תגידו היי לסירי בגרסה 9.3

ע״י

בהפתעה גמורה, אפל משחררת את הבטא הראשונה של גרסה 9.3, שכוללת פיצ'רים חדשים וביניהם תמיכה של סירי בשפה העברית.

 

 

Siri Hebrew

כשאפל הציגה את סירי לראשונה בשנת 2011, עם השקתה של iOS 5 והאייפון 4s, רבים הביעו את מורת רוחם מהתמיכה המצומצמת של סירי בשפות. מאז אפל עבדה לא מעט כדי ללמד את סירי שפות נוספות, והיום העוזרת הוירטואלית של אפל יודעת לדבר בשלל שפות, ביניהן: תאילנדית, רוסית, טורקית, יפנית, שוודית, ואפילו ערבית שהתווספה בגרסה 9.2. אמש באופן מפתיע לחלוטין אפל שיחררה את הבטא הראשונה של גרסה 9.3, ובעוד הגרסה לכשעצמה היא לא הפתעה, נראה כי בדומה לגרסה 9.2 היא עמוסה בפיצ'רים חדשים ומעניינים כשעבור קהל המשתמשים הישראלי, גולת הכותרת היא תמיכה של סירי בשפה העברית.

בעיקרון למרות התזמון המפתיע למדי, אפל פעלה באופן הדרגתי להוסיף תמיכה לשפה העברית במערכת ההפעלה כבר לפני מספר שנים. תחילה עם הוספת השפה העברית כשפה רשמית ב- iOS, דבר שעוד הגיע כחלק מ- iOS 3 והשקת האייפון 3Gs בישראל, אולם מאז התמיכה רק השתפרה כשדגש משמעותי יותר נעשה בשנה-שנתיים האחרונות. בזמן זה אפל הוסיפה תמיכה להקראה בעברית, ובגרסה 8.3 התווספה גם הכתבה בשפה העברית. בגרסה 9 אפל גם שיפרה את יכולות העברית של השעון עם watchOS 2 וכעת אחרי ציפייה מיוחלת למדי סירי יודעת לדבר עברית ממש.

יש לציין שכדי להשתמש בסירי בשפה העברית באופן מלא גם עם השעון, בעלי השעון יצטרכו לשדרג את מערכת ההפעלה של השעון לגרסה 2.2 של watchOS. אולם כאמור מדובר עדיין בגרסאות בטא ועדיין אין צפי לשיחרור מלא של הגרסה לקהל הרחב. עם הגדרתה של סירי לעבוד בשפה העברית, ניתן יהיה ללמד את סירי לפעול עם פיצ'ר ה- "היי סירי", אולם כדי להשתמש בסירי בעברית במלואה על האייפון השפה של המכשיר תצטרך להיות אף היא עברית. כך שמי שעדיין לא הסתגל לממשק המיושר לימין באופן מלא, יצטרך להחליט האם הוא רוצה שימוש מלא בסירי ובהתאם לזאת ממשק עברי מלא (מויושר לימין), או שהוא יכול להסתפק עם סירי באופן חלקי – דבר שלפי הבדיקות עדיין ניתן גם כאשר שפת הממשק היא לא עברית (אנגלית למשל).

IMG_0362
אולם כאמור מעבר לסירי בעברית, גרסה 9.3 (שלהזכירכם עדיין נמצאת בבטא ראשונה) כוללת מספר פיצ'רים חדשים ומרשימים ביניהם:

מצב Night Shift – מצב זה שנמצא כחלק מהגדרות המסך הוא למעשה יישום של אפל לכלי ה- f.lux הפופולרי שמאפשר לשנות את תאורת המסך מקרה יותר (כחולה) לחמה יותר (צהובה) ובכך משנה את השפעת התאורה של המסך בשימוש עם האייפון והאייפד בשעות הערב. פיצ'ר זה שימושי למדי לאור מחקרים המראים כי תאורת המסך הכחולה משפיעה על המוח באופן מעורר ועשויה להשפיע על השינה. לאור שימוש די נרחב במכשירי האייפון והאייפד של משתמשים במיטה, פיצ'ר זה עשוי להיות שימושי למדי ולעזור לשפר את השינה של מאות מליוני משתמשים.

הגדרות הפיצ'ר מאפשרות להגדיר זמן מסוים להפעלתו (בדומה ל- Do Not Disturb) או להגדיר כי הפיצ'ר יופעל באופן אוטומטי עם השקיעה ויסגר באופן אוטומטי עם הזריחה.

כמו כן נראה כי מצב הלילה לא זמין לכל מכשירי האייפון התומכים בגרסה 9 (לפחות לא בבטא הראשונה) כאשר נראה כי המכשירים שיזכו לתמיכה בפיצ'ר הם מכשירים שמגיעים עם רכיב ה- A7 ומעלה, קרי מכשירי האייפון 5s ומעלה, האייפד אייר ומעלה והאייפד מיני 2 ומעלה. בהתאם לכך מכשירי האייפון 5, 5c, 4s, האייפד 4, 3 ו- 2 והאייפד מיני לא יזכו ביכולת זו (לפחות לא לפי הבטא הראשונה).

פתקים מאובטחים – יכולת חדשה שאפל הוסיפה לאפליקצית הפתקים שעברה שיפוץ מאסיבי בגרסה 9, היא היכולת לאבטח פתקים בססמא או בשימוש עם Touch ID. כך המשתמש יכול להגדיר פתק מסוים כמאובטח שיציג בקשה לססמא או טביעת אצבע (אפילו בממשק המולטי טאסקינג) לצפיה בתוכן שלו. פתקים שכאלה יכולים לשמש לססמאות או מידע רגיש.

קיצורי דרך חדשים – גרסה 9.3 מביאה עימה קיצורי דרך חדשים, או Quick Actions בשימוש עם פיצ'ר ה- 3D Touch במכשירי האייפון 6s. קיצורי דרך אלו התווספו לשלל אפליקציות מובנות בגרסה 9 כשהן מאפשרות גישה מהירה לפעילויות תדירות. כך למשל באפליקצית ההגדרות ניתן יהיה להגדיר במהירות טפט חדש, לגשת להגדרות הסוללה, ה- WiFi או הבלוטות' במהירות. באפליקצית האפסטור ניתן יהיה לעדכן את כל האפליקציות, לגשת לתפריט הרכישות וכו'.

פיצ'רים נוספים כוללים:

  • שיפורים לאפליקצית הבריאות (Health) כאשר אפליקציות רלוונטיות לפעילות (למשל שינה) יופיעו בתפריט התצוגה המתאים (עדיין לא פעיל). כמו כן במסך הפעילויות אפל הוסיפה אפשרות להציג את הפעילויות של השעון שכוללות: קלוריות אקטיביות, זמן עמידה וזמן פעילות ספורטיבית.

screenshot-2016-01-11-13-37-03

  • אפליקצית החדשות (News) זכתה לשיפור, שכולל למידה חכמה יותר של העדפות המשתמש, מצב תצוגה מאוזן ויכולת להפעיל סרטונים בתוך התוכן מבלי שהסרטון יתפוס את כל המסך. יש לציין שאפליקצית החדשות עדיין לא זמינה בישראל אלא רק עבור קהל המשתמשים האמריקאי, האנגלי והאוסטרלי.
  • משוב טפטי עדין לכניסה לממשק המולטי הטאסקינג עם מחוות 3D Touch במכשירי ה- 6s.
  • אפשרות לשכפל תמונות חיות (Live Photos) באופן שיאפשר לשמור רק את התמונה עצמה ללא הסרטונים הנלווים שהופכים אותה לחיה.
  • אפליקצית הספרים כעת יכולה גם לסנכרן ספרים וקבצי PDF דרך iCloud.
  • חיבור של מספר שעונים במקביל למכשיר אייפון אחד.

כמו כן CarPlay זכתה לשיפורים קלים עם תאימות גדולה יותר לשירות האפל מיוזיק, שמוסיף את אזור ההמלצות בהתאם לטעם האישי של המשתמש וכן נקודות עניין בסביבתו של המשתמש כגון: תחנות דלק, מקומות חניה, בתי קפה, ועוד בהתבסס על מיקומו של הנהג.

בנוסף נראה כי גרסה 9.3 תציג יכולות חדשות ומעניינות למדי בתחום האקדמיה והלימודים עם תמיכה בריבוי משתמשים במכשירי אייפד וכן אפליקציות ייעודיות עבור מורים ותלמידים. תכנים אלו עדיין לא קיימים אולם אפל החלה להציג את התוכניות שלה בדף ייעודי באתר הבית שלה.

כאמור גרסה 9.3 היא גרסה מפתיעה למדי בהיקף הפיצ'רים החדשים שלה ובאיכותם ונראה כי אנו צפויים עוד ללמוד פרטים נוספים על הדברים שעשויים להתווסף לגרסה או להיות מוסרים ממנה בבטאות הבאות.

להמשך דיון

 

מקורות: macrumors, אפל ועוד
תמונות: ebest
עריכה, תרגום ותוספות: natisho