האייפון 7 פלוס עשוי להגיע עם מצלמה בעלת 2 עדשות

ע״י

האנליסט Ming-Chi Kuo מאמין שאפל תשיק את האייפון 7 פלוס עם מצלמה בעלת 2 עדשות בשימוש עם הטכנולוגיה של Linx. האם דגם הפלוס יהפוך לדגם הפרימיום?

 

 

iphone-dual-camera

כשאפל הציגה את דגמי האייפון 6 וה- 6 פלוס, החברה החליטה שלא לבדל אופן מהותי בין מכשירי האייפון החדשים למעט רזולוציית המסך – כפועל יוצא מהבדלי גודל המסך, כאשר האייפון 6 הגיע עם מסך של 4.7 אינץ' ברזולוציה קצת גבוהה יותר מ- 720p, בעוד האייפון 6 פלוס הגיע עם מסך של 5.5 ברזולוציה של 1080p. מעבר לגודלם בין 2 המכשירים היה הבדל אחד נוסף – רכיב OIS, או בעברית מייצב תמונה אופטי שמאפשר למצלמה של מכשירי האייפון 6 פלוס, ובהמשך גם מכשירי ה- 6s פלוס, לצלם תמונות קצת יותר טובות בתנאי תאורה קשים, אולם בעיקר לייצב את המצלמה באופן טוב יותר בעת צילום וידאו, זאת כאשר רכיב ה- OIS מפצה על התזוזה של היד ושומר על סרטון איכותי יותר שמציג פחות רעידות וקפיצות. בחודשים האחרונים החלו לצוץ ברשת דיעות, לפיהן אפל הולכת להרחיב את פער החומרה בין דגם הפלוס לבין הדגם ה"רגיל". לאחרונה פורסמה שמועה שציינה כי האייפון 7 פלוס, עשוי להגיע עם סוללה בעלת קיבולת גדולה יותר ונפח אחסון של עד 256GB, כשהאייפון 7 יגיע עם נפח אחסון מירבי של 128GB "בלבד".

על פניו נראה כי הבדלים אלו לא אמורים להיות משמעותיים במיוחד, אולם כעת האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI מדווח שלפי מקורותיו, אפל מפתחת 2 דגמים של אייפון 7 פלוס: האחד עם מצלמת iSight בעלת עדשה אחת, ודגם נוסף עם מצלמת iSight בעלת 2 עדשות/חיישנים. בהתאם לכך האנליסט מאמין שאפל עשויה לבדל בין דגם הפלוס בליין האייפון 7, באופן מהותי יותר מהדגם הרגיל או לחילופין אפילו לבדל את דגם הפלוס לדגם נוסף ומקצועי יותר (אייפון 7 פלוס פרו?) שיגיע עם המצלמה החדשנית. בכל אופן מודול המצלמה הנ"ל עושה שימוש בטכנולוגיה של חברת Linx הישראלית, אותה אפל רכשה לפני כשנה. הטכנולוגיה המתקדמת של Linx מאפשרת לייצר מודולים קטנים של מצלמות המכילות מספר חיישנים נפרדים, המתאימים בגודל למכשירי סמארטפון, אולם בניגוד למצלמות "רגילות", המצלמות של Linx יכולות לצלם צילום של 2D ואפילו של 3D, קרי לתפוס את עומק התמונה. כמו כן טכנולוגיה זו גם מאפשרת, סטנדרטים חדשים וגבוהים יותר של איכות בצילום בתנאי תאורה קשים, צילום HDR, פוקוס, לאגים של הצמצם, אמינות הצבע ועוד.

 

פיצ'ר נוסף שהטכנולוגיה מאפשרת הוא ביצוע של זום אופטי של פי – 2 ואפילו פי – 3.

דוגמאות ליכולת הטכנולוגית של מודולי המצלמה מרובי העדשות/חיישנים של Linx ניתן לראות בתמונות הבאות:

linxlowlighting1lux-800x210 linxlownoise-800x424 indoor40luxlightinglinx-800x405

יש לציין שנושא הצילום תופס עם הזמן מקום מהותי יותר ויותר בפיתוח הטכנולוגי מצידה של אפל. לאחרונה התגלה שלאפל יש צוות המונה כ- 800 מהנדסים שעובדים על פיתוח המצלמה של מכשירי האייפון והאייפד. לאחרונה אף התגלה רישום פטנט עבור מצלמה בעלת 2 חיישנים, אולם חיישנים אלו – הפועלים באופן עצמאי זה מזה אך בשיתוף –  עושים שימוש בעדשה אחת.

השימוש ב- 2 מודולים נפרדים שעושים שימוש נפרד בעדשה מתוחכמת יותר מאפשרים למצלמה לצלם תמונות תקריב (זום) באופן שקרוב יותר לזום אופטי, מאשר לזום הדיגיטלי שעושה מניפולציה הקשורה בהכפלת הפיקסלים ומילוי התוכן על ידי ניחוש מושכל, או לחילופין צילום תמונה וחיתוך שלה על ידי זום ידני לתמונה – דבר שאף הוא משפיע על היקף הפיקסלים ואיכות התמונה. אולם לפי רישום הפטנט נראה שלאפל יש רעיונות נוספים לשימוש בטכנולוגיה הזו, כמו למשל צילום של וידאו ותמונות סטילס בו זמנית. בעיקרון היכולת הזו קיימת במכשירי האייפון וב- iOS מאז האייפון 5, אולם תמונות הסטילס שמצולמות בעת צילום וידאו הן באיכות נמוכה יותר (בגלל איכות צילום הוידאו), והקונספט של אפל מציג אפשרות של שימוש במודול המצלמה השני לצילום תמונות סטילס ברזולוציה מירבית ואיכותית תוך כדי צילום הוידאו. בנוסף, הימצאותם של 2 חיישנים נפרדים מאפשרת לבצע שימושים נוספים כמו למשל לצלם סרטון וידאו “רגיל” עם חיישן אחד, ובו זמנית לצלם סרטון וידאו איטי (Slo-Mo) או סרטון וידאו ברזולוציה שונה, בין אם 1080p או 4K, עם החיישן השני ולשלב ביניהם לסרטון אחד ואפילו לסרטון בתוך סרטון. קונספט נוסף שמתואר ברישום הפטנט מציין שימוש במודולי המצלמה המרובים לשינוי הפוקוס אחרי צילום התמונה עצמה.

curved-sensor

פטנט נוסף עליו אפל קיבלה לאחרונה אישור, עוסק בפיתוח של חיישנים ייחודיים, שבניגוד לחיישנים הקיימים כיום, הם מעוגלים (קמורים). קונספט זה מאפשר לחיישן המצלמה לקבל יותר אור ובאופן טבעי יותר, מאחר והאור שמגיע ממקור מסוים לרוב מגיע בצורה קשתית ולא מרובעת. צורה זו גם מאפשרת מרחק רב יותר בין מרכז החיישן לבין העדשה, דבר שהוא חיוני מבחינה פיזיקלית למעבר של אור ומידע בין העדשות לחיישן. אולם באופן שכזה, ניתן לקרב יותר בין המרחק הפיזי של החיישן לבין העדשות, כשהצורה של החיישן יוצרת בעצמה מרחק נוסף. בשורה התחתונה, קונספט זה עשוי לאפשר לאפל להציג מצלמות טובות יותר במכשירים דקים יותר, כאשר בניגוד לעיצוב של מכשירי האייפון 6 וה- 6s, לא יהיה צורך שעדשת המצלמה תבלוט מגוף המכשיר.

אין ספק שהטכנולוגיות הללו עשויות להפוך את מכשירי האייפון 7 למכשירי האייפון בעלי המצלמות הטובות ביותר בשוק, אולם אם אפל תחליט להציג את היכולות הללו רק בדגמי הפלוס של ליין ה- 7, או להציג דגם נוסף של אייפון 7 פלוס שיגיע עם הפיצ'ר הנ"ל. הבידול העמוק יותר בין ליין מכשירי האייפון 7 עשוי להתקבל על ידי קהל המשתמשים בצורה רחוקה מטובה.

להמשך דיון

 

מקורות: AppleInsider, Macrumors ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho