אפל לא תחבר בין המק לאייפד

ע״י

טים קוק מציין שלאפל אין שום כוונות לחבר בין המק לבין האייפד ובכך הוא שולח חץ לכיוונה של מיקרוסופט שמנסה לחבר בין סמארטפונים, טבלטים למחשבי PC.

 

 


iPad vs Macbook

בימים האחרונים טים קוק נמצא במסע ברחבי אירופה, כדי לקדם את השקת האייפד פרו – הטבלט גדול הממדים של אפל שלדעתו של קוק יכול להחליף את המחשב השולחני – ונראה שהמנכ"ל של אפל לא מהסס להביע את דעותיו על העתיד של שוק המחשבים, ובפרט השימוש במחשבי טבלט אל מול השימוש במחשבי PC. בראיון שנתן קוק לעיתון הבריטי ה- Independent ציין המנכ"ל של אפל כי אין בכוונתה של החברה לשלב בין הטבלט לבין המק, מהסיבה שהמשתמשים לא רוצים זאת. קוק הרחיב ואמר שמכשיר משולב שכזה יסתכם בחווית שימוש לא טובה כשהוא לא יהיה מספיק טוב כמחשב ולא מספיק טוב כטבלט, זאת בגלל הפשרות שיהיה צריך לבצע כדי לשלב בין 2 הקטגוריות. במקום זאת קוק ציין שאפל רוצה לייצר את הטבלט הטוב ביותר בעולם ואת המק הטוב ביותר בעולם וכי 2 הקטגוריות הללו יכולים להתקיים יחדיו, זה לצד זה ולהצליח. הסיבה לכך לדעתו של קוק היא שיש שימושים בהם המק יהיה טוב יותר ויש שימושים בהם האייפד יהיה טוב יותר, מעבר לעובדה שכמובן יש גם מקום להעדפת המשתמשים.

קוק גם התייחס לעובדה שהבדלי הביצועים בין המעבדים השולחניים מבוססי טכנולוגית ה- x86 של אינטל והמעבדים מבוססי טכנולוגית ה- ARM ברכיבי ה- Ax, מצטמצמים, דבר שניתן לראות בברור במבחני הביצועים של רכיבי ה- A9X של האייפד פרו. אולם נראה כי הדבר לא יגרום לאפל להחליף את המעבדים של אינטל בליין מחשבי המק במעבדי ARM, מאחר וכאמור לדעתו של קוק יש מקום ל- 2 הקטגוריות ואפל זיהתה שהמשתמשים ישתמשו בשתיהן. בהתאם לכך אפל פועלת לקשר ברמת התוכנה עם פיצ'רים דומים שיהפכו את חווית המעבר בין הטבלט לבין המק לחלקה יותר, בין אם מדובר בפיצ'רים כמו Handoff, ועוד אלמנטים שאפל הביאה ל- OS X מ- iOS.

iPad Pro

אולם באמירותיו אלו קוק יורה חצים המכוונים באופן ישיר למיקרוסופט – שלאחרונה לקחה על עצמה להוביל את התחרות מול אפל הן בתחום המחשבים האישיים והן בתחום הטבלטים עם ה- Surface Book והן עם ה- Surface Pro בהתאמה. הראשון הוא טבלט שמיקרוסופט מציגה כאלטרנטיבה למחשב הנייד, ואילו השני הוא מחשב נייד שנהפך לטבלט. למעשה בשנים האחרונות מיקרוסופט הובילה את נושא שילוב הקטגוריות השונות דבר שהחל עם השקתה של חלונות 8 (הכושלת) שנועדה להציג מערכת הפעלה אחת הן לטבלטים והן למחשבי PC, כשבמקביל מיקרוסופט הציגה את ליין ה- Surface. מאז מיקרוסופט ליטשה את פועלה בנושא כאשר חלונות 10 שהושקה לאחרונה מחזירה את הגלגל במובנים מסוימים (ממשק המשתמש בחלונות ועוד), אולם גם דוחפת אותו קדימה כאשר מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט מביאה אחידות מלאה לקטגוריות המוצרים החל ממכשירי סמארטפון, המשך בטבלטים וכלה במחשבי PC. למעשה פיצ'ר ה- Continuum (הדי מרשים) מאפשר לחבר למכשירי הלומיה מסך חיצוני, עכבר ומקלדת ולהשתמש בסמארטפון בתור מחשב (כמעט) לכל דבר.

בעיקרון הדבר הוא הישג טכנולוגי מרשים למדי, שמבטא תחזיות מסוימות לעתיד בו המחשבים שלנו יתאימו את עצמם למצב השימוש ואין ספק שהפיכתו של סמארטפון למחשב PC באמצעות מחבר, הוא מרשים למדי. מצד שני יש גם לא מעט חסרונות לכך ובמיוחד בעובדה שפלטפורמה ישנה מביאה עימה מטען ישן שמצריך אילוצים ובהתאם לכך מגבלות. אפל מבחינתה מעדיפה ללכת בכיוון הנגדי ובמקום לנסות לדחוס את המק לתוך סמארטפון, להפוך את הסמארטפון ובפרט את הפלטפורמה שלו לדבר הגדול הבא, במקביל לפלטפורמת המק. הגישה הזו של אפל מתבטאת גם בשעון וגם באפל TV, כשבמקום להציג סמארטפון שמתלבש על הזרוע, החברה דמיינה איך ניתן להשתמש בתשתית של iOS למוצר נפרד ושונה וכן הלאה.

6a0120a5580826970c01b7c7e6e095970b-800wi

באופן אירוני נראה כי אפל הרהרה על מחשב נייד משולב עם טבלט, דבר שניכר ברישום פטנט שהחברה קיבלה עבורו אישור לאחרונה, אחרי שהפטנט עצמו נרשם בשנת 2011. על פי הנראה אפל החליטה שלא להתמקד במוצר משולב – בניגוד למיקרוסופט – אלא בחרה לתת לכל מוצר להיות עצמאי ונפרד ואין ספק שיהיה מעניין לראות איזה מהגישות תהיה זו שתנצח.

להמשך דיון

 

מקורות: ה- Independent ו- Patently Apple
עריכה, תרגום ותוספות: natisho