באג ה- 1 בינואר 1970

ע״י

באג מטריד הקשור בשינוי התאריך במכשירי האייפון 5s ומעלה, עשוי להביא אותו למצב "Brick".

 

 

iphone-brick

רק לא מזמן המונח "Brick" – ״מוות״ פתאומי ללא יכולת שחזור, חזר ללקסיקון של משתמשי האייפון בגלל שגיאה 53, וכעת מתגלה אפשרות נוספת שעשויה לגרום למכשירי האייפון להפוך לבלטות חסרות ערך. אולם בניגוד לבעיה הקשורה לשינוי חומרה במכשיר, הפעם מדובר בבאג מוזר למדי שלמעשה ניתן לביצוע על כל מכשיר אייפון מדגמי ה- 5s ומעלה, באופן די פשוט וקל על ידי המשתמש.

הבאג נגרם עקב פעולה שניראת על פניו תמימה לגמרי והיא שינוי התאריך במכשיר ל- 1.1.1970 (הראשון לינואר 1970), מה שגורם לשעון הפנימי של האייפון לקבל ערך שהוא פחות מאפס ובעצם להשבית את המכשיר. אמנם, זו לא הפעם הראשונה בה אנו כמשתמשי האייפון נתקלים בבעיות שמביאות את המערכת לקריסה. קחו למשל את הבאג שהתגלה שנה שעברה והתפרסם ברוב כלי התקשורת כאן בישראל ובעולם והוא: שליחת הודעה עם כמה מילים ספציפיות בערבית ו….בום! המכשיר קורס. הייחודיות (אם אפשר לקרוא לזה כך) של הבאג הנוכחי היא השבתת המכשיר בצורה שאינה ניתנת לשחזור. חשוב לציין שבאג זה יכול להופיע רק על מכשירי 64bit, קרי מכשירי האייפון 5s ומעלה ומגרסה 8 ומעלה. ברם, ישנם דיווחים שונים ולא מאומתים ברשת הטוענים שאפשר לסדר את התקלה על ידי החלפת כרטיס הסים והמתנת פרק זמן של כ- 5 שעות עד שיסתדר, מה שלא נראה סביר אם תשאלו אותי. לפי זה, אפל כנראה תצטרך להפעיל מערך הגנה מירבי על המכשירים המוצגים בחנויות שלה וזאת על מנת שאלה עם כוונות לא כל כך טובות, יהרסו את המכשיר עוד בשלב התצוגה.

מה עושים שאלתם?

מכשירים פרוצים יכולים להקדים תרופה למכה ולהתקין חבילה הקיימת בסידיה, בשם Brickingdate, המונעת אפשרות לשינוי התאריך ובעצם חוסמת את האופציה. לבעלי מכשיר שאינו פרוץ, אנא הימנעו מכל התעסקות עם התאריך והשעה.
מה דעתכם? שתפו אותנו!

להמשך דיון

 

מאת: מיכאל ספדג'