גרסה 9.2.1 שוחררה

ע״י

אפל משחררת את גרסה 9.2.1 עם שיפורים מינוריים, לצד עדכון 10.11.3 של OS X, כאשר קצב האימוץ של iOS 9 חוצה את רף ה- 75%.

 

 

iOS 921

עם כל ההמולה סביב גרסה 9.3, שנמצאת בשלבי בטא ראשונים, נראה כי גרסה 9.2.1 נשכחה ובצדק שהרי הגרסה הבאה של iOS מביאה עימה פיצ'רים משמעותיים יותר ובעיקר תמיכה של סירי לשפה העברית. אולם הדבר לא אומר שאפל זנחה את הפיתוח של 9.2.1, ששוחררה אמש לקהל המשתמשים. יש לציין שעדכון 9.2.1 הוא העדכון החמישי ל- iOS 9 והראשון אותו אפל שיחררה בשנה הקלנדרית החדשה, כאשר עדכון 9.2 שוחרר בחודש דצמבר, ובאותו החודש אפל שיחררה את הבטא הראשונה של 9.2.1. בהתאם למספור שלה, 9.2.1 הוא עדכון מינורי שכולל בעיקר תיקוני באגים ושיפורי אבטחה במערכת ההפעלה. כמו כן לפי מסמכי הרישום של העדכון, נראה שהוא כולל תיקון לבאג המשפיע על Mobile Device Management (או בקיצור MDM) שנמצא בשימוש בארגונים. בדף המידע הייעודי שאפל פרסמה, ניתן למצוא מידע על שיפורי האבטחה שהוטמעו כחלק מגרסה 9.2.1, לצד קרדיט למי שמצא את חור האבטחה הרלוונטי.

בניגוד לתיקוני אבטחה קודמים, נראה כי הפעם חברי קבוצות הפריצה לא נמצאים ברשימה, מה שאומר שאפל לא התייחסה לפרצות אבטחה שעשויות להיות רלוונטיות לפריצה, אולם באותה הנשימה יש לציין שמאז שיחרורה של גרסה 9.1, קבוצות הפריצה לא הציגו כלי פריצה רלוונטי לגרסאות החדשות, לציבור הרחב, אם כי תמונות ודיווחים מציינים שהגרסאות עשויות להיות פריצות.

העדכון הזמין להתקנה דרך האוויר (OTA) שוקל בסך הכל כ- 40MB ונראה שהוא לא כולל את התיקון לבאג תצוגת הסוללה שעלה לכותרות לאחרונה, ומשפיע על משתמשי האייפון 6s וה- 6s פלוס. כך שסביר להניח שתיקון לבאג הדי זניח הזה, יכלל כחלק מעדכון 9.3, או שאולי אפל תשחרר עד אז עוד גרסת תחזוקה מינורית.

שיחרורה של גרסה 9.2.1 מגיע זמן קצר אחרי פרסום המציין כי קצב האימוץ של גרסה 9 חצה את רף ה- 75% (נכון ל- 11 בינואר). משמעות הדבר היא ששלושה מתוך 4 מכשירי iOS שנמצאים כיום בשימוש פועלים על גרסה 9 על חמשת תת הגרסאות שלה. כמו כן לאור העובדה שאפל הפסיקה לחתום את הגרסאות הקודמות של 9, והגרסאות היחידות שנחתמות הן 9.2 ו- 9.2.1, סביר להניח שחלק ניכר מהמשתמשים (למעט אלו שפורצים את המכשירים שלהם) נמצאים על גרסה 9.2. מבחינת קצב האימוץ, נראה שגרסה 9 קרובה יותר לקצב האימוץ של גרסה 7 שעמד על כ- 79% כ- 4 חודשים אחרי השקתה, כשלעומת זאת קצב האימוץ של גרסה 8 עמד על כ- 68% ארבעה חודשים אחרי השקתה. בהתאם לכך נראה כי צמצום הנפח של העדכונים של גרסה 9, השפיע באופן משמעותי על קצב האימוץ של הגרסה החדשה, דבר שלפי ההערכות פגע באופן ניכר בקצב האימוץ של גרסה 8, שהנפח העצום של העדכונים פגע ביכולת של משתמשים עם מכשירים עם קיבולת אחסון של 16GB שלא לדבר על 8GB, לשדרג באופן קל ופשוט.

ios9installation-800x393

במקביל אפל שיחררה את גרסה 10.11.3 של OS X, לקהל משתמשי המק. גרסה זו שזמינה להורדה דרך האפסטור למק לא כוללת פיצ'רים חדשים או שיפורים משמעותיים ובדומה לעדכון 9.2.1 היא כוללת תיקוני באגים. יש לציין שבדומה לגרסה 9.3, אפל גם מכינה את המק לעדכון משמעותי יותר בדמות 10.11.4 שיביא מספר פיצ'רים חדשים ביניהם תמיכה של שליחה וצפייה של תמונות חיות Live Photo באפליקציית ההודעות המובנית ב- OS X וכן את היכולת לאבטח פתקים, פיצ'ר שגם יגיע ל- iOS עם גרסה 9.3.

להמשך דיון