הבחנה מטושטשת

ע״י

תמונה תמימה שצולמה על ידי טים קוק מציתה את הרשת ומעלה תהיות לגבי החלטתה של אפל להשתמש בחומרת המצלמה ליצור הבדלה בין דגמי האייפון השונים.

 

 

timcooksuperbowl

כשאפל הציגה את האייפון 6 והאייפון 6 פלוס ב- 2014, החברה החליטה להבדיל בין 2 המכשירים על בסיס גודל המסך והרזולוציה – החלטה שהיא הגיונית למדי. אולם בנוסף לכך אפל החליטה גם להבדיל בין איכות המצלמות של האייפון 6 לבין זאת של ה- 6 פלוס, כאשר דגם הפלוס זכה לקבל רכיב OIS (מייצב תמונה אופטי) שמפצה באופן ידני על תזוזת היד בעת צילום תמונה או סרטון ומייצר תמונות איכותיות יותר, בין אם מדובר בתמונות וסרטונים פחות מטושטשים ובין אם מדובר בתמונות איכותיות יותר בתנאי תאורה קשים. באופן מעניין עם הצגת האייפון 6s והאייפון 6s פלוס, שעובו מעט כדי לאכלס את החומרה הדרושה עבור טכנולוגיית ה- 3D Touch, אפל המשיכה להבדיל בין המצלמות של המכשירים השונים. כעת החלטה זו חוזרת לטים קוק, המנכ"ל של אפל, כמו בומרנג, כאשר בתמונה שצולמה על ידי קוק והועלתה בחשבון הטוויטר שלו התגלה מה ההשפעה של הבדלה בין חומרת המצלמות בדגמי האייפון השונים ומדוע מדובר בהחלטה לא אידיאלית.

התמונה של קוק צולמה אחרי משחק הסופרבול, אליפות הפוטבול של ליגת ה- NFL האמריקאית, בה הברונקוס מדנבר ניצחו את הפנתרים מקרוליינה. בציוץ שלו קוק בירך את הברונקוס על הניצחון שלהם בתוספת תמונה שנראה וצולמה מתוך האיצטדיון עם תום המשחק. על פניו הדבר נראה תמים, אולם ההמולה וההתרגשות הביאו את קוק לצלם תמונה די מטושטשת דבר שהביא לא מעט ביקורות, בהתבסס על העובדה שהוא ככל הנראה צילם את התמונה עם מכשיר האייפון האישי שלו, דבר שהביא את התנים ממקום מרבצם ברשת שהטיחו בקוק תגובות מלגלגות בהקשר לאיכות התמונה. הדבר כמובן תפס את תשומת לב התקשורת שפרסמה את התמונה, ואת התגובות באתרים השונים. בהתאם לכך קוק מחק את הציוץ שלו והשאיר ציוץ אחר שהועלה על ידו באותו המעמד, המציג תמונה טובה יותר.

עצם צילום התמונה המטושטשת על ידי קוק עם מכשיר האייפון שלו, באה זמן קצר אחרי שאפל פתחה בקמפיין פרסומות מחודש עבור ליין מכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס, המציג בשלטי חוצות, תמונות שצולמו עם מכשירי האייפון החדשים. כמו כן נושא המצלמה במכשירי האייפון הוא נושא שאפל שמה עליו דגש גדול למדי, כאשר רק לאחרונה התגלה שלאפל יש צוות המונה כ- 800 מהנדסים שעובדים על פיתוח החומרה והתוכנה של המצלמות במכשירי האייפון והאייפד.

Tim-Cook-Super-Bowl-50-photo

התמונה המטושטשת של קוק

אולם האירוניה הגדולה בנושא מתחלפת במהירות בדאגה לא קטנה שנובעת מההחלטה של אפל להבדיל בין דגמי האייפון השונים וליתר דיוק בין דגם הפלוס בעל מסך ה- 5.5 אינץ'  לבין הדגם הרגיל בעל מסך ה- 4.7 אינץ' עם החומרה של המצלמה, דבר שלפי השמועות עשוי להמשך ואף להתרחב עם דגמי האייפון 7 והאייפון 7 פלוס, זאת כאשר השמועות גורסות כי מכשירי האייפון 7 פלוס, עשויים לקבל מצלמה משופרת הרבה יותר שתגיע עם מכלול הכולל 2 מצלמות ו- 2 עדשות, המתבססות על הטכנולוגיה של חברת Linx הישראלית אותה אפל רכשה לפני כשנה, שישפרו את איכות הצילום באופן משמעותי, לצד פיצ'רים חדשים ומעניינים. אם אכן זה הכיוון של אפל שהרי נראה כי הדגם הפופולרי ביותר – הלוא הוא דגם ה- 4.7 אינץ' בו אפילו משתמש טים קוק – עשוי להיות פחות טוב מדגם הפלוס שלמרות הפופולריות הרבה שהוא תופס, עדיין מהווה כשליש מרוכשי האייפון, ביכולת שהיא אחת מהקרדינליות ביותר במכשירי האייפון – צילום תמונות.

מאז 2009, כאשר אפל החליטה לשים דגש על המצלמה במכשירי האייפון, החברה התהדרה ביכולת הצילום המצוינת (שהשתפרה עם השנים באופן ניכר) של מכשירי האייפון ובכך שכל אחד שמשתמש באייפון יכול לצלם תמונות יפהפיות, גם בלי להיות צלם מקצועי. התמונה המטושטשת של טים קוק ממחישה באופן חד משמעי, כי אם אפל רוצה להמשיך ולהתהדר ביכולת ובקלות הצילום של מכשירי האייפון, הבחנה בין דגמי האייפון השונים דרך חומרת המצלמה היא כיוון לא נכון ואולי עדיף להתמקד בפיצ'רים אחרים בין אם מדובר בנפח האחסון המובנה ו/או פונקציונליות תוכנתית שונה שתעשה שימוש טוב יותר במסך הגדול יותר.iPhone line sizes

אולם המצלמה צריכה להיות באיכות הגבוהה ביותר על דגם האייפון הפופולרי ביותר, וכל עוד זה דגם ה- 4.7 אינץ', אפל צריכה לעשות את כל המאמצים ולהציג עליו את החומרה הטובה ביותר שהיא מסוגלת להציג.

להמשך דיון

 

מקור: טוויטר
עריכה ותוספות: natisho