שליטה בחומרה

ע״י

דיווחים ברשת מציינים שאפל עשויה לפתח בעצמה מעבדים גרפיים למכשירי ה- iOS העתידיים, כשבמקביל החברה פותחת מעבדה סודית לפיתוח טכנולוגיות מסך.

 

 

iPhone6s-3d-touch-1024x522

אחת המנטרות של ג'ובס שהוטמעה באפל באופן משמעותי, הייתה שהחברה צריכה לשלוט בטכנולוגית הליבה של המוצרים שלה. מנטרה זו היא נגזרת של דבריו האלמותיים של אלן קיי שבשנת 1982 ציין כי: People who are really serious about software should make their own hardware (אנשים שהם באמת רציניים לגבי תוכנה, צריכים לבנות את החומרה בעצמם). גישה זו הייתה אבן הבניין עבור אפל מימי היווסדה ומאז (ובאופן כמעט מלא) ועד היום, החברה שמרה אינטגרציה מלאה בין החומרה שהיא פיתחה (ולאו דווקא בנתה בעצמה), לבין התוכנה שהיא פיתחה ובפרט מערכות ההפעלה OS X ו- iOS והשירותים הנלווים. ממשיך דרכו של סטיב ג'ובס – טים קוק – מאמין באופן מלא בגישה זו, ובשנים שחלפו מאז שקוק קיבל לידיו את הנהגת החברה, אפל פועלת ללא הרף להטמיע בתוך החברה את הטכנולוגיות המהוות בסיס עקרי למוצרים שלה, ליין שהלך והתרחב באופן משמעותי ב- 4 השנים בהם קוק מכהן כמנכ"ל.

כמובן שתהליך זה שנקרא אינטגרציה אנכית – שהוא כלל לא חדש באפל והחל עוד מאז חזרתו של ג'ובס לאפל בשנת 1997, כשדוגמא לכך היא פתיחת חנויות האפלסטור – לוקח זמן. כשאפל רכשה בשנת 2008 את חברת P.A Semi, לקחו כשנתיים עד שהחברה הציגה את רכיב ה- A4, הראשון בסדרת הרכיבים, שפותחו על ידי צוות המהנדסים של P.A Semi שבכלל עיקר התמחותה היה בפיתוח ותכנון של מעבדי Power PC – המעבדים הקודמים בהם השתמשו מחשבי המק, טרם המעבר למעבדי אינטל בשנת 2005-2006. מאז אפל שיכללה את יכולות פיתוח הרכיבים שלה באופן ניכר, בין אם על ידי רכישות (כמו למשל רכישתה של Intrinsity בשנת 2010), או על ידי העסקת מהנדסים נוספים מהתחום באופן ישיר לצוות פיתוח הטכנולוגיה שלה שמונהג על ידי בוב מנספילד, דן ריצ'יו וג'וני סרוג'י. כאמור מדובר רק בדוגמא אחת מיני רבות לפעולת רכישה של חברה/טכנולוגיה שהניבה יכולות חומרה מתקדמות בתוך אפל ובהתאם לכך בליין המוצרים של החברה, בין אם מדובר בשירותים כמו מפות, חומרה כמו חיישן ה- Touch ID (שהתאפשר על ידי רכישתה של AuthenTec) ועוד.

כעת מגיעים דיווחים נוספים שמגלים על הרחבת תחום הפעילות של אפל בתחום החומרה והבאת יכולות נוספות לתוך החברה. יכולות אלו מתבטאות בפיתוח המעבדים הגרפיים של מכשירי ה- iOS השונים, שכיום משתמשים במעבדים גרפיים המפותחים על ידי חברת Imagination Technologies, שמוכרת את הטכנולוגיה שלה באופן דומה לאופן בו חברת ARM מוכרת את הקניין הרוחני לטכנולוגית המעבדים שהיא מפתחת (ולא מייצרת). יש לציין שבדומה לעובדה שלאפל יש אחוזים בחברת ARM, כך לחברה יש גם אחוזים בחברת Imagination Technologies, אחוזים שלפני מספר שנים, אפל הרחיבה אם כי עדיין לא לכדי מצב של אחוזי שליטה. סביר להניח שבדומה לאופן בו אפל משתמשת בטכנולוגיה של ARM לפיתוח המעבדים ברכיבי ה- Ax, אפל מעוניינת להגיע למצב בו גם המעבדים הגרפיים של רכיבי ה- Ax, יתבססו על הטכנולוגיה של Imagination Technologies, אולם יהיו שונים. בין אם עם כוח עיבוד גבוה יותר, חיסכון רב יותר במשאבים וכו'. ממש בדומה לאופן בו אפל כאמור משתמשת בטכנולוגיה של ARM, אולם מרחיבה ולמעשה מפתחת בעצמה את המעבדים על בסיס הטכנולוגיה של ARM, בשלושת הדורות האחרונים של רכיבי ה- Ax.

ipad-pro-a9x

Fudzilla שדיווחה על כך, ציינה שסמסונג גם היא מפתחת בעצמה מעבדים גרפיים מזה כחצי עשור, אולם עד כה ענקית הטכנולוגיה הקוריאנית לא הביאה אף אחד מהמוצרים שלה בתחום זה לייצור או שימוש.

האתר בלומברג מדווח שלפי מקורותיו אפל גם פתחה מעבדה בטיוואן, המעסיקה כ- 50 עובדים אותם אפל הביאה מחברות כמו: AU Optronics Corp וקוואלקום. עובדים אלו מתמחים בטכנולוגיות הקשורות למסכי LCD ו- OLED, כשנראה שהמטרה של הפרויקט הוא לפתח טכנולוגיות מתקדמות יותר עבור מסכי LCD ומסכי OLED/AMOLED לעתיד הקרוב והרחוק. הדיווח מציין שהמהנדסים עובדים במעבדה על פיתוח טכנולוגיות למסכים של הטכנולוגיות הללו, לייצר מסכים חסכוניים יותר ודקים יותר, לשימוש במכשירי האייפון, האייפד והמק. בכך אפל תוכל לצמצם את ההסתמכות שלה על ספקיות המסכים שלה הכוללות את: LG Display, Japan Display וסמסונג, כשבמקום זאת אפל תוכל לפתח בעצמה את טכנולוגית המסכים ולבצע את הייצור שלהם במיקור חוץ, אצל יצרניות כמו AU Optronics הטיוואנית ו- Innolux. באופן דומה לאופן בו החברה מפתחת בעצמה את רכיבי ה- Ax שלה ומבצעת את ייצורם במיקור חוץ אצל סמסונג ו- TSMC.

לאור העובדה שמכשירי הסמארטפון והטבלט הופכים להיות יותר ויותר דקים ולמעשה המסך, שהיה מאז ומתמיד שער הכניסה לשימוש במכשירי הסמארטפון ובפרט על סמארטפונים עם מסכי מולטי טאץ', נראה כי המסך והטכנולוגיה שלו הופכים להיות נדבך חשוב מאין כמוהו במכשירי הסמארטפון. כבר היום המסכים של מכשירי האייפון מגיעים עמוסים בטכנולוגיה, בין אם מדובר במבנה הפיקסלים ואיכות המסך, יכולות להארה גבוהה לשימוש בפיצ'רים כמו Retina Flash True Tone, שמאפשר למסך ה- LCD של מכשירי האייפון 6s לשמש בתור פלאש True Tone לאופטימליות של צבע ההארה בהתאם לתאורת הסביבה. כמו כן מכשירי ה- 6s מגיעים עם 3D Touch שהופכים את המסך לעוד יותר מסובך מבחינה טכנולוגית, וגם עבה וכבד יותר, מה שהשפיע על הכובד ופרופיל העובי של מכשירי האייפון 6s בהשוואה למכשירי האייפון 6.

CPU-and-GPU-performance-of-iPad-Pro

דבר נוסף הוא שכאשר טכנולוגית הסוללות דורכת במקום כבר מספר שנים, נראה כי הדרך היעילה ביותר להגדיל את זמן השימוש בסוללה מבלי לעבות אותה באופן ניכר, הוא לשפר את צריכת ההספק של הרכיבים הזללניים ביותר שהם המעבד (והמעבד הגרפי) והמסך. אפל כבר מטפלת בנושא של צריכת ההספק של המעבד באופן די מוצלח עם רכיבי ה- Ax, וכעת נראה שהמסך הוא היעד הבא של החברה.

להמשך דיון

 

מקורות: בלומברג ו- Fudzilla
עריכה, תרגום ותוספות: natisho