אפל שמה פס על ה- FBI ושמה דגש על אבטחה

ע״י

הקרב על אבטחה, פרטיות וביטחון בין אפל לבין ה- FBI ממשיך כשמתגלות תפניות חדשות בנושא. במקביל אפל לא מוותרת ופועלת לשפר את האבטחה של iOS ו- iCloud.

 

iphone6-ios9-passcode-error-disabled

אחרי הסערה שקמה ברשת בשבוע שעבר בגין צו בית המשפט שהורה לאפל לקיים את בקשת ה- FBI ולפתח גרסה ייעודית של iOS שתאפשר לבולשת לפרוץ את האייפון 5c ששימש את המחבל מסן ברנרדינו, נראה כי הפרשה עדיין רחוקה מלהגיע לסיום. מאז התגובה הנחרצת של אפל לבקשה – בה ענקית הטכנולוגיה הביעה את החשש שלה מהתקדים המשפטי שהדבר עשוי להביא, לפיו הממשל האמריקאי יוכל לחזור ולבקש מאפל לפתוח מכשירי אייפון נוספים במקרים שונים הקשורים לחקירות פליליות. אולם לטענתה של החברה לדבר יש השלכות רחוקות עוד יותר, כאשר משטרים כמו סין, ערב הסעודית ורוסיה יוכלו למנף את התקדים שהממשל האמריקאי עשוי ליצור ולדרוש מאפל לפתוח מכשירי אייפון בכל הזדמנות. בשבוע האחרון חברות טכנולוגיה רבות קמו לצידה של אפל בנושא זה, בין אם באופן תקיף יותר, כמו העמדה של מארק צוקרברג, או בין אם באופן תקיף פחות כמו העמדה של סונדאר פיצ'אי מגוגל, סאטיה נאדלה ממיקרוסופט וביל גייטס שתגובותיו ברשת בנושא זה היו חצויות ומאוד לא ברורות.

מאחורי העמדה של אפל עומדות גם החברות: Verizon, אמזון, טוויטר, מוזילה ועוד וגם אישים מוכרים כגון: אדוארד סנודן, עורך הדין האגדי (בארה"ב טד אולסון, מנהל ה- NSA לשעבר – מייקל היידן, Jarrod Burguan – ראש משטרת סן ברנרדינו ואושיות בתחום האבטחה.

מכך ניתן לראות כי הנושא הפך לשיח פתוח בנושא, אותו ממנפים גם המועמדים לראשות המפלגה הרפוקבליקנית בארה"ב שמצדדים באופן לא מפתיע, בצד של ה- FBI שטוען כי אפל מנסה להפוך את העניין למהלך שיווקי לקדם את המותג שלה ואת המוצרים שלה. אפל מצידה חזרה והדגישה את התקדים הנוראי שהדבר עשוי להביא, ולמרות הטענות הראשוניות של ה- FBI כי מדובר רק במכשיר אחד, תגליות חדשות מגלות כי רשויות חוק בארה"ב מחכות להתפתחויות בנושא וכי ישנם לפחות עוד כתריסר מכשירי אייפון ש"ממתינים" שאפל תפתח אותם. מעבר לכך בהצהרה תחת שבועה, James Comey – מנהל ה- FBI – אישש מול הקונגרס האמריקאי כי התוצאה של הסוגיה המשפטית הנוכחית בין אפל לבין ה- FBI תנחה בתי משפט אחרים בסוגיות דומות. הודאה זו מציגה באור ציני את הטענה של ה- FBI כי העמדה של אפל היא נטו שיווקית, ועומדת אל מול סוגיה בטחונית.

הסיבה לכך היא העובדה הברורה שה- FBI בחר להפוך את הנושא לציבורי, במקום לפנות באופן ישיר ודיסקרטי לאפל – שגילתה על הצו דרך התקשורת – ובכך למנף את פיגוע הטרור שהתרחש למטרותיו אותן ה- FBI מקדם מזה מספר שנים, במטרה להחליש את האבטחה במערכת ההפעלה iOS ובמכשירי האייפון, לגישה מהירה ונוחה יותר למידע השמור במכשירי הסמארטפון והטבלט של אפל.

לאחרונה טים קוק התראיין לרשת ABC כדי להציג את העמדות של אפל למול הציבור הרחב, כאשר בסקרים שפורסמו לאחרונה נראה כי התמיכה ב- FBI בקרב הציבור האמריקאי היא גבוהה יחסית מזו באפל. בנוסף נראה כי אפל לא ממש מתרגשת מהנושא ובמקום לסגת מעמדותיה בנושא האבטחה והפרטיות, החברה מכפילה את מאמציה. בדיווח שפורסם לאחרונה על ידי ה- Financial times עולה שאפל פועלת במרץ להביא למצב בו התכנים המגובים ל- iCloud ממכשירי האייפון, המק והאייפד יהיו מוצפנים באופן כזה שגם אפל עצמה לא תוכל לפענח את התכנים, זאת אחרי שבפרשה האחרונה עלו סימני שאלה לגבי אילו מהתכנים המגובים ב- iCloud הם מוצפנים ואלו לא. מצב זה ללא ספק יסיר את העומס מעל אפל, שתוכל לציין כי אין ביכולתה לתת את המידע של המשתמשים שלה, גם זה שמגובה בשירות הענן של החברה, אולם גם הוא עשוי להביא למצב לא נוח עבור משתמשים שפשוט ישכחו את הססמא שלהם, דבר שינעל אותם מחוץ למידע האישי והרגיש שלהם שכולל תמונות, אנשי קשר ועוד.

במקביל הניו יורק טיימס מדווח שאפל גם פועלת לחזק את יכולות האבטחה של מכשירי האייפון, כך שגם אם בסופו של דבר החברה תדרש לפתוח את מכשיר האייפון 5c שעומד בלב הפרשה, שהרי אמצעים שהחברה בונה כעת – ולפי מומחים אין סיבה שהחברה לא תצליח בכך – ימנעו מצב דומה בעתיד. כך למשל יתכן מאוד שאפל תחסום את היכולת לבצע עדכון גרסה דרך מצב DFU, ללא הכנסה של קוד המשתמש, כאשר המכשיר נעול. או להכניס את ססמת ה- iCloud. אפשרות נוספת היא למנוע לחלוטין את היכולת לעדכן את הגרסה של מכשיר נעול ועוד. באופן זה גם אם התקדים המשפטי יקרה, גרסאות עתידיות של iOS יחסמו את היכולת להשתמש בכלים אלו, דבר שעשוי להביא להסלמה במאבק של ה- FBI אל מול נושא האבטחה אותו אפל מקדמת.

בימים האחרונים התגלה שאפל החליטה להעסיק את Frederic Jacobs, מומחה אבטחה שוויצרי שעבד עד לאחרונה בחברת Whisper Systems, החברה שמאחורי אפליקצית המסרים – Signal – שזכתה לאישורו המלא של אדוארד סנודן, כשירות המסרים המאובטח ביותר. Jacobs גילה את הנושא דרך חשבון הטוויטר שלו, כשהוא ציין שהוא יצטרף בקיץ הקרוב לעבוד עם צוות ה- CoreOS, כשסביר להניח שהוא יעזור לאפל לחזק את מערכת ההפעלה שלה, וכן את השירותים הנלווים ביניהם iMessage ועוד.

Cb4O-dCW8AAdx0C

הקרב המשפטי בין אפל לבין ה- FBI עדיין רחוק מלהגיע לסיומו ונראה שלא תהיה מניעה מאשר להגיע לבית המשפט העליון ו/או לקונגרס לשם הכרעה בנושא, כשברור לחלוטין שהוא בהחלט לא קשור רק במכשיר אייפון אחד, או עוסק רק בארה"ב.

להמשך דיון

 

מקורות: FT והניו יורק טיימס
עריכה, תרגום ותוספות: natisho