אייפון עמיד למים הוא רק עניין של זמן

ע״י

קצב הפטנטים שאפל רושמת להגנה מפני נוזלים עבור מכשיר האייפון, בזמן האחרון, מעיד כי מכשיר אייפון עמיד למים הוא רק עניין של זמן.

 

 

splash-829x420

אחת התלונות הגדולות ביותר על מכשירי האייפון (אחת מיני רבים), היא חוסר העמידות של המכשיר בפני פגעי החוץ, במיוחד כשמדובר במכשיר כה יקר. אפל התייחסה לנושא הזה במכשירי ה- 6s, כשהחברה עברה להשתמש באלומיניום מסדרת 7000, העמיד יותר בפני כיפופים ולמעשה סוגר את הגולל על פרשיית ה"בנדגייט". אולם למרות שאפל החלה להתנסות עם שיפורים בחומרה שמאפשרים לאייפון להיות עמיד בפני מים, נראה כי האייפון 6s עדיין לא מכיל את הטכנולוגיה/חומרה שהופכת אותו לעמיד באופן מלא. נושא העמידות בפני מים של מכשירי האייפון היה במשך השנים האחרונות נקודת טורפה מבחינת משתמשים שראו כיצד מכשירי סמארטפון מתחרים מגיעים עם עמידות בפני מים, כשבראשם ניתן למצוא את מכשיר הגאלקסי S5 של סמסונג ואת ליין מכשירי ה- Xperia של סוני. מה שכן השקת מכשירי הגאלקסי S6 המעוצבים יותר שהגיעו ללא אותה ההגנה מפני מים, גילתה שלא מדובר בנושא כל כך פשוט, אם כי סוני היא יצרנית הסמארטפונים היחידה שהצליחה עד כה לשמור הן על איכות חומרים גבוהה ועיצוב יפה (טעם וריח) וגם לשמור על מכשירי הסמארטפון שלה מוגנים מפני נוזלים ומים.

כאמור השקת האייפון 6s העלתה מחדש את הנושא, כאשר התגלה שמכשירי האייפון החדשים, מציגים "סוג של עמידות" בפני נוזלים. עמידות זו התגלתה בסרטוני בדיקה שנעשו על המכשירים החדשים עם השקתם, כשהתגלה שבמידה ולא נוגעים בהם במהלך השהיה במים (חוץ מלהוציא אותם מהמים), המכשירים מציגים עמידות גבוהה הרבה יותר למים מאשר דגמי אייפון קודמים. פירוק של מכשירי האייפון 6s על ידי האתר iFixit גילה כי אפל הוסיפה 3 שכבות הגנה במכשירי האייפון החדשים הכוללים: פס דבק ייחודי מסביב למסך, אטם דקיק הסובב את המעטפת של המכשיר, ושימוש במגני סיליקון קטנים על המחברים בלוג'יק בורד של המכשירים. אלו הפכו את מכשירי האייפון 6s למכשירי האייפון העמידים ביותר מול נוזלים עד כה, אולם הם לא הפכו אותם לעמידים לגמרי, ובמיוחד בהשוואה למכשירי ה- Xperia של סוני שמגיעים עם תקן IPX גבוה, אם כי דגמי ה- Z5 מגיעים עם תקן עמידות בפני מים נמוך יותר ממכשירי Xperia קודמים.

אולם נראה כי מכשיר אייפון עמיד למים הוא רק עניין של זמן. בחודשים האחרונים התגלו עוד ועוד רישומי פטנט מצידה של אפל, עבור טכנולוגיות וקונספטים להגנה על מכשירי סמארטפון ומובייל מפני נוזלים. כעת האתר Apple Insider מדווח על רישום פטנט נוסף בנושא הקרוי בשם "Electronic devices with housing port shutters", עבור מערכת חשמלית של סוגרים הממוקמים על פתחים כמו: שקע האוזניה, רמקולים ומיקרופונים, המקבלת אותות מהמעבד וסוגרת את הפתחים במהירות ברגע שהמכשיר "חש" סכנה של מים או נוזלים אחרים. כך למשל אם לוקחים את מכשיר האייפון 6s כדוגמא, מערכת סוגרים שכזו הממוקמת על הרמקול של המכשיר, תצריך צוהר של 6 סוגרים, שינעלו את 6 פתחי הרמקול הממוקמים בחלק התחתון של המכשיר בעת זיהוי של סכנת נוזלים.

15082-11126-151126-Shutter-2-l

הפטנו מציין כיצד מערכת חשמלית שכזו של סוגרים, תהיה ייעודית לכל פתח במכשיר, החל מחריץ הסים וכלה במיקרופונים ונראה כי האתגר הגדול, מעבר לאתגר המכאני/חשמלי, הוא זיהוי מצב של סכנה שכזה שיפעיל את הסוגרים במהירות וביעילות. רישום הפטנט של אפל גם מציין שליטה על מערכת זו בין אם על ידי ממשק על המסך של המכשיר, או פקודה קולית אותה סירי תזהה ותפעיל בהתאם. רישום הפטנט גם מציין אפשרות של מערכת חיצונית (לחצן למשל) שתאפשר נעילה ופתיחה של פיצ'ר זה גם מבלי להיות בקרבה ישירה למכשיר האייפון.

ריבוי הפטנטים בתחום זה מגלה שאפל חוקרת את העניין ולמרות שרישומי פטנט לא מעידים דווקא על הגעתו של פיצ'ר כזה או אחר, נראה כי כאשר אפל רושמת מספר פטנטים בנושא מסוים, הדבר מעיד כל כוונותיה של החברה. הדוגמאות לכך הן רבות, בין אם הפטנטים של אפל עבור טבלטים – אייפד, עטי סטיילוס – העיפרון ועוד. למרות השמועות המציינות כי האייפון 7 יהיה עמיד למים, לא ברור מתי אפל תיישם את הפטנטים והקונספטים שלה, אולם נראה כי זה רק עניין של זמן.

להמשך דיון

 

מקור: AppleInsider
עריכה, תרגום ותוספות: natisho