פופולרי פלוס

ע״י

דגמי הפלוס בליין האייפונים הופכים ונהיים פופולריים יותר ויותר, דבר שנראה באופן ברור בהשקה של ליין מכשירי האייפון האחרונים.

 

 

plutus09

בשנים האחרונות המגמה בעולם הסמארטפונים הייתה מנוגדת לחלוטין לזאת של עולם הסלולר טרום-עידן הסמארטפונים, כך שבעוד מכשירי הסלולר הלכו ונהיים קטנים יותר ויותר, מכשירי הסמארטפון הופכים לגדולים יותר ויותר. מי שהייתה הראשונה ל"זהות" את הטרנד הזה, היא סמסונג שהציגה מכשירי סמארטפון גדולים יותר וכן את ליין ה- Note שלה, שזכה לביקורות מצד אחד, אולם גם לפופולריות רבה. בגלל מחזורי עדכון החומרה של מכשירי האייפון, אפל הגדילה את גדלי המסך של מכשירי האייפון באופן איטי. תחילה עם מעבר למסך בגודל 4 אינץ' עם מכשירי האייפון 5 וה- 5s ובהמשך עם מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס. השקת מכשירי האייפון עם גדלי המסך החדשים בגודל: 4.7 אינץ' ו- 5.5 אינץ' התבררו להיות צעד משמעותי עבור אפל, שראתה כיצד מכשירי הסמארטפון החדשים שלה זוכים לפופולריות רבה ונוגסים רבות בנתח השוק של אנדרואיד, כשמשתמשי אנדרואיד רבים עברו להשתמש במכשירי האייפון החדשים. אולם עדיין נראה כי מכשירי סמארטפון עם מסכים של 5.5 אינץ' הם יוצאי הדופן בעוד המכשירים הפופולריים יותר הם מכשירי האייפון הקטנים יותר.

כעת דיווח שפורסם על ידי חברת המחקר CIRP, שבדק את מגמת הרכישות בחודש הראשון להשקת מכשירי אייפון חדשים בשלושת השנים האחרונות, מראה באופן ברור את הנטייה של הצרכנים לכיוון מכשירי האייפון הגדולים יותר. כך למשל בשנת 2013 כמעט 85% מכלל רוכשי האייפון רכשו את דגמי האייפון 5s (רוב) ואת דגמי האייפון 5c עם מסכי ה- 4 אינץ' ומעטים בחרו לרכוש את מכשירי האייפון 4s עם מסכי ה- 3.5 אינץ'. להזכירכם עם השקת מכשירי האייפון 5s וה- 5c, אפל הפסיקה את הייצור והמכירה של מכשירי האייפון 5, אותם החליפו למעשה מכשירי ה- 5c. אולם כשמסתכלים על המגמה בשנת 2014, ניתן לראות שכ- 25% מאלו שרכשו את דגמי האייפון החדשים, בחרו בדגמי הפלוס הגדולים יותר, כשעוד כמעט 65% בחרו בדגמי ה- 6 עם מסכי ה- 4.7 אינץ', ופחות מ- 10% בחרו במכשירי האייפון 5s או ה- 5c עם מסכי ה- 4 אינץ'. השנה עם השקת ליין האייפונים החדש, נראה כי הפופולריות של מכשירי הפלוס בליין האייפונים גדלה כש-37% מכלל מכשירי האייפון שנמכרו בחודש הראשון להשקת מכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס, היו מדגמי הפלוס, כשהרוב הם כמובן דגמי ה- 6s פלוס.

ובעיקרון למרות שהגודל עשוי להרתיע, נראה כי בהשוואה לפלטפורמת אנדרואיד, אפל דווקא התאימה את iOS למכשירי האייפון הגדולים יותר באופן מוצלח למדי, והדבר ביחד עם הפונקציונליות הרבה שהם מאפשרים, גודל המסך ואפילו חיבור עם השעון – שמאפשר חיבור לזרם המידע הרב גם מבלי לפתוח את המכשיר כל הזמן – הופכים את מכשירי האייפון 6s פלוס וה- 6 פלוס לפופולריים יותר ויותר. בין הדוגמאות ניתן לציין את השיפורים המשמעותיים שאפל הוסיפה לניווט במכשיר באמצעות מחוות מכל מקום במסך. כך שבמקום ללחוץ על לחצן ה"חזור" הוירטואלי במכשירי האנדרואיד, במכשירי האייפון פלוס ניתן פשוט לגלול אחורה / קדימה על ידי מחוות ניגוב מצד המסך.

android-quick-settings-100631056-medium

כמו כן בעוד מרכז הבקרה זמין גם במכשירי אנדרואיד, המיקום של מרכז זה הוא מעל למרכז ההתראות, בחלק העליון של המכשיר. זאת בניגוד למיקום שלו בחלק התחתון של המכשיר ב- iOS. בהתאם לכך קשה יותר להגיע לפונקציונליות של מרכז הבקרה באנדרואיד, על אחת כמה וכמה בשימוש עם מכשירי סמארטפון גדולים (כמו הנקסוס 6P למשל) ובפרט לאור העובדה שבאנדרואיד אין את פיצ'ר ה- Reachability שאפל הוסיפה למכשירי האייפון כחלק מגרסה 8, שמאפשר על ידי טפיחה כפולה על לחצן הבית גישה ישירה גם לממשקים והתכנים שנמצאים בחלק העליון של המסך תוך שימוש ביד אחת. כמובן שהדבר לא אידיאלי, אולם מדובר בפשרה שהמשתמשים וכן אפל בחרו בהם, עם המעבר לשימוש במכשירי סמארטפון גדולים יותר. דוגמא נוספת היא העובדה שאפל זיהתה מבעוד מועד ששימוש במכשירי סמארטפון גדולים פשוט זועק לממשק שיכול לעבור למצב תצוגה אופקי, דבר שקיים במכשירי האייפון פלוס, ולא נמצא באנדרואיד. יש לציין שלאור העובדה שאנדרואיד היא בעלת יכולת קיסטום גבוהה, שהרי ניתן להתקין סקינים, ערכות נושא וגרסאות של מערכת הפעלה שמביאות את הפיצ'רים הללו באופן כזה או אחר, אולם פיצ'רים אלו לא זמינים באנדרואיד באופן מובנה ורוב המשתמשים לא משנים דברים במערכת ההפעלה שלהם והם עושים בה שימוש כמו שהיא מגיעה.

מבקרי טכנולוגיה רבים מציינים שהעתיד שייך למכשירי הסמארטפון הגדולים יותר ונראה שכבר כעת יצרניות הסמארטפון רואות זאת, כשהן מתייחסות למכשירי הסמארטפון הללו כמכשירי הדגל, בין אם באופן ישיר כמו סמסונג. או באופן עקיף כמו אפל שמכשירי האייפון פלוס שלה מגיעים עם סוללה גדולה יותר (מן הסתם) ועם מצלמה משופרת יותר במקצת, בזכות רכיב OIS. אנחנו עדיין לא שם, אולם נראה כי לאט לאט העתיד שייך למכשירי הסמארטפון הגדולים.

להמשך דיון

 

מקורות: CIRP ומקוורלד
עריכה, תרגום ותוספות: natisho