אפל מתקנת את שגיאה 53 עם עדכון ומתנצלת

ע״י

אפל משחררת עדכון ביניים לגרסה 9.2.1, המתקנת את באג 53 ומשמישה את המכשירים שהפכו לבלטות תוך כדי התנצלות.

 

 

touchid_3075483b

לפני כשבוע התגלה כי מכשירי אייפון 6 ו- 6 פלוס בהם הוחלף לחצן הבית כחלק מתיקון המכשיר, בין אם על ידי אפל, גורם מוסמך (משווקת מורשה וכו'), או מעבדה עצמאית. עדכון המכשיר לגרסה 6 עשויה להביא לבעיה לפיה רכיב ה- Secure Enclave לא יזהה את רכיב ה- Touch ID החדש ובהתאם לכך יציג את שגיאה 53. הדבר יצר דיון ברשת ואף הביא להיווצרותה של קבוצה שהתכוננה להגיש תביעה ייצוגית נגד אפל בנושא זה, בטענה כי החלפת רכיב תקול במכשיר, בין אם באופן רשמי או במעבדה עצמאית, לא אמור להביא את המכשיר למצב בו הוא לא שמיש, אלא לכל היותר לחסום את השימוש ברכיב ה- Touch ID, זאת מחשש שהרכיב החדש עשוי להתגלות כ"זדוני” וכזה שיסכן את המידע הרגיש שנשמר במכשיר, המשמש בין היתר גם לתשלומים ובהתאם לכך הרגישות היא אפילו גבוהה יותר.

בהתאם לביקורות בנושא, אפל שיחררה אמש עדכון לגרסה 9.2.1 המגיע עם המספור: 13D20, זאת כאשר המספור המקורי של גרסה 9.2.1 ששוחררה לפני כחודש, הוא 13D15. שינוי זה במספור מעיד על כך כי אפל בחנה את הנושא בלפחות 5 עדכונים פנימיים וכעת החברה שיחררה את העדכון, כעדכון השלמה ל- 9.2.1. במקביל אפל עדכנה את דף המידע הייעודי באתר הבית שלה בנושא שגיאה 53, כאשר לפני העדכון אפל ציינה כי לקוחות שנתקלים בבעיה צריכים לפנות לתמיכה של אפל. כעת הדף מכיל 4 שלבים המבקשים לעדכן את איטיונס לגרסה העדכנית ביותר, לעשות אתחול כפוי למכשיר ולבצע רסטור. ביצוע הרסטור יתקין על המכשיר את הגרסה העדכנית ביותר (זה במידה ולא מצוין קובץ הקושחה באופן מקומי) והוא אמור לפתור את הבעיה שתוארה לעיל.

יש לציין כי הגרסה לא זמינה להורדה דרך עדכון מהאוויר (OTA) מאחר ומדובר בשינוי מספר הקושחה ולא בעדכון נפרד ייעודי, אותו מערכת ההפעלה מזהה כעדכון חדש ומאפשרת את התקנתו. אולם בכל אופן השגיאה לא קרתה למשתמשים שעדכנו את המכשירים שלהם דרך האוויר, אלא כאלה שעדכנו אותם דרך איטיונס, זאת מאחר ותהליך העדכון דרך איטיונס ודרך האוויר (OTA) הוא שונה במקצת. מי שכן רוצה לעדכן את המכשיר שלו לגרסה האחרונה (מסיבה כזו או אחרת) יכול להשיג את קובץ הקושחה ולבצע עדכון דרך איטיונס לגרסה המחודשת.

Touch ID

פרט חשוב הוא שהתקנת הגרסה החדשה של 9.2.1 לא תשמיש כאמור את היכולת להשתמש ברכיב ה- Touch ID, מהסיבות שהוזכרו קודם לכן וצוינו בדיווח המקורי ובצדק. הטענה של אפל לפיה התקנה של רכיב Touch ID צד ג' שלא אושר על ידי אפל ולא קושר באופן נכון ל- Secure Enclave נחשב על ידי המערכת כזדוני ומי שירצה להשתמש ברכיב ה- Touch ID אחרי החלפה/תיקון לחצן הבית יצטרך לעשות זאת דרך אפל.

אין ספק ששיחרור העדכון יהפוך את התביעה הייצוגית על פיה, או לפחות יחליש את טענות התובעים. זאת לאור התיקון המהיר יחסית שאפל שיחררה, אחרי שהפרשה הפכה לפומבית ולאור ההתנצלות של אפל אל מול קהל המשתמשים שנתקל בתופעה.

להמשך דיון

 

מקורות: אפל ו- Techcunch
עריכה, תרגום ותוספות: natisho