גוגל ומיקרוסופט מבינות שאפל צדקה

ע״י

ענקיות הטכנולוגיה: גוגל ומיקרוסופט מבינות שהגישה המודולרית מביאה חסרונות רבים ובפרט בעולם המחשוב, ושהגישה של אפל הייתה הנכונה מההתחלה.

 

 

iPhone 6s HW

בשנות ה-90' נראה היה שהגישה המודולרית של מיקרוסופט – להפריד בין מערכת ההפעלה/ התוכנה לבין החומרה ולתת לכל גורם בשרשרת המזון של עולם המחשבים להתמקד במה שהוא טוב בו – נצחה ולעומת זאת אפל שדגלה בגישה המשולבת של פיתוח החומרה ומערכת ההפעלה/ התוכנה, הפסידה. הניצחון הזה הביא לכך שמיקרוסופט הפכה להיות חברת הטכנולוגיה הגדולה ביותר בעולם, זאת בזכות מערכת ההפעלה חלונות (Windows) שנתח השוק שלה צמח וגדל עד לכדי יותר מ- 90% משוק המחשבים. לצידה של מיקרוסופט שפיתחה את מערכת ההפעלה, ניצבה אינטל שייצרה את מעבדי המחשבים הפופולריים ביותר והצמד זכה לכינוי – וינטל (Wintel). השותפות בין 2 החברות הביאה אותן לקצור רווחים כה משמעותיים, עד שנראה ששתי החברות פספסו את הטרנד הגדול הבא – שוק המובייל, אם כי מיקרוסופט נכנסה אליו מבעוד מועד, אם כי באופן שלא תאם את השוק, עם מערכת ההפעלה Windows Mobile שהתבססה על ממשק סטיילוס ולמעשה הייתה גרסה ניידת של חלונות השולחנית. אפל מצידה דשדשה עם נתח שוק מזערי של אחוזים בודדים משוק המחשבים, עם מחשבי המק המשולבים שלה שזכו לאהדתם של קהל המשתמשים בזכות שילוב של חומרה איכותית וחזקה (עוד מימי ה- PPC) ומערכת הפעלה מצוינת.

ניצחון זה של וינטל והגישה המודולרית נתפס על ידי רבים בתור הגישה האולטימטיבית לצד חיזוק ניכר מתיאוריית החדשנות המשבשת של פרופסור קלייטון קריסטנסן. ואכן נראה שלא ניתן לערער על מעמדן של מיקרוסופט, אינטל ושותפותיהן לייצור רכיבי המחשבים בין אם מדובר על Nvidia לייצור המעבדים הגרפיים (או AMD) וכן יצרניות המחשבים האישיים שכוללות את: לנובו, Dell, HP ועוד.

גוגל שפחדה מהשתלטותה של מיקרוסופט על שוק הסמארטפונים והמובייל, החליטה להשקיע בנושא זה באופן ניכר על ידי רכישת אנדרואיד בשנת 2005. רכישה זו השתלמה לגוגל באופן די ברור כשתוך שנים ספורות אנדרואיד הפכה להיות הפלטפורמה השולטת (וללא עוררין) בשוק הסמארטפונים, ואחת הסיבות לכך היא היישום של אותה גישה מודולרית אותה הציגו וינטל, לפני יותר מעשור. אין ספק שמה שהביא להצלחתה האדירה של אנדרואיד בשוק הסמארטפונים (וגם הטבלטים אם כי בהיקף נמוך יותר) הוא העובדה שגוגל ספיקה את מערכת ההפעלה לכל דורש והדבר יצר את אותו מודל מודולרי בשוק הסמארטפונים והמובייל, כאשר גוגל מחליפה את מיקרוסופט עם מערכת הפעלה, בעוד יצרניות שבבים כמו: קוואלקום, Nvidia, MediaTek ועוד מייצרות את השבבים עליהם פועלים מכשירי האנדרואיד השונים. אפל מבחינתה שהמשיכה עם הגישה המשולבת רואה הצלחה די יפה, אולם עם נתח שוק די קטן של כ- 15% מכלל מכשירי הסמארטפון בעולם.

iPhone 6s-apple A9

הבעיה מתחילה כאשר הרווחים של יצרניות המכשירים השונים (OEM) מתחילות לרדת, זאת מאחר ולאור העובדה שיצרניות הרכיבים מוכרות את הרכיבים שלהן לכל דורש, ומערכת ההפעלה היא זהה (פחות או יותר). מצב זה יוצר תחרות על המחיר ומוריד את שולי הרווח של יצרניות המכשירים לתחתית. לאורך זמן ניתן לראות כיצד תופעה זו הוציאה שחקנים רבים מתחום המחשבים. IBM החליטה למכור את חטיבת המחשבים האישיים שלה ללנובו לפני שנים, ולאחרונה גם סוני הלכה באותה הדרך. קונסולידציה זו של יצרניות מחשבים אישיים, לצד ירידה הולכת ומתמשכת בהיקף מכירות המחשבים האישיים הביאה לבעיה גדולה מאוד עבור יצרניות המחשבים, כשרק לאחרונה חברת HP החליטה לחלק את עצמה ל- 2: כשחלק אחד של החברה מתמקד בשירותים ובשרתים, בעוד החלק השני שלה מתמקד במחשבים ומוצרי צריכה אלקטרוניים אישיים. בהתאם לכך מיקרוסופט החליטה לעשות את הבלתי יאמן ולהכנס בעצמה לתחום החומרה, תחילה עם טבלטי ה- Surface ולאחרונה עם מחשב נייד/טבלט מעניין שזכה לביקורות מעורבות בשם ה- Surface Book. הסיבה לכך היא שבעוד מיקרוסופט רואה כיצד יצרניות רבות בשוק המחשבים האישיים נוטשות את השוק הזה, לאור שולי רווח הולכים וקטנים, היא חייבת לתפוס פיקוד על גורלה ולהפסיק להסתמך על שותפותיה לייצור המחשבים האישיים, דבר שפוגע עוד יותר ביחסים שלה עם יצרניות ה- OEM השונות.

במקביל נראה שגם גוגל מתעניינת יותר ויותר בחומרה, כשהסיבה לכך שאותו המצב שפוקד מזה שנים את שוק המחשבים האישיים – רווחים נמוכים מאוד – ניכר באופן בולט בשוק הסמארטפונים בו מבין כל השחקניות בתחום זה, היחידות שגוזרות את הרווחים הן אפל (עם נתח שוק של 15% בלבד) וסמסונג, בעוד כל שאר יצרניות הסמארטפונים רואות הפסדים או לכל היותר רווחים מזעריים. מצב זה מביא יצרניות לשקול את יציאתן משוק הסמארטפונים, כשרק לאחרונה חברת בלקברי – שהציגה את מכשיר ה- Priv מבוסס האנדרואיד – ציינה שבמידה והיא לא תראה רווחים משוק זה היא תצא ממנו. דבר דומה נשמע מצידה של סוני. למעשה גוגל עצמה מכרה את חטיבת המובייל של מוטורולה לחברת לנובו, אחרי שזו הציגה הפסדים ניכרים בעלות של מאות מליוני דולרים מספר רבעונים ברצף דבר שלא השתנה באופן ניכר גם אחרי שלנובו רכשה את מוטורולה מידי גוגל. מצב עגום זה מקשה על יצרניות הסמארטפונים לחדש מבחינת החומרה באתו הקצב של אפל, ומסיבה זו נראה שמכשירי האייפון מתקדמים מבחינת החומרה והפיצ'רים שלהם בכשנתיים ממכשירי ה- High End של פלטפורמת האנדרואיד. דוגמאות לכך ניתן לראות בארכיטקטורת ה- 64 ביט שהוצגה על ידי אפל בשנת 2013 ורק בשנה האחרונה הפכה להיות בשימוש נרחב במכשירי אנדרואיד. דוגמא נוספת היא חיישן ה- Touch ID שהוצג אף הוא ב- 2013, ורק השנה הפך להיות נגיש ומיושם כהלכה במכשירי אנדרואיד. וכעת אפל ממשיכה להוביל את יכולת ה- 3D Touch, שלמרות שזו הוצגה קודם על ידי Huawei, הזמינות שלה מצומצמת אם בכלל.

iphone6steardownr

בהתאם לכך לא מפתיע לשמוע שגוגל מעוניינת להתחיל ולפתח בעצמה את ערכות השבבים של מכשירי האנדרואיד, כדי להציג טכנולוגיות מתקדמות יותר ובקצב מהיר יותר במכשירי האנדרואיד, הן ברמת העיבוד, הטמעה של מעבדים ייעודיים (כמו למשל ה- M9), הפיצ'רים המובנים והן ברמת עיבוד התמונה (ISP). דיווח זה שמגיע מהאתר The Information (על ידי אמיר אפרתי) מגלה שגוגל נפגשה על יצרניות השבבים הגדולות, אולם קשה לראות כיצד הן ימהרו להפוך ליצרניות חומרה "טיפשות" עבור גוגל, ובכך להקטין את שולי הרווח הגם ככה נמוכים שלהן, על ידי תגמולים לגוגל. או ויתור על הייחודיות שלהן ושל הטכנולוגיות שהן מפתחות. לגוגל עצמה יש כמובן את ליין מכשירי הנקסוס שלה, אולם מכשירים אלו מיוצרים בשיתוף עם יצרניות סמארטפונים שונות, המשתמשות לרוב בערכות שבבים ורכיבי מדף, מה שמונע מהם להציג פיצ'רים מתקדמים יותר, למרות העובדה שהם מגיעים עם גרסת וונילה של אנדרואיד המציגה חווית שימוש טובה יותר ועדכוני תוכנה מהירים יותר.20151103-google-nexus-5x-6p-android-lg-huawei

האירוניה לפיה גם מיקרוסופט וגם גוגל מתמקדות באופן הולך וגדל בתחום החומרה ומנסות לשלב באופן מגושם את הגישה המשולבת של אפל, היא גדולה מאוד מכיוון שחברות אלו ראו את ההצלחה הגדולה ביותר שלהן בשימוש בגישה המודולרית. אפל מבחינתה ממשיכה לקצור הצלחה בשימוש בגישה שלה כאשר רכיבי ה- A9 מציגים את הביצועים הטובים ביותר בשוק המובייל כיום ונראה שהחברה רק ממשיכה לדחוף הלאה את קצה יכולות החומרה של צוותי הפיתוח שלה, שכבר עמלים על פיתוח הרכיבים של מכשירי האייפון והאייפד הבאים. דיווחים ברשת מציינים שאפל בצעה הזמנה בקנה מידה גדול של דרייברים עבור מסכי ה- LCD עבור מכשירי האייפון 7 מחברת Synaptics. במקביל נראה כי אפל מתכוונת להשתמש בחברת TSMC לייצור רכיבי ה- A10 הבאים שלה, זאת לאור טכנולוגית הייצור InFO WLP המתקדמת של TSMC – המתחרה בטכנולוגיית ה- 3D IC שרק לאחרונה החלה להיות בשימוש במגזר הצרכני (על ידי AMD) – שתציג חיסכון גדול עוד יותר במשאבי הסוללה של המכשיר לצד שיפורים ניכרים בביצועים.

אפל מבחינתה משקיעה באופן הולך וגדל בפן החומרה של מכשירי האייפון, כשכיום היקף הרכיבים הייעודי והמותאם אישית במכשירי האייפון והאייפד רק הולך וגדל, ועימו הפער בין היכולות של מכשירי האייפון לבין מכשירי האנדרואיד שלמרות השליטה שלהן בשוק הסמארטפונים לא מצליחים להציג את אותן היכולות הטכנולוגיות באותו הקצב בו אפל פועלת, בהתאם לשיטה המשולבת שלה שאחרי עשרות שנים של נחיתות מראה את היתרונות שלה והעליונות שלה.

להמשך דיון

 

מקורות: The InformationDigiTimes ו- EE Times
השראה לפוסט: Techpinions ו- Re/Code
עריכה, תרגום ותוספות: natisho