הביקורות לאייפד פרו כבר כאן

ע״י

אפל החלה למכור היום את האייפד פרו והביקורות החלו לשטוף את הרשת. מה חושבים אתרי הטכנולוגיה הגדולים על האייפד הכי גדול?

 

 

במספר ראיונות שנערכו לאחרונה עם טים קוק – המנכ"ל של אפל – ועם אדי קיו – סגן הנשיא הבכיר באפל לתחום השירותי האינטרנט – ציינו השניים את היתרונות של מכשיר האייפד פרו, האייפד גדול הממדים שאפל חשפה אחרי חודשים רבים של שמועות בנושא באירוע המדיה שהתקיים בחודש ספטמבר. טים קוק אף הרחיק וציין כי הוא מתנייד רק עם האייפון שלו לצד האייפד פרו, מה שמזכיר את דבריו של סטיב ג'ובס בשנת 2007 שציין שהוא מתנייד רק עם מקבוק פרו והאייפון. קוק אף ציין שהוא רואה כיצד האייפד פרו יכול להוות תחליף של ממש למחשב השולחני, נייח או נייד כשבפועל נראה כי האייפד פרו שמגיע עם עט סטיילוס בשם ה"עיפרון" מאפשר להשתמש בטבלט גדול הממדים לשימושים רבים יותר מאלו שניתן לעשות עם מחשב אישי "רגיל". ובכן הביקורות של אתרי הטכנולוגיה הגדולים שפורסמו היום, עם תחילת המכירות של האייפד פרו מסכימים באופן חלקי עם קוק, אך עם זאת חולקים עליו באזורים אחרים.

כל הביקורות מציינים כמעט פה אחד שמדובר באייפד הטוב ביותר שאפל הציגה עד כה. מסך הרטינה מציג תמונות באיכות מרשימה, רכיב ה- A9X (עליו עוד נשמע ככל הנראה בימים הקרובים) מאפשר למכשיר לפעול במהירות שיא וללא כל גמגומים – כשהוא מעפיל על כל מכשיר מובייל בשוק ומציג ביצועים דומים לאלו של מכשירי ה- Surface שמגיעים עם מעבדי אינטל שולחניים – וחיי הסוללה שלו מצוינים ועומדים בקריטריונים של עבודה למשך יום שלם מעל לרף 10 שעות שאפל קבעה בתחילת דרכו של האייפד עוד בשנת 2010. מעבר לכך נראה כי גם המקלדת האלחוטית שמתחברת למכשיר דרך מחבר ייעודי מאפשרת חווית שימוש מצוינת, לצד שימוש ביכולות המולטי טאסקינג המשופרות שאפל הציגה למכשירי האייפד כחלק מגרסה 9. העיפרון, שזכה לביקורות על היותו לא יותר מאשר עט סטיילוס ש"סטיב ג'ובס לא היה מאשר", התגלה להיות כלי שימושי ומצוין שאפילו עולה ביכולות שלו על טכנולוגיית זיהוי הטקסט והכתיבה של עטי סטיילוס המתקדמת של מיקרוסופט, בה משתמשת ענקית הטכנולוגיה מרדמונד במכשירי ה- Surface שלה.

הביקורות מציינות שהשילוב של מולטי טאסקינג, מקלדת מלאה ונוחה לשימוש שמותאמת כמו כפפה ליד עבור האייפד פרו (וגם מתפקדת כמגן וכמעמד – לא תמיד נוח) והעיפרון הופכים את האייפד פרו למכונה יעילה למדי ולמעשה לאייפד הטוב ביותר והשימושי ביותר עד כה. אבל… נראה כי הטבלט הגדול למרות כל היתרונות והשבחים שהוא זוכה להם, לא ממש יכול להחליף את המחשב האישי, כפי שטים קוק טוען. ומילים אלו נשמעו או נרמזו כמעט בכל ביקורת שנכתבה על המכשיר. כמו כן נראה כי בעוד האייפד פרו לא יכול להחליף את המחשב האישי, מסך ה- 12.9 אינץ' שלו מצמצמים את היכולות שלו כמכשיר מובייל. כן האייפד פרו דק כמו האייפד אייר ואפילו קצת יותר, אולם הוא כבר יותר מהאייפד אייר 2 ולהחזיק אותו ביד אחת היא משימה לא פשוטה, לאורך זמן. משמעות הדבר היא שהאייפד פרו הוא אייפד שולחני, קטגוריה חדשה מבחינתה של אפל שעד כה התמקדה בתחום המובייל בליין האייפדים שעם השנים הפכו להיות דקים יותר, קלים יותר וגם קטנים יותר, בין אם מדובר באייפד מיני בעל מסך ה- 7.9 אינץ' או בהקטנת הפרופיל הכללי של מכשירי האייפד עם מסך ה- 9.7 אינץ'.

אין זה אומר שאפל יצרה קטגוריה חדשה. הנהפוך הוא. אפל נכנסת לתוך קטגוריה חדשה של מכשירי טבלט גדולי ממדים, אותה הציגו כבר לפני שנים מיקרוסופט וסמסונג. הנקודה היא שעד כה טבלטים גדולי ממדים לא היו פופולריים למדי, כשרק לאחרונה מכשירי ה- Surface של מיקרוסופט זכו לראות קורטוב של הצלחה. אך עם זאת איחור אופנתי מעולם לא הפריע לאפל וכעת נראה שהחברה מעוניינת לשנות את חוקי המשחק בתחום הטבלטים עם הרחבת ליין האייפדים, ובמקביל להראות שטבלט גדול יכול להיות פופולרי. כמובן שאת התוצאות נראה בהמשך, כשעד עתה מכשירי האייפד ראו רק ירידה בהיקף המכירות שלהם מאז השיא אליו הם הגיעו בשנת 2013-2014 ויהיה מעניין לראות האם האייפד פרו יצליח לשנות את הגלגל עבור קטגוריית הטבלטים. וזה בדיוק העניין – האייפד לא מנסה להיות מחשב שולחני או לשלב בין הקטגוריות השונות כפי שמיקרוסופט מנסה לעשות מזה שנים ללא הצלחה יתרה. האייפד פשוט מנסה להפוך את הטבלט לקוסם, טוב ורבגוני מספיק כדי לקסום למשתמשים להיות מכשיר המחשוב העקרי שלהם.

מבחינת פונקציונליות נראה כי החסם העקרי לכך היא מערכת ההפעלה – iOS, שלא מאפשרת לנצל את החומרה של האייפד פרו במלואה, כמו למשל OS X על מחשבי המק/מקבוק. אולם מצד שני האייפד פרו מציג יתרונות רבים על פני המחשב האישי ה"רגיל" בין אם מדובר במסך המולטי טאץ' והממשק המותאם לכך, שימוש בעיפרון לשימושים קצת יותר מדויקים כמו ציור, איור ושאר דברים גרפיים וכן הרמקולים הסטריאופוניים שלו שהופכים אותו למכשיר מצוין לעריכת סאונד. אפל לא בחלה באמצעים לגבי החומרה של המכשיר וכעת נראה כי על קהילת המפתחים (ועל אפל עצמה) לקיים את ההבטחה עם אפליקציות שינצלו זאת באופן המיטבי.

האייפד פרו הוא עדיין לא תחליף למחשב האישי עבור כל האנשים, אבל עבור חלק הולך וגדל מהם הוא בהחלט יכול להחליף את הצורך במחשב אישי ובאופן אירוני נראה כי ההבדל העקרוני לכך הוא גודל המסך ואביזרים פריפריאליים לשיפור השימושיות.

להמשך דיון

 

לעוד סקירות:

בלומברג
הוול סטריט ג'ורנל
ArsTechnica
TechCrunch
MacStories