תחת עדשת המצלמה

ע״י

בכתבה די ייחודית, צ'רלי רוז נכנס לקופרטינו ומגלה כי צוות פיתוח המצלמה של האייפון מונה כ- 800 עובדים, בעוד הרכיב עצמו מכיל למעלה מ- 200 חלקים.

 

 

iPhone 6 Plus camera

כשאפל הציגה את האייפון הראשון, נראה כי הדגש העקרי היה בחווית השימוש הכללית במכשיר ולא באיכויות הפרטניות של החומרה. כפועל יוצא, המצלמה של האייפון הראשון הייתה ברזולוציה של 2MP בלבד וללא היכולת (המובנית) לצלם וידאו. כל זה השתנה בשנת 2009, כאשר אחרי שסטיב ג'ובס ציין כי "המצלמה הטובה ביותר היא זאת שנמצאת בכיס שלך", אפל החליטה לשים דגש משמעותי על המצלמה של מכשירי האייפון כשתוצאה הייתה שיפור נרחב במצלמה של האייפון 3Gs. מאז כל דגם חדש של אייפון הביא עימו שיפור כזה או אחר למצלמה של המכשיר, בין אם באופן מהותי יותר; כמו למשל חיישן גדול יותר, או שיפור ברכיב ה- ISP ובין אם מהותי פחות כמו במעבר בין האייפון 4s לבין האייפון 5, כשעיקר השינוי היה בהחלפת העדשה של המצלמה מזכוכית לספיר. מסיבה זו המצלמה של מכשירי האייפון זכתה בשנים האחרונות לשבחים רבים והוכתרה פעם אחר פעם בתור אחת המצלמות הטובות ביותר במכשירי הסמארטפון בנמצא, ולמצלמה הפופולרית ביותר בעולם.

כעת בכתבה של התוכנית "60 דקות" נכנס צ'רלי רוז (שבעבר ראיין את סטיב ג'ובס וגם את טים קוק) עם הצוות שלו לקופרטינו לכתבת תחקיר על אפל. בעוד בכתבה עצמה לא מתגלים פרטים חדשניים או סודיים לגמרי על החברה, אפופת המסתורין, אפל כן חושפת מעט מידע על מודול המצלמה של מכשירי האייפון. מידע זה מתגלה על ידי Graham Townsend, ראש צוות פיתוח המצלמה של האייפון שמגלה בפני רוז כי בצוות עובדים כ- 800 עובדים, המהווים כ- 1% מכלל כוח העבודה של אפל (לא כולל עובדי אפלסטור) ברחבי העולם. עובדים אלו אחראים למצלמה של מכשירי האייפון, שבגלגול הנוכחי במכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס, כוללת למעלה מ- 200 חלקים שביחד עם רכיב ה- ISP, החיישנים בהם מודול המצלמה עושה שימוש (כמו למשל אקסלומטר, GPS וג'יירו) ושאר רכיבים (זכרון ועוד) מבצעים כ- 24 מיליארד פעולות לשם צילום תמונה אחת.

Townsend גם הציג את מכלול ייצוב התמונה האופטי (או OIS) שנמצא במצלמות של מכשירי האייפון 6 פלוס וה- 6s פלוס, שאחראי על ייצוב התמונה האופטי ופיצוי על הרעידות של היד, בעת צילום תמונות סטילס או וידאו. רכיב ה- OIS שנמצא בדגמי הפלוס של מכשירי האייפון האחרונים, גורם לאיכות משופרת של התמונה בעיקר בתנאי תאורה נמוכים, כאשר הצמצם של המצלמה נפתח למלואו כדי להכניס יותר אור וכל רעידה מתבטאת בתמונה מטושטת יותר או פחות. כמו כן כפי שצוין המייצב גם משפר את איכות סרטוני הוידאו, במיוחד אלו שמצולמים ברזולוציית 4K במכשירי האייפון 6s פלוס. לפי Townsend, רכיב ה- OIS מחזיק את מודול העדשה באמצעות 4 חוטים דקיקים בעובי של 40 מיקרון כל אחד, שהם כחצי מעובי של שערת אדם.

כמו כן בכתבה ניתן לראות כי המצלמה של האייפון עוברת תהליך כיול די קפדני שמדמה תנאי תאורה שונים, זאת מתוך מטרה להתאים את איכויות הצבע בתנאי תאורה שונים לאורך היום, בין אם מדובר בזריחה, אמצע היום, שקיעה וכו'. הפיצוי על תנאי התאורה, ובפרט בתנאי תאורה קשים יותר הוא ההבדל הגדול ביותר בין המצלמות של מכשירי הסמארטפון כיום, שהפכו בשנה-שנתיים האחרונות להיות די טובות באופן כללי ובפרט במכשירי דגל המצויים כיום בשוק. כך למשל המצלמה של האייפון מוסיפה לתמונות בתנאי תאורה נמוכים, גוון ירקרק לפיצוי על החוסר באור, בעוד המצלמה של מכשירי גאלקסי S6 מפצים עם גוון צהוב-כתום.

אין ספק שכיום לצוות המצלמה של האייפון יש אתגר גדול יותר כדי לשמור על המעמד של המצלמה של האייפון, כאחת הטובות ביותר בשוק, ונראה כי המצלמה של האייפון הבא, צפויה להביא חידושים ושינויים משמעותיים יותר למצלמה של המכשיר, זאת כאשר עם האייפון 7, אפל לא תהיה כבולה לעיצוב הנוכחי של מכשירי האייפון, כפי שהיא הייתה עם הדגמי ה- 6s.

להמשך דיון

 

מקורות: 60 דקות ו- The Verge
עריכה, תרגום ותוספות: natisho