המוצר המלהיב ביותר של אפל הוא עיפרון…?

ע״י

האייפד פרו כבר הושק ועימו העיפרון – הסטיילוס של אפל – שכבר מצליח לשגע את המשתמשים עם מלאי מצומצם וטכנולוגיה מרשימה.

 

 

iPad Pro

כולם זוכרים את האימרה המפורסמת של סטיב ג'ובס באירוע הצגת האייפון בשנת 2007, בו המייסד של אפל ביטל את עט הסטיילוס כממשק אפשרי למסך המגע של האייפון באומרו: "סטיילוס, מי רוצה סטיילוס?". משפט זה לצד משפט נוסף שג'ובס אמר: "אם אתם רואים סטיילוס הם הרסו את זה" יצרו את הסברה שאפל לעולם לא תציג עט סטיילוס למכשירי המובייל שלה, באופן דומה לגישה של סמסונג לעטי סטיילוס בליין מכשירי הגאלקסי נוט שלה. כך שקל להבין את ההפתעה הרבה כאשר החלו להגיע שמועות שהאייפד פרו יגיע עם עט סטיילוס, ועוד יותר כאשר אפל הציגה את הסטיילוס תחת השם – עיפרון – באירוע המדיה שהתקיים בחודש ספטמבר האחרון. את ההפתעה הרבה החליפו תוך זמן קצר ביקורות מלגלגות על כך ש"ג'ובס לא היה עושה את זה", ועוד. אולם כל אלו מפספסים את המהות מאחורי דבריו של ג'ובס.

דבריו של ג'ובס היו מכוונים למכשירי ה- PDA ולטבלטים שהסתמכו על עטי הסטיילוס לקלט העקרי של המכשיר, כשהם מחליפים את הדיוק של ממשק העכבר במערכות הפעלה ניידות שלמעשה היו לא יותר מאשר הגרסאות השולחניות שלהן שצומצמו למכשירי מובייל. מסיבה זו טבלטים ומכשירי PDA לא היו פופולריים כמו סמארטפונים וטבלטים כיום, ומסיבה זו אפל בחרה לבנות מהיסוד את מערכת ההפעלה iOS ולהתאים אותה לטכנולוגית המולטי טאץ', במקום לבנות גרסה מוקטנת של OS X שתמשיך להתבסס על ממשק המקלדת והעכבר – שמצריכים דיוק רב יותר מבחינת הקלט.

בהתאם לכך הגישה של אפל לפיתוח העיפרון הייתה כזו שהמכשיר יהיה מוצר פריפריאלי שישמש לכלי בשימושים מסוימים ולא יחליף את האצבעות כממשק הקלט. למעשה יש לציין שאפל לא הייתה הראשונה לעשות זאת. סמסונג בחרה בגישה דומה עם הסטיילוס בליין הגאלקסי נוט שלה, אולם בניגוד לעיפרון שפשוט משמש בתור כלי לכתיבה מדויקת ו/או שרטוט, הסטיילוס של סמסונג מגיע עם פיצ'רים ייעודיים בממשק המכשיר שלא ניתן לעשותם עם האצבעות. דברים אלו צוינו באופן מפורש על ידי ג'וני אייב, בראיון שנערך עבור האתר Wallpaper, בו סמנכ"ל העיצוב של אפל דיבר על העיפרון.

על פניו, ההתלהבות מהעיפרון לא ממש ברורה. הרי בסך הכל מדובר בסטיילוס שאפל הציגה. אולם נראה כי קהל המשתמשים כן מתלהב מהעיפרון, כשניתן לראות את התסכול הרב של משתמשים רבים מהמלאי המצומצם של העיפרון, כשלא ברור האם הדבר נובע מבעיה לוגיסטית או חוסר הערכה נכון מצידה של אפל לביקוש הרב שהעיפרון יביא. חוסר הזמינות של העיפרון שמתבטא בזמני אספקה ארוכים של מספר שבועות, בעוד האייפד פרו כבר נמכר בחנויות, הביא את השוק האפור למחירים מטורפים, כאשר העיפרון שמחירו עומד על 99$, נמכר באיביי במחיר גבוהים עד פי 5 ממחירו.

ביקוש מטורף זה לעיפרון לא מנע מבלוגרים ואתרים לעשות מבחני מאמץ על העיפרון ולפרק אותם לגורמים. הבלוגר Zach Straley החליט לבדוק את יכולת השרידות של העיפרון במבחן מאמץ של כיפוף, זאת לאור העובדה שחיבורו הראשוני של העיפרון למכשיר האייפד פרו, והטענתו נעשים דרך חיבור העיפרון למחבר הברק של האייפד העצום. צורה זו נראית כמו מתכון לאסון, אולם Straley גילה שלא קל לכופף או לשבור את העיפרון המחובר לאייפד פרו או בכלל, כך שנראה שסביב העיפרון לא יהיו פרשיות "בנדגייט" למיניהן. זמן קצר לאחר מכן האתר iFixit פירק את העיפרון לגורמים וגילה את קרביו. בין הממצאים ניתן לראות שהעיפרון מכיל לוג'יק בורד קטנטן המקופל ל- 2 במטרה לחסוך במקום. הסוללה של העיפרון היא בקיבולת של  0.329Wh בלבד, והיא מהווה למעשה פחות מ- 5% מהסוללה של האייפון 6s. הפירוק של העיפרון גילה טכנולוגיה מרשימה למדי שנמצאת בתוך מכשיר בעל מראה אנלוגי לחלוטין. העיפרון לא כולל שום מחוונים או נורות לסימון מצב הסוללה שלו, כשכל אלו נמצאים על האייפד אליו העיפרון מחובר ובמצב בו הסוללה מתרוקנת האייפד מתריע על כך מבעוד מועד ומאפשר למשתמש להטעין את העיפרון, שתומך בהטענה מהירה כאשר טעינה של 15 שניות מספקת ל- 30 דקות של עבודה.

אין ספק שהשאלה הגדולה ביותר לגבי העיפרון הוא, האם אפל תציג תמיכה לטכנולוגיה המאפשרת את השימוש בעיפרון, גם במכשירי אייפד אחרים קטנים יותר, קרי האייפד אייר 3 ו/או האייפד מיני 5, ומי יודע אולי גם במכשירי האייפון הבאים. כיום העיפרון מסוגל לעבוד וגם להטען רק עם האייפד פרו, וניסיון לחברו למכשירי iOS אחרים מסתכמים בחוסר תפקוד של העיפרון ואפילו באי היכולת להטעינו, לפחות נכון לעכשיו – דבר שככל הנראה יתוקן בעדכון גרסה קרוב.

להמשך דיון

 

מקורות: Wallpaper ו- iFixit
עריכה, תרגום ותוספות: natisho