בתוך האייפד פרו וה- A9X

ע״י

התוספת החדשה וגדולת הממדים לליין האייפדים זוכה לפירוק ראשוני כשבמקביל מתגלית עוצמת העיבוד של רכיב ה- A9X.

 

 

iPad Pro

הביקורות למכשיר האייפד פרו שהושק אתמול כבר שטפו את הרשת וכעת נראה שנותר לנתח את המכשיר, ביצועיו והחומרה שלו לפרטי פרטים, בזמן שקהל המשתמשים מתלבט האם לרכוש את האייפד פרו או לא. בהתאם למסורת המפוארת שלו, האתר iFixit פרק את האייפד פרו לגורמים ראשוניים (פחות או יותר) ברגע שהטכנאים שלו שמו על המכשיר את הידיים שלהם. הדבר הראשון שניתן לשים לב אליו הוא שהלוג'יק בורד של האייפד פרו ממוקם במרכז הטבלט, זאת כאשר בכל מכשירי ה- iDevice עד כה, בין אם האייפד אייר, האייפד מיני או מכשירי האייפון הלוג'יק בורד ממוקם באחד מצידי המכשיר. הסיבה לכך היא ככל הנראה לייצב את משקל המכשיר בצורה הטובה ביותר, זאת כאשר האייפד פרו מכיל 2 סוללות גדולות המרכיבות ביחד קיבולת של 10307mAh, בעוד שאר המכשירים עד כה הכילו סוללה אחת. מיקום הלוג'יק בורד במרכז המכשיר הקשה במעט על פירוק מסך ה- 12.9 אינץ' הגדול, כשהוא הצריך להחזיק את המסך אחרי שיחרורו עד לפירוקו כבל הפלט שמחבר אותו ללוג'יק בורד.

הדבר השני שבולט הוא העיצוב השונה לחלוטין של פנים האייפד פרו, ביחס למכשירי אייפד אחרים או אייפונים אחרים, כשמעבר למיקום הלוג'יק בורד וקיומן של 2 סוללות ניתן לראות את המקום הרב שתופסים ארבעת הרמקולים הסטריאופוניים הממוקמים, כל אחד בקצה אחר של המכשיר שלדברי iFixit מהווים ביחד כמחצית משטח הפנים של הסוללות. משמעות הדבר היא שאם אפל הייתה מקטינה את השטח של הרמקולים ותאי התהודה שלהם, ניתן היה להגדיל את הסוללות בעוד כ- 50%, אולם נראה שעם חיי סוללה של יותר מ- 11 שעות (למרות שבאופן רשמי אפל מציינת 10 שעות) אפל החליטה שלא להוסיף עוד סוללה – שהייתה גם הופכת את המכשיר ששוקל כ- 800 גרם, פחות או יותר כמו האייפד הראשון – לטובת סאונד איכותי ומשובח. תאי התהודה מכילים בפנים בקצף שעוזר לטענתה של אפל להגדיל את עוצמת הסאונד של הרמקולים של האייפד פרו ביותר מ- 60%. יש לציין כי הרמקולים הסטריאופוניים משנים את התדרים שלהם בהתאם לאופן המיקום/אחזקת האייפד פרו, כך שהרמקולים שנמצאים בחלק העליון מוציאים צלילים בתדרים גבוהים יותר, בעוד אלו שנמצאים בחלק התחתון מוציאים צלילים בתדרים נמוכים יותר, כשמה שמרשים כאן הוא שהדבר מתחלף ומשתנה כאמור בהתאם למיקום/אחזקה של האייפד פרו. כלומר התדרים הנמוכים תמיד יגיעו מהרמקולים שממוקמים בחלק התחתון, בעוד התדרים הגבוהים תמיד יגיעו מהרמקולים שממוקמים בחלק העליון של המכשיר.

iPad Pro speakers

האייפד פרו מגיע עם נפח אחסון של 32GB או 128GB, כשמי שירצה במכשיר עם קישוריות סלולרית לא יוכל לבחור בין הנפחים, כאשר דגם זה מגיע אך ורק בנפח של 128GB. מעבר לכך האייפד פרו מגיע עם 4GB של זכרון RAM, מה שהופך אותו למכשיר ה- iDevice עם נפח ה- RAM הגדול ביותר שאפל השיקה עד כה, כשלשם השוואה האייפד אייר 2, האייפד מיני 4 ומכשירי האייפון 6s מגיעים עם 2GB של זכרון RAM. רכיבים נוספים שנמצאים על הלוג'יק בורד הם רכיבי NFC של חברת NXP (אם כי לא נראה שהאייפד פרו תומך בשירות התשלומים הדיגיטלי של אפל ונראה כי חיישן ה- Touch ID בטבלט הוא הדור הקודם של החיישן), רכיב של חברת InvenSense המשלב חיישני אקסלומטר וג'יירוסקופ ועוד. באופן לא מפתיע הרכיב העקרי בלוג'יק בורד של האייפד פרו הוא ה- A9X. רכיב זה הוא שיפור של רכיב ה- A9 שאפל השיקה במכשירי האייפון 6s, כשנראה שההבדל העקרי הוא במהירות העבודה של המעבד כפול הליבה שפועל המהירות עבודה של 2.25GHz, בכ- 300Mhz יותר מהר מרכיבי ה- A9 שנמצאים במכשירי האייפון 6s. מדהים לראות שארכיטקטורת ה- Twister של רכיב ה- A9/A9X מאפשרת לאייפד פרו להיות מהיר ועוצמתי פי כמה מרכיב ה- A8X שמגיע עם 3 מעבדים שפועלים במהירות עבודה של 1.84GHz, מה שמראה שכמות המעבדים היא רחוקה מלהיות פקטור משמעותי בתפקוד המכשיר.

iPad-Pro-charts.001-980x735 iPad-Pro-charts.003-980x735

המעבד של ה- A9X מציג ביצועים טובים בכמעט פי 2 מאלו של ה- A8X של האייפד אייר 2 בפעולה של ליבה אחת ובכ- 50% יותר טובים בפעילות של מספר ליבות. למעשה המעבד של ה- A9X מציג ביצועים טובים יותר (הן פעולה של ליבה אחת והן בפעולה של מספר ליבות) ממעבד ה- Core M של אינטל שנמצא במקבוק החדש, אותו אפל הציגה מוקדם יותר השנה. אולם מעבר לכך נראה כי ה- A9X מציג ביצועים שווים פחות או יותר למעבדי ה- Core i5 של אינטל שנמצאים במחשבי המקבוק פרו מליין 2015 של אפל וכן למעבד ה- Core i5 של ה- Surface Pro 4 של מיקרוסופט, ובשימוש בפעולות מרובות ליבה ההפרש הוא לא כזה גדול. במילים אחרות נראה כי ה- A9X מציג מעבד כפול ליבה ברמה שולחנית של ממש, ונראה כי הפער בין מעבדי ה- x86 לבין מעבדים מבוססי ARM הפך השנה לכמעט בלתי נראה, ובשנה-שנתיים הקרובות היוצרות עשויים להתהפך. יש לזכור גם שבעוד רכיבי ה- Core i מצריכים קירור (בדרך כלל עם מאווררים), רכיב ה- A9X לא צריך קירור וצריכת ההספק שלו היא נמוכה באופן ניכר – מה שמקנה לו יתרון נוסף.

גם המעבד הגרפי של ה- A9X מציג ביצועים מרשימים למדי וניתן להשוות אותו בביצועים שלו למעבד הגרפי שנמצא במחשבי המקבוק פרו בליין העדכני של אפל. כמו כן ה- A9X גם כולל את מעבד העזר M9, לניטור חיישנים מתמיד, אולם נראה כי הטבלט הגדול לא תומך בפיצ'ר ה- Hey Siri הקבוע שזמין במכשירי האייפון 6s.

רכיב ה- A9X העוצמתי יותר וכן המסך הגדול יותר שמגיע ברזולוציה של 2,048×2,732 על שטח של 12.9 אינץ' היוצר צפיפות פיקסלים של 264ppi, מצריכים יותר כוח מהסוללה ובהתאם לכך נראה כי חי הסוללה של האייפד פרו בשימוש מאומץ הם קצרים יותר מאלו של מכשירים אחרים בליין ה- iDevice של אפל, כשהמכשיר עם חיי הסוללה הארוכים ביותר הוא האייפון 6s פלוס. בהתאם לכך הסוללה הענקית של האייפד פרו מצריכה הרבה זמן להטעין את המכשיר למצב מלא ונראה כי זמן הטענה מלא למכשיר הוא באזור ה- 4.5 שעות, בעיקר הודות לעובדה שאפל מציעה את מטען ה- 12 וואט הרגיל של מכשירי האייפד (אייר 2 ומיני 4).

iPad Pro battery

כל אלה מגלים שמבחינת החומרה שלו, האייפד פרו עומד בקנה אחד עם מחשבים ניידים ויתכן מאוד שמסיבה זו טים קוק ציין כי הוא חושב שהאייפד פרו יוכל להיות תחליף למחשב שולחני/נייד. מה שכן כדי להגיע לכך מערכת ההפעלה צריכה להיות חזקה ומתקדמת בהתאם, כשנראה כי הפער הגדול ביותר כעת בין המק לבין האייפד נמצא במערכת ההפעלה ובאפליקציות הזמינות לפלטפורמות השונות. מה שכן נראה כי מדובר רק בעניין של זמן.

להמשך דיון

 

מקורות: Ars Technica ו- iFixit
עריכה, תרגום ותוספות: natisho