כדאי לכם לעדכן את פייסבוק ולגרסה 9.1

ע״י

עדכון לאפליקצית פייסבוק מקטין (כביכול) את צריכת הסוללה של האפליקציה, בעוד עדכון לגרסה 9.1 מאפשר להשתמש בפיצ'ר ה- Quick Reply בוואטסאפ.

 

 

FB and WA

בשנים האחרונות פייסבוק הפכה להיות מעצמת אינטרנט של ממש. לא רק בגלל השימוש ההולך והגובר ברשת החברתית שממש לאחרונה רשמה שיא חדש כשביום אחד הרשת ראתה המיליארד מבקרים, אלא גם בגלל שמארק צוקרברג וחבר מרעיו זיהו באופן מוצלח את הטרנדים בתחום החברתי, כשהם רכשו את אינסטגרם ואת וואטסאפ שצומחים בקצב מסחרר. בהתאם לכך נוצר מצב בו רוב השירותים הפופולריים ברשת (למעט אולי סנאפצ'ט, טוויטר והאקוסיסטם של גוגל) נמצאים מתחת למטרייה של פייסבוק. אולם ההצלחה המרשימה הזו של פייסבוק נקשרה בשבועות האחרונים בשערוריה די גדולה המציגה את החברה באור די רע. שערוריה זו קשורה באופן בו האפליקציה של פייסבוק מנצלת את משאבי האייפון בזמן שהיא עובדת ברקע, ולמעשה גוזלת די הרבה מחיי הסוללה בכך שהיא עובדת ברקע באופן די אינטנסיבי, אפילו כשהמשתמש החליט לסגור את פעילות הרקע של האפליקציה דרך הגדרות המכשיר.

צורת העובדה הזו של אפליקצית פייסבוק התגלתה על ידי מספר מפתחים ופורסמה לראשונה על ידי פדריקו וויטיצ'י מהאתר MacStories. הסיבה לכך שהדבר התגלה רק לאחרונה, הוא בעקבות שינויים ושיפורים שאפל הכניסה להגדרות הסוללה של iOS 9, כשכעת ניתן לראות לא רק את האפליקציות שגוזלות את מירב הסוללה, אלא גם כמה מזמן השימוש שלהן נעשה באופן פעיל על ידי המשתמש וכמה מזמן השימוש שלהן נעשה ברקע. בהתאם לכך משתמשים רבים גילו שלא אחת האפליקציה של פייסבוק רצה ברקע שעות על גבי שעות, ופי כמה וכמה יותר מזמן השימוש שלהם באפליקציה עצמה. אולם מעבר לכך אחת הסברות הייתה שאפליקצית הפייסבוק גם ממשיכה לעבוד ברקע, כשהיא משדרת שקט. דבר שמאפשר לאפליקציה להמשיך ולעבוד ברקע, זאת בהתאם לכך ש- iOS מרשה לאפליקציות מדיה להמשיך ולעבוד ברקע במידה והן משדרות תוכן כלשהו, כמו למשל אפליקציות של סטרימינג הכוללות של למשל שירותים כמו Spotify, פנדורה או אפל מיוזיק.

facbook-battery-drain

באופן מעניין פייסבוק הגיבה לנושא די מהר כאשר Ari Grant, אחד מהמהנדסים של החברה, פרסם פוסט באתר TechCrunch בו הוא ציין כי אכן התגלו באפליקציה 2 באגים. הראשון הוא קשור בקוד הרשת של האפליקציה, שמעירה את האפליקציה באופן תדיר כדי לבדוק האם הגיע תוכן חדש, דבר שבהתאם לכך מעיר את המעבד של האייפון שכמובן צורך משאבים מוגברים מהסוללה. הבאג השני הוא הוא בניהול סשנים של אודיו, כשבפועל Grant מאשר שבשימוש באפליקציה של פייסבוק, ובפרט אחרי צפייה בסרטונים באפליקציה, ה"באג" האמור מנע מהאפליקציה לסגור את הסשן של האודיו ולמעשה להמשיך ולשדר שקט גם כאשר האפליקציה נסגרה וכבר לא הייתה בשימוש. גם פעילות זו כמובן זוללת את משאבי הסוללה בקצב מהיר יותר, לאור העובדה שלא רק שהאפליקציה ממשיכה לעבוד ברקע, אלא גם שהיא משדרת תוכן ולמעשה גם מבזבזת מחבילת הסלולר של המכשיר.

לקראת סוף השבוע האחרון פייסבוק עדכנה את האפליקציה שלה, כשלטענתה הגרסה החדשה – 42 – מתקנת את הבאגים הנ"ל ולמעשה אחרי העדכון מצב הסוללה של משתמשי פייסבוק אמור להשתפר באופן משמעותי, כך שמדובר בעדכון חשוב למדי. מי שלא מתרשם מההבטחות של פייסבוק בנושא ויש לו חשבון בחנות האפסטור האמריקאית, יכול להתקין את אפליקצית Paper מבית פייסבוק, המהווה אלטרנטיבה די אטרקטיבית לאפליקציה הרשמית של הרשת החברתית.

Nuntius-tweak

עדכון נוסף ומעניין למדי שקשור למטריית השירותים של פייסבוק, קשור לאפליקציה של וואטסאפ שבאופן פלא זכתה עם עדכון מכשירי האייפון, האייפוד והאייפד לגרסה 9.1, בתמיכה בפיצ'ר ה- Quick Reply שמאפשר לענות באופן מהיר להודעות דרך ההתראה עצמה. בכך וואטסאפ מיישרת קו עם שירותי הודעות מסרים פופולריים אחרים כמו למשל טלגרם, פייסבוק מסנג'ר, סקייפ ואפילו BBM. אפל הציגה את הפיצ'ר לראשונה בגרסה 8 – תחילה לאפליקציות המובנות שלה – אולם מאז הפיצ'ר הגיע כ- API גם לקהילת המפתחים כשמי שהייתה בין הראשונות להטמיע אותו הייתה רשת המיקרובלוגינג טוויטר. כעת כאמור הפיצ'ר זמין גם למשתמשי וואטסאפ, אולם רק בגרסה 9.1, מה שהופך את העדכון לאטרקטיבי אפילו עוד יותר.

להמשך דיון

 

מקורות: MacStories, TechCrunch
עריכה, תרגום ותוספות: natisho