אפל ממשיכה להמם את שוק הסמארטפונים

ע״י

אפל ממשיכה להמם את שוק הסמארטפונים כשהיא קוטפת את מירב הרווחים ושוברת שיאים חדשים. האם משהו יכול לעצור את ההצלחה של מכשירי האייפון?

 

 

iPhone 6s

מאז הקאמבק של אפל בסוף שנות ה- 90', נראה שוול סטריט וקהילת המשקיעים של החברה מסרבים להאמין ביכולתה של החברה לקצור הצלחה אחר הצלחה ולהמשיך לצמוח. מצב זה נראה באופן ברור לפני כשנתיים, כאשר המניה של החברה צנחה באופן ניכר, זאת אחרי שמכשירי האייפון הניבו צמיחה חד ספרתית. את כל זאת שינו מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס, שהחזירו את מגמת הצמיחה של מכשירי האייפון למספרים דו ספרתיים והראו שחברת הטכנולוגיה הגדולה ביותר בעולם, יכולה להמשיך לצמוח בקצב מרשים. עד כה נראה שמכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס החדשים, ביחד עם המומנטום המרשים של מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס שעדיין ממשיכים להמכר, דוחפים את החברה שראתה ברבעון האחרון צמיחה קלה של קצת יותר מחצי אחוז בנתח השוק לכדי כ- 14.5%, של שוק הסמארטפונים העולמי. נתונים אלו מגיעים מחברת המחקר Gartner, שציינה גם כי נתח השוק של אנדרואיד גדל לכמעט 85% מכלל שוק הסמארטפונים כשסמסונג ראתה מעידה קלה לכדי נתח שוק של כ- 24%, אולם מי שראתה צמיחה מרשימה היא Huawei שראתה בחודש ספטמבר צמיחה לכדי 7.7%, כשבמקביל מתחרותיה הסיניות: שיאומי (Xiaomi) ולנובו ראו ירידה לכ- 5%.

נתח השוק של Windows Phone נחתך בכמעט חצי מ- 3% לכדי 1.7% ואילו בלקברי ירדה לכדי 0.3%, כשהחברה משנה את הכיוון שלה והיא צפויה להכנס תחת המטריה של פלטפורמת האנדרואיד, הודות להשקה של ה- Priv בשבועות האחרונים.

cirpiphoneinstallbase-800x424

שירות MobiLens של חברת ComScore נותן הצצה פנימה לתוך שוק הסמארטפונים האמריקאי, כשנראה שבעוד הנתח של מכשירי האייפון ירד בכ- 0.5%, האייפון ממשיך להיות הסמארטפון הפופולרי ביותר בארה"ב, עם נתח שוק של 43.6%. גם סמסונג ראתה ירידה בשוק זה, ונראה כי מי שנהנתה בעיקר מצמיחה בשוק האמריקאי היא חברת LG הקוריאנית שנמצאת במקום השלישי ברשימת יצרניות הסלולר בארה"ב עם נתח של כ- 9.5%. מוטורולה ו- HTC סגרו את רשימת 5 הגדולות בארה"ב עם ירידה של 0.1% כל אחת מהן ונתח שוק של 4.8% ו- 3.3% בהתאמה.

מדהים לגלות שבארה"ב יש יותר מ- 100 מיליון מכשירי אייפון כיום, זאת לפי מידע שמגיע מחברת CIRP, כאשר יותר מ- 60% מתוך קהל המשתמשים האמריקאי עושה שימוש במכשירי אייפון 6 ו- 6 פלוס וכן במכשירי 6s ו- 6s פלוס שנמכרו בסופ"ש המכירות הראשון שלהם בארה"ב בהיקף של כ- 13 מיליון מכשירים. משמעות הדבר היא ש-60% מכלל משתמשי האייפון בארה"ב יכול לעשות שימוש בשירות אפל Pay, שזמין במכשירי האייפון 6 ומעלה כשנראה כי 20% מכלל משתמשי האייפון עושים שימוש בשירות התשלומים הדיגיטלי של אפל בארה"ב, זאת בהשוואה ל- 9% בלבד מכלל משתמשי האנדרואיד בארה"ב.

אולם עוד יותר מדהים לגלות הוא שעם נתח שוק קטן יותר בשוק הסמארטפונים העולמי, היקף הרווחים של אפל משוק הסמארטפונים רק הולך וגדל, זאת לפי דיווח של חברת Canaccord Genuity. בחודשי הקיץ האחרון Canaccord גילתה שעם נתח שוק של כ-20% משוק הסמארטפונים העולמי, אפל קטפה כ- 92% מכלל הרווחים בשוק זה, בעוד סמסונג – יצרנית הסמארטפונים והסלולר הגדולה ביותר בעולם – ראתה רק כ- 15% מכלל הרווחים בשוק הסמארטפונים העולמי. כעת נתח השוק של אפל אמנם ירד אולם היקף הרווחים של החברה גדל, כאשר דיווח חדש של Canaccord מגלה שבחודש ספטמבר מכשירי האייפון קטפו 94% מכלל הרווחים בשוק הסמארטפונים העולמי, בעוד היקף הרווחים של סמסונג ירד לכדי 11% בלבד. בדומה לדיווח הקודם נראה כי אפל וסמסונג ממשיכות לקצור את כל הרווחים של שוק הסמארטפונים ומעבר לכך, נראה כי כל שאר יצרניות הסמארטפונים רואות הפסדים או במקרה הטוב איזון מלא בין ההוצאות לבין ההכנסות שלהן.

14965-10909-CanaccordGenuitySmartphoneprofitshare-l

הסיבה הברורה לכך היא העובדה שיצרניות האנדרואיד מתחרות באופן הולך וגובר על המחיר, בשוק שמתקרב לרוויה. בהשוואה לכך אפל ממשיכה להנות ממחירי פרימיום על מכשירי האייפון שלה, כשהמחיר הממוצע של מכשירי האייפון בחודש ספטמבר עמד על 670$, בעוד המחיר הממוצע של סמסונג ממכירת הסמארטפונים שלה עמד על 180$ בלבד. העובדה כי סמסונג מוכרת יותר מכשירי סמארטפון מאפל היא ברורה למדי, אולם קל לראות שרוב הסמארטפונים שסמסונג מוכרת הם לא מכשירי פרימיום מסדרת הגאלקסי S ו/או הנוט של החברה, אלא מכשירי סמארטפון זולים יותר מסדרות הגאלקסי Y וה- J שנמכרים במחירים זולים מאוד ומורידים את המחירים הממוצעים של מכשירי הסמארטפון של סמסונג ומקטינים באופן הולך וגובר את שורת הרווח של החברה.

כמובן שעם שיעור הצלחה מרשים שכזה נראה כי הכיוון היחיד של אפל הוא כלפי מטה. אולם עד כה התוצאות של החברה התעלמו מחוקי הכבידה ומחוק המספרים הגדולים ולדעתו של טים קוק – המנכ"ל של אפל – המומנטום של מכשירי האייפון נמצא בשיאו. הסיבה לכך הוא היקף הסוויצ'רים ההולך והגדל שנע לכיוונה של אפל מצד פלטפורמת האנדרואיד וה- Windows Phone, כשלטענתו של קוק ברבעון האחרון כ- 30% מכלל רוכשי האייפון היו סוויצ'רים מפלטפורמת האנדרואיד.

14978-10923-Ericsson2015OSloyalty-l 14978-10924-Ericsson2015OSloyalty2-l

חברת Ericsson Mobility מאששת את הטענה של קוק בדו"ח שהיא פרסמה לאחרונה בו החברה מראה את היקף הנטישה של הפלטפורמות השונות, לפני ואחרי השקה של מכשיר אייפון חדש. תרשימים אלו מראים שבאופן "רגיל" היקף הנטישה של משתמשי האייפון דומה לזה של משתמשי האנדרואיד, אולם כאשר אפל משיקה אייפון חדש, היקף הנטישה של משתמשי האייפון קטן, בעוד היקף הנטישה של משתמשי האנדרואיד לכיוון מכשירי האייפון גדל כמעט פי 2. כל או כך נראה כי הפלטפורמה היחידה שמדממת באופן שוטף היא Windows Phone כשחלק ניכר מהמשתמשים שלה נוטש את הפלטפורמה ולרוב לכיוון אנדרואיד, כשיתכן מאוד שחלק ממשתמשים אלו מגיעים בסופו של דבר גם למכשירי האייפון, באופן עקיף.

להמשך דיון

 

מקורות: Ericsson MobilityComScore, CIRP ו- Gartner
עריכה, תרגום ותוספות: natisho