דיווח | האייפון יעבור למסכי OLED ב- 2018

ע״י

בתקופה האחרונה מתגברים הדיווחים על מסכי OLED במכשירי האייפון, כשנראה כי מהלך שכזה (אם יקרה) צפוי להתרחש ב- 2018.

 

 

Apple-Watch-Retina-display-001

למרות שנראה היה כי הדיווחים לגבי התוכניות של אפל לעבור להשתמש במסכי OLED בליין מכשירי האייפון שלה, זכה ל- 2 צדדים. נראה כעת שיש הסכמה מסוימת כשהשורה התחתונה היא שככל הנראה מהלך שכזה צפוי להתרחש במהלך 208. האנליסט האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת המחקר KGI Securities ציין לאחרונה כי לפי מקורותיו בשרשרת האספקה והייצור של אפל במזרח, אפל צפויה להמשיך ולהשתמש במסכי TFT-LCD במכשירי האייפון שלה, בשלושת השנים הקרובות לכל הפחות. בדבריו Kuo מסתמך על הצהרותיה של חברת Minebea – אחת הספקיות הגדולות של לוחות תאורה אחוריים למסכי ה- LCD של מכשירי האייפון והאייפד – שציינה בפני קהילת המשקיעים שלה שהיא לא צופה סיכון שיביא לירידה בביקוש של מסכי LCD, לטובת מסכי OLED בשוק הפרימיום של מכשירי הסמארטפון לפחות בשלושת השנים הבאות, ונראה כי המגמה של מסכי ה- LCD היא מגמה של גידול בביקוש. לאור העובדה שאפל וסמסונג הן 2 יצרניות הסמארטפון העקריות שמייצרות מכשירי פרימיום, ולאור העובדה שסמסונג מסתמכת על מסכי OLED, ניתן להבין שהדברים של Minebea מכוונים לכיוונה של אפל, אם כי באופן מרומז.

בנוסף Kuo מתייחס לפועלה של חברת פוקסקון שמשקיעה במפעל לייצור מסכי TFT-LCD דור 6 ב- Zhengzhou שבסין שצפוי להכנס לייצור המוני בשנת 2018, כך ש- Kuo מאמין שהסבירות לכך שאפל תמשיך להשתמש במסכי LCD עד שנת 2018 והלאה היא גבוהה.

מנגד האתר BusinessKorea, ציין לאחרונה כי לפי מקורותיו 2 מיצרניות המסכים הגדולות ביותר של אפל: LG וסמסונג החליטו לעבור באופן מלא לייצור מסכי OLED. סמסונג אישרה את המהלך הזה לאחרונה בכך שהיא דיווחה על מכירת המפעל שלה לייצור מסכי LCD לתאגיד סיני, בעוד חברת LG השקיעה לאחרונה סכום של כ- 9 מיליארד דולר במפעל חדש לייצור מסכי OLED שתחילת פעולתו צפויה להתקיים במהלך 2018. זמן קצר לפני הודעתה של LG בנושא, האתר Nikkei דיווח שאפל צפויה לעבור להשתמש במסכי OLED במכשירי האייפון שלה בשנת 2018. הדיווח של Nikkei מציין שאפל הודיעה ליצרניות המסכים שלה על תוכניותיה, אולם נראה כי בהתחלה אפל צפויה להציג שילוב של מכשירי אייפון שחלקם יעשה שימוש במסכי OLED בעוד אחרים ימשיך לעשות שימוש במסכי LCD, זאת לאור מגבלות הייצור של מסכי OLED בהיקפים גדולים. כמו כן עולה שאפל שוקלת את המהלך כשהיא בודקת עד כמה מסכי OLED עמידים לאורך זמן בהשוואה למסכי LCD, לפני שהיא תבצע את המהלך המדובר.

iPhone 6 Plus

בהתאם לכך נראה כי הדיווחים עצמם לא ממש סותרים ויתכן מאוד שאפל אכן מתכוונת לבצע מהלך שכזה, אולם לא לפני שנת 2018. אם הדיווח אכן נכון, נראה שדגמי האייפון שיושקו בשנת 2018 (אייפון 8?) יכללו מסכי OLED בעוד דגמי האייפון האחרים אותם אפל תמשיך למכור (אייפון 7 ו- 7s?) יגיעו עם מסכי LCD. כמו כן יהיה מעניין לראות האם אפל תשתמש בטכנולוגית המסכים השונה כדי להבדיל בין ליין הפלוס שמגיע עם מסך בגודל 5.5 אינץ', לבין ליין האייפון ה"רגיל" שמגיע עם מסך בגודל 4.7 אינץ'.

בשנים האחרונות נראה כי מסכי ה- OLED/AMOLED הציגו שיפורים נכרים ביכולות שלהם, כאשר האתר DisplayMate הכריז על מסכי ה- OLED של ליין הגאלקסי של סמסונג, בתור המסכים הטובים ביותר כיום במכשירי מובייל. מה שכן נראה כי מבחינת דיוק צבעים מסכי LCD עדיין מציגים יכולות קצת טובות יותר ובפרט בזכות טכנולוגיות כמו IPS, אולם אין ספק שהפער בין הטכנולוגיות הולך וקטן. כמו כן בעוד מסכי LCD הם מצוינים, מסכי OLED מאפשרים חיסכון ניכר בחיי סוללה, זאת מעצם היכולת שלהם להאיר רק את הפיקסלים הדרושים, כשבנוסף הצבעים השחורים של מסכים אלו הם עמוקים יותר. מסיבות אלו ונוספות אפל בחרה להשתמש במסכי OLED עם השעון, שמהווה את ההתנסות הראשונית של אפל עם טכנולוגית ה- OLED בליין המוצרים שלה. מה שכן כדי לנצל את היכולת של מסכי OLED לשמור על חיי סוללה, אפל הציגה ממשק כהה המבוסס על צבעים שחורים ב- watchOS, זאת בניגוד לממשק הדי בהיר (ברובו) של iOS על האייפון והאייפד.

iPhone 6 Retina HD

אם אפל אכן תחליט לבצע מעבר לשימוש במסכי OLED, הדבר המעניין ביותר יהיו הפיצ'רים שאפל תציג כחלק מהשימוש בטכנולוגית המסך הזו, כמו למשל: הארת התראות בלבד במסך הנעילה וכו'. אולם מעניין לא פחות יהיה לראות האם המהלך הזה יביא את אפל לשנות את פלטת הצבעים של ממשק המשתמש של מכשירי האייפון והאייפד, כדי לנצל באופן מקסימלי את חיי הסוללה.

להמשך דיון

 

מקורות: Nikkei ו- LG
עריכה, תרגום ותוספות: natisho