מסתמן שעתיד המוזיקה בליין האייפונים הוא אלחוטי

ע״י

הדיווחים על הסרתו של מחבר האוזניות הסטנדרטי ממשיכות להגיע, כשכעת עולה שאפל תחזק את הקישוריות האלחוטית עם אוזניות אלחוטיות חדשניות מבית ביטס.

 

 

iPhone 6 back

כשאפל השיקה את האייפון הראשון בשנת 2007, לא רבים זוכרים שהחברה השיקה גם אוזניית בלוטות' אלחוטית לצד המכשיר שהגיעה אפילו עם מעמד ייחודי שאפשר את הטענת האוזניה לצד האייפון. אולם למרות שהאוזניה הייתה מרשימה מבחינת העיצוב המינימליסטי שלה, היא לא זכתה לפופולריות רבה, ואחרי זמן מה אפל הפסיקה את ייצורה ונתנה ליצרניות צד ג' את הבמה המרכזית לייצר אוזניות בלוטות' ואביזרים פריפריאליים עבור האייפון. אולם מאז השתנו לא מעט דברים, והאייפון הפך להיות מכשיר הסמארטפון הפופולרי ביותר בעולם. בהתאם לכך אפל החליטה לחזור באופן הדרגתי לתחום המוצרים הפריפריאליים, תחילה עם קייסים עבור האייפון, כשלאחרונה החברה אף הציגה קייס ייעודי עם סוללה עבור מכשירי האייפון 6 וה- 6s. אולם מעבר לכך אפל החליטה לרכוש את חברת ביטס תמורת למעלה מ- 3 מיליארד דולר, כשרבים ראו בעסקה ככוונה עקרית להשתמש בשירות הסטרימינג של ביטס – ביטס מיוזיק – במטרה לחזור ולהיות רלוונטית בתחום המוזיקה המקוונת ולהתחרות באופן טוב יותר עם מתחרות כגון פנדורה ו- Spotify. בהתאם לכך נראה כי אפל לא ממש ניצלה את חטיבת האלקטרוניקה של ביטס, שמייצרת אוזניות פרימיום שאיכותן ידועה לשמצה בקרב האודיופילים, שמאז השיקה מספר די מצומצם של דגמים חדשים.

כעת נראה שאפל הולכת להשתמש בביטס באופן נרחב יותר, זאת כחלק מכוונותיה של אפל להסיר את מחבר האודיו הסנדרטי (3.5 מ"מ) ממכשירי האייפון, החל ממכשיר האייפון 7. דיווח חדש שמגיע מכיוון מארק גורמן מהאתר 9to5mac, מציין שאפל מפתחת אוזניות בלוטות' אלחוטיות מלאות שיושקו תחת המותג ביטס. אוזניות אלחוטיות אלו, לא כוללות שום חוט, אפילו כזה המחבר בין 2 האוזניות ולפי הדיווח עולה שהן דומות בקונספט שלהן לאוזניית ה- Hint של מוטורולה, או לאוזניות ה- Dash של חברת Bragi שהושקו לאחרונה בתערוכת ה- CES האחרונה, זאת אחרי עיכובים רבים בפיתוח שלהן. כמו כן עולה כי האוזניות המדוברות יכילו רמקול לסינון רעשים וכן ממשק לתפעול מוזיקה (הפעלה, הפסקה, קדימה, אחורה וכו'), מענה לשיחות, שליטה בווליום והפעלה של סירי – פיצ'רים שקיימים כיום בשימוש עם אוזניות אלחוטיות ובפרט באוזניות האלחוטיות של ביטס.

לפי הדיווח האבטיפוס האחרון של האוזניות הללו, לא כולל שום מחבר להטענה בין אם מחבר ברק, USB-C או מיני USB, כשהאחרון נמצא בשימוש בליין האוזניות האלחוטיות של ביטס. במקום זאת האוזניות יגיעו עם קייס ייעודי שיאפשר את הטענתם, בדומה לקייסים של אוזניות דומות כמו למשל אלו של חברת Bragi, כך שניתן יהיה להטעין אותם בזמן שהם לא נמצאות בשימוש – דבר שהוא חשוב מאוד לאור העובדה שסביר להניח שזמן הסוללה של האוזניות הללו לא יעלה על מספר שעות בודדות (4 או 5), זאת לאור שימוש ברכיבים אלקטרוניים ב- 2 האוזניות שיכללו רכיבי קישוריות בלוטות', מעבד קטנטן, חיישני מולטי טאץ' לשליטה ואולי אף חיישנים נוספים לניטור פעילות ספורטיבית ועוד. מה שכן נראה כי האוזניות הללו, שעשויות להקרא בשם AirPods אחרי שאפל רשמה סימן מסחרי על השם, ימכרו בנפרד ממכשירי האייפון 7 ככל הנראה תמורת מחיר פרימיום שעשוי להיות גבוה מ- 200$ ולעמוד על כ- 300$.

מהלך זה מחזק את הטענות לפיהן אפל מתכוונת לחסל את מחבר האודיו הסטנדרטי ולהתמקד בקישוריות אלחוטית במקום, כשבמקביל החברה תאפשר גם חיבור חוטי של אוזניות דרך מחבר הברק במכשירי האייפון. בהתאם לכך נראה כי אוזניות ה- EarPods, אותם אפל הציגה לצד מכשירי האייפון 5 בשנת 2012 ומגיעות עם רכישה של כל מכשיר אייפון ואייפוד, ישונו בהתאם והם יעשו שימוש במחבר הברק, במקום במחבר האודיו הסטנדרטי. כמו כן דווח שאפל מעוניינת להציג פורמט מוזיקה איכותי יותר הן לשימוש באוזניות חוטיות והן לשימוש באוזניות אלחוטיות ונראה כי המעבר לשימוש ברכיבים דיגיטליים מלאים יעזרו לה להגיע למטרה זו. באופן אירוני נראה כי ברשת החלו לצוץ עצומות הקוראות לאפל לא להסיר את מחבר האודיו הסטנדרטי, כשאחת מהן הגיעה עד לכדי 200,000 חתימות. אולם קשה להאמין שעצומות שכאלה יעזרו ויגרמו לאפל לשנות את החלטה במידה והיא תהיה סופית. רמז עבה לשינוי בתעשיית האודיו הוא העובדה שבתערוכת CES שרק הסתיימה, יצרניות אוזניות רבות הציגו אוזניות אלחוטיות וכאלה שעושות שימוש במחבר הברק, כך שנראה כי התעשייה לא רק שלא מתנגדת למהלך הצפוי, אלא אפילו מחבקת אותו ומתכוננת אליו.

להמשך דיון

 

מקורות: 9to5mac ו- The Verge
עריכה, תרגום ותוספות: natisho