האייפון 6s משאיר אבק למתחרים במבחני ביצועים

ע״י

לפי מבדקי Antutu, האייפון 6s הוא הסמארטפון בעל הביצועים הטובים ביותר (ובפער ניכר) מכל סמארטפון אחר שהושק ב- 2015.

 

 

Apple A9

הצהרותיה של אפל לגבי מפרט החומרה של מכשירי האייפון מסתכם בדרך כלל בחומרה של רכיבי ה- Ax וביכולת העיבוד שלהם, מבלי להכנס לפרטים טכניים מדי. זאת בניגוד ליצרניות סמארטפונים אחרות שמתהדרות במפרט החומרה של המכשיר, בין אם לגבי נפח זכרון ה- RAM, מספר הליבות של המעבד וכו'. הבדל זה בין יצרניות סמארטפונים לבין אפל מראה באופן ברור את האידיאולוגיה של ענקית הטכנולוגיה מקופרטינו שמעדיפה לשים דגש על היכולות של המכשיר בפועל ולהציג את היתרון של האינטגרציה ההדוקה בין החומרה לבין התוכנה, יתרון שיצרניות סמארטפונים אחרות ובפרט אלו שנמצאות תחת מטריית האנדרואיד לא יכולות להציג. כמו כן האינטגרציה ההדוקה הזו גילתה לפני זמן רב שמכשירי האייפון מסוגלים להציג ביצועים מרשימים למדי עם מפרט חומרה צנוע יותר, מזה של מכשירי אנדרואיד מתחרים ואף לעקוף אותם בביצועים שלהם. יכולת זו הפכה להיות נכונה אחת כפליים עם ליין ה- 6s, המבוסס על רכיב ה- A9 העוצמתי.

רכיב זה שממשיך להשתמש במעבד בעל ליבה כפולה אולם מגיע עם 2GB של זכרון RAM, מציג ביצועים מרשימים למדי שתוארו בסקירות הרבות שהמכשיר זכה לקבל בהן הסוקרים ציינו את המהירות שלו והתגובה המהירה לפעולות שונות. למעשה בדו"ח שפורסם באתר Antutu מגלה מבחן הביצועים הפופולרי בגרסתו השישית כי מכשירי האייפון 6s הם מכשירי הסמארטפון בעלי הביצועים הטובים ביותר שהושקו בשנת 2015 ובכלל כשבין האייפון 6s (וה- 6s פלוס) לבין ה- Huawei Mate 8 שנמצא במקום השני יש פער של יותר מ- 40% בביצועים ובין האייפון 6s לבין האייפון 6, שנמצא במקום השישי ברשימה, יש פער של יותר מ- 60% בביצועים. באופן אירוני נראה כי הנקסוס 6P, שכונה על ידי סוקרים רבים בתור מכשיר האנדרואיד הטוב ביותר לשנת 2015, נמצא במקום האחרון ברשימה שכוללת את עשרת המכשירים בעלי הביצועים הטובים ביותר לשנת 2015, כשכאמור גם האייפון 6 מציג ביצועים טובים ממנו.

13031552-content

מה שמעניין לראות הוא את ההבדל המשמעותי בין הביצועים של המעבדים של מכשירי הסמארטפון השונים, שמראה באופן ברור את העליונות של רכיב ה- A9 אל מול המעבדים המתחרים של מכשירי הסמארטפון השונים, כאשר כאמור הפער בין ה- A9 לבין מעבד ה- Hisilicon Kirin שנמצא בקרביו של ה- Huawei Mate 8, או לבין מעבד ה- Exynos E7420 בנמצא בקרביים של ה- Meizu pro 5 ושל ליין מכשירי הגאלקסי החדשים של סמסונג, הוא רב. מעניין לא פחות הוא לראות כי הביצועים של רכיב ה- Snapdragon 810 או ה- 805 הם פחותים אפילו מאלו של רכיב ה- A8 שהושק בשנה שעברה ולא בכדי יצרניות הסמארטפון השונות התאכזבו, בין אם בגלוי או בין אם בסמוי מרכיב העיבוד של קוואלקום.

ביצועים אלו לא אמורים להפתיע אף אחד באופן משמעותי, זאת אחרי שזמן קצר אחרי השקת מכשירי האייפון 6s בחודש ספטמבר האחרון אתרי טכנולוגיה שונים הראו כי העוצמה של רכיב ה- A9, עולה על (כמעט) כל מתחרה אחר בשוק המובייל. אולם כעת הדו"ח של Antutu מציג זאת בהשוואה למכשירי סמארטפון עדכניים שהושקו בשנת 2015.

יש גם לציין את פרשיית ה- Chipgate שעלתה לכותרות אחרי שהתגלה כי רכיבי ה- A9 המיוצרים על ידי סמסונג מציגים זמן סוללה נמוך יותר מאשר אלו המיוצרים על ידי TSMC. אולם אחרי תגובתה של אפל וחקירה מעמיקה יותר שהראתה כי מבחני הביצועים המדוברים לא משקפים שימוש רגיל במכשיר, וכי לכל רכיב יש יתרונות וחסרונות בהתאם לשיטת הייצור השונה (14 ננומטר אצל סמסונג ו- 16 ננומטר אצל TSMC) וכי ההבדלים בסופו של דבר מתבטאים בפער של מספר אחוזים בודדים בחיי הסוללה, לכל היותר.

iPhone 6s-apple A9

לאור תוצאות מרשימות אלו, ניתן להבין מדוע נושא פיתוח הרכיבים זכה לבמה כה מהותית באפל, כאשר ג'וני סרוג'י האחראי על פיתוח רכיבי ה- Ax וטכנולוגיית הרכיבים באפל קודם באופן כה מהיר תחילה לתפקיד VP ולאחרונה לתפקיד SVP – סגן נשיא בכיר לטכנולוגיות חומרה באפל – ולמעשה לצוות ההנהלה הבכירה בחברה. לאור הפער הכה ניכר בין ביצועי העיבוד של האייפון 6s לבין המתחרים שלו, ולאור העובדה כי הצוות של סרוג'י לא צפוי להאט את פועלו, נראה כי מכשירי האייפון גם הבאים ימשיכו להציג את הביצועים הטובים ביותר בתעשייה, הודות ליכולות החומרה המרשימות ובפרט לאור האינטגרציה ההדוקה בין החומרה לבין התוכנה.

להמשך דיון

 

מקור: Antutu
עריכה, תרגום ותוספות: natisho