוע שעבר, זאת לקראת השקת המכשירים שהחלה היום, כשלפי הדיווחים הדבר נעשה עם תורים ארוכים של משתמשים. בהתאם לכך ה- Electronic Times הקוריאני מדווח שסמסונג מתכננת להקדים את השקת מכשירי הגאלקסי S7 לקראת חודש ינואר, זאת כדי למכשירי הדגל הבאים של החברה, יתרון זמן גדול יותר אל מול מכשירי האייפון הבאים מתוך מחשבה שפער זמן זה יאפשר לסמסונג לראות היקפי מכירות גדולים יותר. עד כה סמסונג הציגה את מכשירי הגאלקסי שלה מספר חודשים ספורים לפני השקת מכשירי האייפון החדשים, ונראה כי פער זמן זה הוא עדיין יחסית קצר ומשפיע על המכירות של מכשירי הדגל של החברה.

htconea9

דוגמא נוספת של יצרנית סמארטפון שמתקשה לעמוד מול ההצלחה של מכשירי האייפון היא HTC החבולה, שבשנים האחרונות למרות השקה של ליין מכשירי ה- One האיכותיים שלה, לא מצליחה לראות שיפור במגמות המכירה של מכשירי הסמארטפון שלה. בהתאם לכך נראה כי החברה החליטה לשנות אסטרטגיה ובמקום לחדש מבחינת עיצוב, דבר שהחברה הייתה ידועה בו, HTC החליטה לחקות את העיצוב של מכשירי האייפון 6 וה- 6s, עם דגם ה- One A9 אותו החברה חשפה בשבוע האחרון. מכשיר זה מגיע עם עיצוב שלא משאיר יותר מדי ספקות לגבי המקור שלו ובהתאם לכך החברה ספגה לא מעט ביקורות לגבי החלטתה להעתיק את העיצוב של מכשירי האייפון באופן כה בולט. באופן אירוני ולא מפתיע במיוחד, HTC החליטה להגיב לביקורות אלו בהאשמה המופנית כלפי אפל, שלמעשה היא זו שהעתיקה את שפת העיצוב של מכשירי הסמארטפון שלה. בעיקרון אין ספק ש- HTC הייתה בין הראשונות (אם לא הראשונה) להציג מכשיר סמארטפון עם שילדת אלומיניום (כמעט) מלאה עם ליין מכשירי ה- One, אולם במקביל אי אפשר להתעלם מכך שמכשירי ה- A9 החדשים נראים כמו העתק של מכשירי האייפון 6 שהושקו בשנה שעברה.

iphone-6s-1

אין ספק שזירת הסלולר רואה שינויים די ניכרים בשנים האחרונות, אם כי למרות כל הקשיים שלה, סמסונג עדיין שומרת על מעמדה בתור יצרנית הסמארטפונים (והסלולר) הגדולה בעולם, כשאחריה נמצאת אפל. לפי דיווחים אחרונים נראה כי בשוק הסיני גם חלו תהפוכות לא קטנות כש- Huawei עקפה את Xiaomi והפכה להיות יצרנית הסמארטפון הגדולה ביותר בסין, ולמעשה יצרנית הסמארטפון השלישית בגודלה בעולם. השותפות של Huawei עם גוגל לבניית מכשיר הנקסוס 6P רק צפויה לעזור ליצרנית הסמארטפונים הסינית, שבשנה האחרונה גם עשתה כניסה די מרשימה לשוק הסלולר הישראלי. בינתיים אפל כאמור שומרת על מעמדה בתור יצרנית הסמארטפונים השניה בגודלה בעולם, כשההערכות הן שברבעון האחרון החברה מכרה כ- 50 מיליון מכשירי אייפון ברחבי העולם, זאת כשעד כה ידוע שבסופ"ש המכירות הראשון של מכשירי האייפון 6s החברה מכרה כ- 13 מיליון מכשירים.

להמשך דיון

 

מקורות: Electronic Timesentersyonhapnewswantchinatimes, פורבס ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho