אל תצפו למסכי OLED באייפון

ע״י

כשמצד אחד נראה כי אפל מתעניינת במעבר למסכי OLED, מקורות אחרים טוענים כי מעבר שכזה אינו צפוי לקרות בשנים הקרובות.

 

 

iPhone trio

הניסיון של אפל עם מסכי LCD הוא נרחב וארוך החל מהמסכים של מחשבי ה- iMac, ה- PowerBook וה- iBook (שהפכו עם הזמן למחשבי מקבוק פרו ומקבוק), המשך במסכים של נגני האייפוד, דרך המסכים של מכשירי האייפון וכלה במסכים של האייפדים. במשך הזמן הזה, אפל השקיעה משאבים רבים וידע נרחב בהבנה של טכנולוגיית ה- LCD והתעלמה מטכנולוגיות אחרות של מסכים, כמו למשל טכנולוגיית ה- OLED/AMOLED שהפכה להיות פופולרית בקרב מכשירי האנדרואיד השונים ובפרט במכשירי הסמארטפון של סמסונג – שהפכה להיות חלוצה בייצור מסכי OLED. מה שכן עם השעון אפל החליטה לעבור להשתמש במסכי OLED במטרה לשמור על חיי הסוללה של השעון במידת האפשר, ובהתאם לכך הממשק של השעון עוצב עם צבעים כהים (ברובם שחורים) שמנצלים את הטכנולוגיה מבחינת החיסכון בחיי סוללה, בעוד הממשק של מכשירי האייפון והאייפד הוא ברובו בהיר (מתבסס על הצבעים הלבנים) כדי שוב, לנצל את הטכנולוגיה מבחינת החיסכון בחיי סוללה באופן המירבי.

לאחרונה דווח כי אפל שוקלת לעבור להשתמש במסכי OLED בליין מכשירי האייפון, כשלפי הדיווח עולה שחברת LG, שכאמור היא אחת מיצרניות המסכים העקריות של אפל, פועלת להמיר את אחד ממפעלי המסכים שלה המייצרים מסכי LCD, לייצור מסכי OLED ולהרחיב את יכולותיה בתחום. כמו כן התגלה שסמסונג החליטה למכור את מפעל מסכי ה- LCD שלה כשלפי דיווח של ה- ETNews, הסיבה לכך הוא שסמסונג נמצאת במגעים להפוך להיות הספקית היחידה של מסכי OLED עבור אפל. דיווחים אלו מחזקים את הסברה שאפל עשויה עבור להשתמש במסכי OLED עבור ליין מכשירי האייפון ובהמשך האייפד שלה, כשנראה כי ספקיות המסכים שלה עוברות באופן הדרגתי לבנות מסכי OLED בלבד.

אולם הדברים לא כאלה פשוטים. לטענתו של האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת המחקר KGI Securities אפל בכלל לא קרובה למהלך שכזה ונראה כי הדגמים הבאים של מכשירי האייפון, לפחות ב- 3 השנים הבאות, ימשיכו להשתמש במסכי TFT-LCD. הטענות של Kuo מסתמכות על המקורות שלו בשרשרת הייצור והאספקה של אפל במזרח, כאשר לפי חברת Minebea – אחת הספקיות הגדולות של לוחות תאורה אחוריים למסכי ה- LCD של מכשירי האייפון והאייפד – ציינה בפני קהילת המשקיעים שלה שהיא לא צופה סיכון שיביא לירידה בביקוש של מסכי LCD, לטובת מסכי OLED בשוק הפרימיום של מכשירי הסמארטפון לפחות בשלושת השנים הבאות, ונראה כי המגמה של מסכי ה- LCD היא מגמה של גידול בביקוש. לאור העובדה שאפל וסמסונג הן 2 יצרניות הסמארטפון העקריות שמייצרות מכשירי פרימיום, ולאור העובדה שסמסונג מסתמכת על מסכי OLED, ניתן להבין שהדברים של Minebea מכוונים לכיוונה של אפל, אם כי באופן מרומז.

samsung-apple-640x433

כמו כן פוקסקון, שותפתה הגדולה של אפל לייצור מכשירי האייפון והאייפד, משקיעה במפעל לייצור מסכי TFT-LCD דור 6 ב- Zhengzhou שבסין שצפוי להכנס לייצור המוני בשנת 2018, כך ש- Kuo מאמין שהסבירות לכך שאפל תמשיך להשתמש במסכי LCD עד שנת 2018 והלאה היא גבוהה. מצד שני סביר מאוד שאפל לא תרצה לרכז את השאבים שלה במקום אחד, דבר שישפיע באופן ניכר על היכולת שלה לזכות למחירים תחרותיים ועשוי לסכן את קווי האספקה לליין המוצרים שלה. כך שיתכן מאוד שההשקעה של פוקסקון עשויה לשרת את אפל עד זמן מסוים ולאחר מכן החברה תפנה לשימוש בטכנולוגיה אחרת, אותה היא יכולה לקבל ממספר מקורות כמו למשל סמסונג ו- :G שכאמור פונות יותר ויותר לכיוון טכנולוגיית ה- OLED על חשבון טכנולוגיית ה- LCD.

iPhone 6 Retina HD

חשוב גם לציין שבעוד מסכי ה- LCD הציגו עד לאחרונה עליונות מבחינת איכות המסכים על פני מסכי OLED, הפער בין הטכנולוגיות הולך ומצטמצם בקצב הולך וגובר ועצם ההתנסות של אפל עם מסכי OLED עם השעון, מאפשרים לחברה לבצע ניסויים בקנה מידה קטן ולבחון את הטכנולוגיה בפועל. ממבדקים ומבחנים שנעשו על המסך של השעון התגלה שאיכות המסך אינה נופלת מזו של מסכי האייפון 6/ 6 פלוס, אם כי נראה כי המסכים של מכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס מציגים באופן טוב יותר מבעבר צבעים שחורים אמיתיים. מסיבה זו נראה שאפל בחרה להטמיע במכשירי האייפון החדשים שלה טפטים חיים, הדומים בעיקרון שלהם לתצוגות השעון החיות, דבר אליו גם התייחס ג'וני אייב באחד הראיונות שלו, בציינו שהצגת גוף שמרחף בחלל על פני מסך גדול הוא דבר שהוא רצה לעשותו מזה זמן מה וכעת הן בשעון והן במכשירי האייפון 6s הדבר קרם עור וגידים לכדי מציאות.

להמשך דיון

 

מקורות: MacrumorsGforGames ו- etnews
עריכה, תרגום ותוספות: natisho