מה צפוי בגרסה 9.2

ע״י

בהתאם לדיווחים, אפל שיחררה את הבטא הראשונה של גרסה 9.2 עם מספר שיפורים ובמקביל הפסיקה לחתום את גרסה 9.0.2.

 

 

ios-92-2

זמן קצר אחרי שדווח כי אפל החלה להתמקד בפיתוח של גרסה 9.2 באופן אינטנסיבי יותר, זאת אחרי השיחרור הרשמי של גרסה 9.1 לקהל המשתמשים, החברה שיחררה את הבטא הראשונה של 9.2 תחת המספור: 13C5055d. בטא זו זמינה הן לקהילת המפתחים והן לקבוצת משתמשי הבטא הפומבית של אפל, שזכו לקבל את העדכון ימים ספורים אחרי השקת הבטא לקהילת המפתחים. מסמכי הרישום של הבטא הראשונה של 9.2 מגלים על התמקדות עקרית בפיצ'ר ה- SafariViewController החדש שהוצג כחלק מגרסה 9. פיצ'ר זה מאפשר למפתחי אפליקציות צד ג' להשתמש בדפדפן הספארי באופן מובנה בתוך האפליקציות שלהן, במידה ויש צורך לפתוח לינקים. דבר שעד כה היה נעשה על ידי מפתחים על ידי פיתוח דפדפן מצומצם מובנה בתוך האפליקציה עצמה. כך למשל אפליקציות כמו פייסבוק, טוויטר, קוראי RSS למיניהם, אפליקציות מייל ועוד היו פותחים את הלינקים בתוך הפוסטים/ציוצים/מאמרים השונים בתוך דפדפן מובנה בתוך האפליקציה, שהמפתח/ים היו מטמיעים בעצמם. כעת עם היכולת החדשה, המפתחים יכולים להשתמש בדפדפן הספארי בתוך האפליקציה שלהם להציג את התוכן הרצוי מבלי לעזוב את האפליקציה ולעבור לדפדפן הספארי, אולם לקבל את כל היתרונות של הדפדפן המובנה של iOS.

יתרונות אלו כוללים שימוש בססמאות השמורות ב- iCloud keychain, ושאר היכולות של הספארי, אולם נראה שלמרות זאת השימוש היה עד כה די מוגבל כשהוא לא כלל דברים כמו תמיכה בתוספים (Extensions) צד ג' עבור הדפדפן כמו למשל תרגום דפים עם אפליקצית Bing או התוסף של 1Password שמאפשר שימוש בססמאות, רענון הדף ו/או לחיצה ארוכה על לחצן הרענון לקבלת הדף בתצורה השולחנית (לא מובייל) ו/או הצגת הדף עם ביטול חוסמי התכנים. כל אלו מגיעים כעת בגרסה 9.2, דבר שירחיב את השימושיות של פיצ'ר ה- SafariViewController באפליקציות צד ג', שאולי בעקבות זאת יאמצו את היכולת הזו בצורה נרחבת יותר על ידי אפליקציות פופולריות כמו למשל טוויטר, ג'ימייל ועוד. מעבר לכך גרסה 9.2 צפויה להביא עוד שיפורים ותיקוני באגים למערכת ההפעלה, אולם נראה שיש עוד כברת דרך עד שאפל תשחרר את הגרסה באופן רשמי לקהל הרחב, אם כי יתכן מאוד והחברה תסתפק במספר מצומצם של גרסאות בטא לפני שיחרורה.

במקביל לשיחרור הבטא הראשונה של 9.2, אפל הפסיקה לחתום את גרסה 9.0.2 כשמשמעות הדבר היא שמשתמשים ששדרגו את המכשירים שלהם לגרסה 9.1, ששוחררה אך לפני כשבוע, לא יוכלו לשנמך את המכשירים שלהם (לפחות לא בלי פריצה ושאר ירקות) לגרסה 9.0.2. מבחינתה של אפל מדובר בצעד די הגיוני שהרי מבחינתה של החברה גרסה 9.1 היא יציבה ובטוחה יותר עבור המשתמשים והיא פותרת באגים שקיימים גם בגרסה 9.0.2. כמו כן גרסה 9.1 עדיין לא ניתנת לפריצה (לפחות לא כזו ששוחררה), בעוד גרסה 9.0.2 כן ניתנת לפריצה זאת בשימוש בכלי הפריצה של חברי צוות Pangu שמתאים לגרסאות 9.0 עד 9.0.2. בהתאם לכך משתמשים שירצו לשדרג את מכשירי האייפון שלהם מגרסה 7 ו/או 8 יוכלו לשדרג אך ורק לגרסה 9.1, בעוד מי שנמצא על גרסאות נמוכות יותר של 9.0 כבר לא יוכל לשדרג לגרסה גבוהה יותר אלא אם כן זו גרסה 9.1, כך שמשתמשים שפורצים את מכשירי האייפון והאייפד שלהם צריכים לשים לב לכך.

להמשך דיון

 

מקורות: 9to5mac ו- iDB
עריכה, תרגום ותוספות: natisho