הפטנטים של אפל | מצלמת האייפון 7 עשויה להגיע עם 2 מצלמות

ע״י

פטנט חדש של אפל מחזק את האפשרות שהחברה עשויה להציג את האייפון 7 עם מודול מצלמה הכולל 2 מצלמות.

 

 

iPhone dual camera

בחודש אפריל האחרון, התגלה כי אפל רכשה את חברת Linx הישראלית, המפתחת טכנולוגיה חדשנית של צילום הכוללת שימוש במספר עדשות וחיישני צילום במודול אחד קטן ודק יותר מכל רכיב שמיוצר כיום בשוק, שמתאים בגודלו למכשירי סמארטפון שסולל את הדרך לאיכות צילום של DSLR על מכשירי סמארטפון וטבלט. מהלך זה הצית את הדמיון של עולם הטכנולוגיה, במיוחד לאור השמועות והדיווחים שהגיעו מכיוון בלוגרים ביניהם ג'ון גרובר האתר Daring Fireball שציין כי לפי מקורותיו, המצלמה של מכשיר האייפון הבא תהיה ברמה של מצלמת DSLR. כעת האתר Patently Apple חושף רישום פטנט חדש שנרשם על ידי אפל לגבי שימוש במצלמה בעלת מספר חיישנים, אולם בניגוד לטכנולוגיה אותה הציגה Linx, בה כל חיישן עושה שימוש בעדשה נפרדת – דבר היוצר ריבוי עדשות על המכשיר – הפטנט של אפל עושה שימוש בעדשה אחת בלבד, עם שני חיישנים/מודולים או יותר, כאשר העדשה כוללת בתוכה גם אזור רגיל וגם אזור טלפוטו שמאפשר צילום לטווחים ארוכים יותר, ששימוש בעדשה זו הוא פופולרי לצילום תמונות נוף, בעלי חיים וצילומי ספורט.

השימוש ב- 2 מודולים נפרדים שעושים שימוש נפרד בעדשה מתוחכמת יותר מאפשרים למצלמה לצלם תמונות תקריב (זום) באופן שקרוב יותר לזום אופטי, מאשר לזום הדיגיטלי שעושה מניפולציה הקשורה בהכפלת הפיקסלים ומילוי התוכן על ידי ניחוש מושכל, או לחילופין צילום תמונה וחיתוך שלה על ידי זום ידני לתמונה – דבר שאף הוא משפיע על היקף הפיקסלים ואיכות התמונה. אולם לפי רישום הפטנט נראה שלאפל יש רעיונות נוספים לשימוש בטכנולוגיה הזו, כמו למשל צילום של וידאו ותמונות סטילס בו זמנית. בעיקרון היכולת הזו קיימת במכשירי האייפון וב- iOS מאז האייפון 5, אולם תמונות הסטילס שמצולמות בעת צילום וידאו הן באיכות נמוכה יותר (בגלל איכות צילום הוידאו), והקונספט של אפל מציג אפשרות של שימוש במודול המצלמה השני לצילום תמונות סטילס ברזולוציה מירבית ואיכותית תוך כדי צילום הוידאו. להשלמת הקונספט אפל מציינת שתוכנות עריכה כמו למשל iMovie, יוכלו לעשות שימוש בתוכן זה ולזהות את תמונות הסטילס שצולמו בעת צילום סרטון וידאו כלשהו, ולהציע את שילובן בתוכן הערוך.

הימצאותם של 2 חיישנים נפרדים מאפשרת לבצע שימושים נוספים כמו למשל לצלם סרטון וידאו "רגיל" עם חיישן אחד, ובו זמנית לצלם סרטון וידאו איטי (Slo-Mo) או סרטון וידאו ברזולוציה שונה, בין אם 1080p או 4K, עם החיישן השני ולשלב ביניהם לסרטון אחד ואפילו לסרטון בתוך סרטון. קונספט נוסף שמתואר ברישום הפטנט מציין שימוש במודולי המצלמה המרובים לשינוי הפוקוס אחרי צילום התמונה עצמה. קונספט זה הוצג לפני מספר שנים על ידי חברת Lytro אולם המצלמות של החברה לא הפכו להיות לפופולריות מדי, לאור מחירן הגבוה.

6a0120a5580826970c01b7c803e70c970b-800wi

יש לציין ששימוש במספר מצלמות בו זמנית במכשירי סמארטפון הוא לא קונספט חדש, ומי שהייתה בין הראשונות להציג 2 מצלמות במכשירי הסמארטפון שלה היא HTC. אולם בניגוד לטכנולוגיה אותה מציגה אפל, HTC הציגה 2 מצלמות נפרדות שכל אחת מהן השתמשה בעדשה נפרדת, דבר שנראה מסורבל למדי ובסופו של דבר HTC לא המשיכה עם הקונספט במכשירי הסמארטפון החדשים יותר שלה, לאור העלויות הגבוהות, ובגלל חוסר העניין של הציבור ביכולות שהגיעו כתוצאה משימוש ב- 2 מצלמות, אם כי גם לאור הפשרות הרבות ש- HTC בצעה כמו למשל שימוש במודול מצלמה עם חיישן גדול למדי, אולם עם 4 מגה-פיקסל בלבד. כמובן שכמות המגה-פיקסלים היא לא משמעותית לכשעצמה, אולם מדובר ברף נמוך מדי שהציג תמונות לא איכותיות בעליל.

6a0120a5580826970c01bb08a89854970d-800wi

רישום הפטנט הנ"ל ועצם הרכישה של Linx בשנה שעברה, מעלים את האפשרות והסברה כי אפל מתכוונת להציג שיפורים נרחבים ומעניינים למצלמה במכשירי האייפון 7, שיגיעו עם עיצוב חדש ושונה, שיאפשר לאפל לבצע שינויים שיתאימו למכלול המצלמה החדש בהתאם לצרכים של הטכנולוגיה. הפוקוס (תרתי משמע) של אפל על נושא הצילום במכשירי האייפון התעצם באופן ניכר מאז השקת האייפון ובהתאם לכך המצלמה של האייפון הפכה להיות בין המצלמות הטובות ביותר בשוק הסמארטפונים ולמצלמה הפופולרית ביותר בעולם. בשנה שעברה אפל הציגה את פיצ'ר ה- Live Photos, שמאפשר צילום של תמונה חיה המכילה לצד תמונת הסטילס שניה וחצי בתחילתה ובסופה שנותנים קונטקסט לתמונה עצמה ותופסים את הרגע במלואו. כעת נראה שלאפל יש רעיונות איך להרחיב את השימושים בתחום הצילום ולהעצימם, זאת בשימוש בטכנולוגיה של Linx.

להמשך דיון

 

מקור:  Patently Apple
עריכה, תרגום ותוספות: natisho